Zasady dotyczące komponowania weselnego menu

W naszej polskiej tradycji przyjęło się, że jedzenie jest wyznacznikiem gościnności. Nie ma udanej zabawy, jeśli podane potrawy nie wpasują się w gust zaproszonych. Jest to również jedna z najczęściej komentowanych kwestii, w przypadku organizowania przyjęcia. Dlatego, jeśli zaczynamy planować wesele, niezbędną kwestią jest prawidłowo skomponowane menu. A to nie jest prosta sprawa, bo wymaga znajomości podstawowych zasad w kolejności podawania potraw, dobieraniu dodatków, odpowiednich przerw pomiędzy posiłkami. Warto zapoznać się z tymi regułami, by wiedzieć, od czego zacząć, planując weselne przyjęcie.

Od czego zacząć komponowanie menu?

Danie mięsne jest z reguły głównym i to od niego zależą pozostałe potrawy, które podamy gościom. Jeśli będzie ono bardzo sycące, zamiast przystawki lepiej zdecydować się na lekki deser. Natomiast, kiedy ustalimy, że posiłek główny będzie lżejszy, wtedy warto skomponować nieco bardziej pożywne danie rybne oraz bardziej urozmaicony deser.

W układaniu weselnego menu najważniejsza jest harmonia. Częstym błędem jest przekonanie, że najistotniejszym czynnikiem w komponowaniu posiłków jest ich ilość. Tak naprawdę kluczowa jest zgodność wszystkich składników i dodatków, które wpływają na smak, jakość i estetykę podanych potraw.

Nie można dopuścić, aby menu składało się tylko z ciężkich dań, tak samo, jak nie można umieścić w nim jedynie lekkich posiłków. Jedna z podstawowych zasad mówi, że potrawy, które są ciężkostrawne, powinny być podane na końcu. Dlatego przykładowo goście najpierw powinni dostać zupę, potem danie rybne, a na samym końcu sycące mięso z odpowiednimi dodatkami.

Różnorodność ma znaczenie

Kolejną ważną rzeczą jest to, aby menu odznaczało się różnorodnością. Nie należy podawać więc w ciągu jednego posiłku dwóch potraw mięsnych lub rybnych. To samo tyczy się serwowanych dodatków- jeśli w jednym daniu były uwzględnione ziemniaki, w drugim powinno zamienić się je na ryż. Często ta zasada zostaje zachwiana, choćby w przypadku znanych i lubianych przez Polaków pieczarek- niejednokrotnie można spotkać się, z tym że po podaniu z nich zupy, w kolejnym daniu pojawiają się one jako dodatek do mięsa. Warto unikać takich błędów.

Do zasady różnorodności odnosi się także sposób przygotowywania jedzenia. Nie podajemy w ciągu jednego posiłku dwóch pieczonych dań. Jeśli jedno było smażone, następne powinno być gotowane. Dobrze zwrócić uwagę na te zasady. Zadanie to ułatwią nam rozmaite produkty, które odpowiednio skomponowane, pomogą nam w ułożeniu pełnowartościowych i smacznych potraw.

Kryteria, które należy wziąć pod uwagę podczas układania menu

Pierwszym z kryteriów, które należy wziąć pod uwagę podczas komponowania posiłków, jest estetyka. Nie trzeba nikogo przekonywać, że nawet najsmaczniejsze danie, podane w nieefektywny sposób, nikogo do jedzenia nie zachęci. I nie chodzi tu nawet o niedbałość w układaniu jedzenia na talerzu, czy nieapetyczny wygląd potrawy. To, że jedzenie nie będzie nas zachęcało do spożycia, może wzbudzić monotonia kolorów. Wyobraźmy sobie, że podczas posiłku podany zostanie barszcz, następnie łosoś, a na deser lody wiśniowe. Wszystkie te barwy sprawią, że nasz zmysł wzroku poczuje się przytłoczony, ponieważ nie będzie dodatku, który złagodziłby ten widok.

Wyznacznikiem, który także powinien nam pomóc nam w komponowaniu weselnego menu, jest kontrast. Powinniśmy według niego dobierać dodatki na zasadzie: gorące- zimne, gotowane- smażone, ciężkie- lekkie, ostre- łagodne, ciemne- jasne.

Istotną kwestią jest również pora roku, podczas której planujemy zorganizować zabawę. Latem lepiej jest podawać potrawy lekkie, ponieważ panujące upały sprawiają, że nie chce nam się zbytnio jeść i nie mamy ochoty na ciężkostrawne jedzenie. Z kolei zimą wszelkie tłuste dania są mile widziane, ponieważ, kiedy jest zimno, nasz organizm domaga się odpowiedniego zapotrzebowania kalorycznego.

Kolejność podawania dań podczas wesela

Przyjęło się, że dania podaje się w następującej kolejności: przystawki, zupy, dania rybne, mięsne, sery, desery, owoce oraz kawę.

Liczba dań zależy od charakteru przyjęcia, a także od naszych możliwości finansowych. Z reguły podaje się kilka potraw, żeby goście mieli odpowiedni wybór. Wszystko to powinno odbywać się z uwzględnieniem odpowiedniej kolejności. Liczba ciepłych dań waha się zazwyczaj w granicach 4-6 posiłków, serwowanych co 3 godziny.

Nie należy dopuścić do sytuacji, w której podaje się np. tylko jeden rodzaj mięsa, ponieważ w przypadku, kiedy zaproszony nie lubi tego typu jedzenia, nie zje nic. Również istotną kwestią jest dowiedzieć się, czy w gronie przybyłych będą jarosze lub wegetarianie, aby móc uwzględnić ich preferencje kulinarne. W dobrym tonie jest bowiem zadbanie o każdego gościa.

Warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi komponowania menu. Każda restauracja ma swoje autorskie potrawy, przykładowe jadłospisy, które proponuje Młodej Parze na przyjęcie weselne. Dlatego podczas ustalania wszystkich formalności oraz omawiania tego, co pojawi się na stołach, należy mieć podstawową wiedzę na ten temat.

Hotel na Błoniach również specjalizuje się w przygotowywaniu menu dla nowożeńców. Jesteśmy otwarci na wasze propozycje. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą lub do osobistego kontaktu z managerem obiektu.

Źródła zdjęć: Hotel na Błoniach