Jak zaplanować budżet weselny?

Ślub to jeden z najważniejszych momentów w życiu człowieka. Chwila, która jest dla wielu spełnieniem marzeń – połączenie się dwóch kochających się osób. Brzmi romantycznie, ale nie można przy tym zapomnieć o bardziej przyziemnych kwestiach, m.in. o odpowiednim zaplanowaniu budżetu weselnego. Jak się do tego zabrać? Na co zwrócić uwagę? Jak sprawić, by impreza przebiegła pomyślnie? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak planować budżet weselny?
  • Jakie są koszty wesela?

TL;DR

Na organizację wesela poświęcić trzeba nie tylko wiele pieniędzy, ale też i czasu. Odpowiednie planowanie oraz rozeznanie w możliwościach to kwestie, które wydatnie wpływają na powodzenie przedsięwzięcia. Na samym początku warto rozpisać wszystkie koszty i zestawić je z dostępnym budżetem. Najwięcej płaci się za wynajęcie lokalu oraz napoje i jedzenie, ale sporym wydatkiem jest też dekoracja sali czy honorarium fotografa.

I żyli długo i szczęśliwie…

Zakochanie i narzeczeństwo to piękne sprawy, ale w pewnym momencie przychodzi też czas na chłodną kalkulację. Prędzej czy później przyszłe małżeństwo musi zadać sobie pytanie – ile będzie kosztować wyprawienie wesela? Sukces tego przedsięwzięcia zależy w głównej mierze od odpowiedniej organizacji. Nawet przy niewielkim budżecie można urządzić imprezę, którą pamiętać się będzie latami.

O czym pamiętać, planując budżet weselny?

Na początku należy oszacować, na co będzie sobie można pozwolić przy dostępnych zasobach finansowych. Na budżet najbardziej wpływa liczba zaproszonych gości i miejsce uroczystości. Warto pamiętać, że chociaż wesele w plenerze kusi pięknymi widokami i baśniową otoczką, to wiąże się z większymi kosztami niż w przypadku imprezy w wynajętym lokalu.

Dla ułatwienia dobrze jest podzielić wydatki pomiędzy parę młodą. Według tradycji rodzina Pana młodego powinna pokrywać koszty wesela, obrączek, alkoholu i kamerzysty, na barkach Panny młodej i jej familii spoczywa natomiast organizacja ślubu i kupno sukni. To oczywiście tylko przykład, rzadko obecnie praktykowany, niemniej para młoda powinna się na wstępie porozumieć się w kwestii rozdziału kosztów – rozłożenie obowiązków na 2 (lub więcej) osób będzie bardzo pomocne.>/p>

Wygodne jest stworzenie kosztorysu (dla przejrzystości najlepiej w Excelu) z uwzględnieniem wszystkich cen, zaliczek oraz terminów płatności. Warto też liczyć się z nieprzewidzianymi wydatkami i nie zamykać się w określonej kwocie – najczęściej ulega ona zmianie i wtedy właśnie przydaje się rezerwa pieniężna.

Organizacja imprezy weselnej

Najważniejsze wydatki

Impreza weselna

Oczywistością jest, że największe nakłady przeznaczy się na samo wesele (zwykle to blisko połowa budżetu) – wynajęcie sali, zakupienie jedzenia, alkoholu itp. Średnio na jednego gościa przeznacza się od 150 do 350 zł (w zależności od lokalu), co stanowi znaczną część ogólnych kosztów.

Dekoracje i stroje

Odpowiednio udekorowana sala to podstawa udanej imprezy weselnej. Wybór motywu, związanych z nim ozdób i kwiatów determinuje charakter uroczystości. Możliwości jest mnóstwo, a jedynym (prócz pieniędzy) ograniczeniem jest wyobraźnia. Na pokrycie kosztów udekorowania sali przeznacza się średnio dziesiątą część funduszu weselnego.

W tym ważnym dla pary młodej dniu wielkie znaczenia ma nienaganna prezencja. Istotne jest wywarcie dobrego wrażenia odpowiednio dobranym strojem – Pan młody powinien w skrojonym na miarę garniturze emanować elegancją, a jego zaślubiona – urokiem i lekkością. Kreacje ślubne zostaną uwiecznione na wielu fotografiach, które na zawsze staną się świadectwem i pamiątką uroczystości. Koszty ubrań weselnych dla nowożeńców pochłaniają zwykle 10% budżetu.

Muzyka i zdjęcia

Trudno wyobrazić sobie wesele bez licznych zabaw i tańców w akompaniamencie skocznej muzyki. Wybór pomiędzy DJ-em a orkiestrą to kwestia preferencji pary młodej – niezależnie od tego, kto będzie przygrywał w czasie zabaw na parkiecie, trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 8000 zł.

Za uwiecznienie pięknych chwil na zdjęciach odpowiada fotograf. Jego wynagrodzenie zależne jest od 2 czynników: poświęconego czasu (przeważnie jest to pełen okres – od przygotowań Panny młodej aż do końca wesela) oraz rodzaju wybranej oferty – ta dzieli się zwykle na pakiety różniące się zawartością (najczęściej chodzi o liczbę zdjęć i przygotowanie albumów pamiątkowych).

Pozostałe opłaty

Mniejszym obciążeniem dla budżetu są m.in. koszty ceremonii zaślubin – opłaty kościelne i wynagrodzenie dla urzędnika w przypadku ślubu konkordatowego. Nie można również zapomnieć o zaproszeniach, winietkach czy prezentach dla gości, a także o obrączkach – symbolu związania się węzłem małżeńskim.

Weselne wydatki

By wesele stało się wspaniałą kartą w życiorysie nowożeńców, trzeba poświęcić wiele godzin na jego planowanie. Mnogość możliwości zachęca do kreatywnego myślenia, dzięki czemu nawet przy niewielkich nakładach finansowych jest się w stanie zorganizować niezapomnianą imprezę. Jeśli stoisz właśnie przed dylematami związanymi z uroczystością weselną, to zapraszamy do zapoznania się z ofertą Hotelu na Błoniach. Życzymy Ci szczęścia i pomyślności na nowej drodze życia!

Przeczytaj także:

Lista prezentów ślubnych – jak się do tego zabrać?

Organizacja ślubu i wesela – od czego zacząć?

Jak wybrać termin i lokalizację sesji plenerowej?

Źródło zdjęć: pexels.com