Co zwiedzić w Bielsku-Białej – czyli perły Podbeskidzia

Gdzieś w Beskidach, między okolicznymi miastami znajduję się „Mały Wiedeń”. Malownicze miasto, niegdyś legendarny szlak zbójecki, niezwykle atrakcyjne dla turystów – Bielsko-Biała. Wraz ze zbliżającymi się wakacjami zaprasza on aktywnych pasjonatów wycieczek rowerowych, ale też tych lubiących zgubić się w malowniczych uliczkach starego miasta. Krótki przewodnik po Małym Wiedniu przed Państwem!

Z dala od zgiełku

Bielsko-Biała to ponad stutysięczne miasto leżące w województwie śląskim, które warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na ogromną ilość własnych atrakcji jak również jest idealną bazą wypadową dla chcących zdobywać góry! Bielsko-Biała leży u stóp pasm takich jak Beskid Mały i Beskid Śląski. Na miejscu przed turystą rozpościera się cudowny krajobraz z Beskidami w tle, a także czeka wiele ciekawych zabytków. Nie można zapomnieć również o Bielskich Błoniach! To miejsce spotkań oraz różnych imprez Bielszczan. Są to tereny rekreacyjne usytuowane w południowo-zachodniej części Bielska-Białej, w niedalekim sąsiedztwie Cygańskiego Lasu, u stóp Koziej Góry. Warto również, będąc w okolicy skorzystać z Parku Zabaw Błoniolandia który możecie sprawdzić tutaj.

Zamek Sułkowskich — stojący w centrum Bielska-Białej, górujący nad miastem to najstarsza i największa zabytkowa budowla historycznego miasta Bielska. Najstarsze fragmenty zamku pochodzą z XIV wieku, ale przez kolejne lat był rozbudowywany. Od końca XVI wieku rola obronna zamku zmieniał się diametralnie i został on rezydencją szlachecką. Obecnie z zamku siedzibę ma Muzeum w Bielsku-Białej. Zaraz po sąsiedzku znajdziemy piękny, neobarokowy budynek będący bielskim Teatrem Polskim, w którym to po raz pierwszy wystawiono „Sen nocy letniej” Szekspira. Wokół rozciągają się tajemnicze i piękne uliczki, które z pewnością oczarują pasjonatów architektury. W samym centrum piękny Rynek — uroczy plac z ciekawą fontanną i zabytkowymi kamienicami, miejsce stworzone z architektonicznym pomysłem, atrakcyjne na chwilę wypoczynku przy kawie, podczas zwiedzania. Oczywiście znajdzie się coś dla pasjonatów historii! W Bielsku- Białej znajduje się jedyny w Polsce posąg Marcina Lutra – twórcy reformacji w kościele. To, co czyni miasto wyjątkowym na tle innych to np. obiekty, znajdujące się obecnie na Szlaku Zabytków Techniki Województwa śląskiego. Warto odwiedzić szczególnie Muzeum Techniki i Włókiennictwa, czy drewniany, czternastowieczny Kościół św. Stanisława. Bielsko-Biała jest miastem o bogatej infrastrukturze kulturalnej – działają tutaj rozliczne chóry, kilka galerii sztuki i muzea, pośród których największą popularnością cieszy się Muzeum Motoryzacji, w którym najstarszym pojazdem jest Opel z 1934, a także Studio Filmów Rysunkowych Bielsko-Biała, gdzie powstały klasyki takie jak Bolek i Lolek czy Reksio. Na uwagę zasługuję również pierwsze na świecie muzeum fiata 126p. W niedalekim sąsiedztwie Bielska-Białej, znajdują się również Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, dom rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach czy piękny zamek Andrychowski.

Naprawdę warto!

W Bielsku interesujący jest przede wszystkim całokształt architektury miasta, który spaja tradycje z nowoczesnością, osadzoną naturalnie w górskim folklorze. Perły architektury cieszą oko, a niesamowity krajobraz rozpościerający się nad miastem zapiera dech w piersiach. Przy wyborze trasy do zwiedzania nie należy zapomnieć o noclegu. Wszystko, czego Państwo będziecie potrzebować znajdziecie w Hotelu na Błoniach. Zapewniamy, ukryty wśród urokliwych ścieżek spacerowych, spokój oraz przyjemną atmosferę. Widzimy się w Bielski-Białej!

Po więcej szczegółów związanych z rezerwacją noclegów zapraszamy do kontaktu z naszym Hotelem.

Źródła zdjęć: Hotel na Błoniach, flickr.com, Wikipedia