Jak zabawić weselnych gości?

Wirujące na parkiecie pary, piękne sukienki, paznokcie w kolorze nude i pyszne jedzenie. Tak wyobrażamy sobie każde wesele. Warto jedna pomyśleć, czym zająć gości podczas przyjęcia, ponieważ nie każdy jest królem parkietu! Mamy na to radę! Weselne zabawy, które rozruszają nawet najbardziej wymagającego gościa. Wybór zabaw, w których można uczestniczyć podczas wesela, jest ogromny, trzeba jedynie umiejętnie rozplanować momenty, w jakich się one pojawią.

O co należy zadbać, planując weselne zabawy?

Jednym z głównych powodów, dla których Młoda Para decyduje się na rezygnację z zabaw weselnych, jest obawa przed ich niezbyt wysokim poziomem oraz nadmiernym podtekstem erotycznym. Trzeba pamiętać, że na wesele zaproszone są również osoby starsze i dzieci – może się więc zdarzyć, że ktoś poczuje się zgorszony poziomem zabawy. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę, że goście znajdują się podczas przyjęcia pod wpływem alkoholu, niełatwo o zaistnienie niezręcznej sytuacji. Dlatego warto wystrzegać się zabaw, które są zbyt śmiałe i mogą kogoś urazić. Istnieje wiele ciekawych zabaw, które rozbawią towarzystwo i nie będą dla nikogo kontrowersyjne. Zabawy oraz zasady ich przeprowadzenia powinniśmy ustalić z osobą, która będzie odpowiedzialna za ich organizację. Może to być specjalnie wynajęty wodzirej, DJ lub zespół muzyczny. Podczas wynajmowania zespołu lub DJ’a należy zapytać, czy oferują oni taką usługę. Jeśli nie, warto wtedy pomyśleć o wynajęciu wodzireja. Zabawy powinny być przeprowadzone przez osobę, która potrafi zachęcić weselników do czynnego w nich udziału, ale która robi to w sposób nienachalny. Nie można dopuścić do sytuacji, gdy na siłę zmusza się kogoś do wzięcia udziału w grze. Ponadto osoba, która prowadzi zabawę, powinna być otwarta i kreatywna. Musi również znać nasze oczekiwania i preferencje, również te dotyczące zachowania dobrego smaku w zabawie i unikania nadmiernego erotyzmu.

Zabawy integrujące

Zabawy integrujące mają za zadanie pomóc gościom w bliższym poznaniu się. Często bywa tak, że weselnicy nie mają okazji nawiązać ze sobą kontaktu, dlatego warto byłoby im ułatwić to zadanie. Najbardziej popularną i znaną tego rodzaju zabawą jest zabawa w pociąg. Polega ona na tym, że wszyscy goście ustawiają się jeden za drugim, kładą sobie dłonie na ramionach i przemierzają całą salę w rytm muzyki. Rozszerzona wersja tej zabawy polega na tym, że osoba prowadząca (np. wodzirej) mówi, do której stacji dojechał pociąg. Wtedy wszyscy muszą zatańczyć narodowy taniec wywodzący się z danego państwa (np. w Czechach jest to Polka, a we Francji Kankan). Inną zabawą integracyjną, którą można zaproponować weselnym gościom, jest karaoke. Jedynym potrzebnym sprzętem jest w tym przypadku mikrofon i rzutnik, na którym wyświetlany będzie tekst. Podkład muzyczny powinien zapewnić zespół albo DJ. Chętni do udziału w karaoke goście losują karteczkę z tytułem piosenki. Warto zadbać o to, żeby utwory były znane i lubiane. Kolejną zabawą, którą można zaproponować gościom, jest nawiązująca do słynnej bajki gra o nazwie kopciuszek. Polega ona na tym, że panowie wychodzą z sali, a panie w tym czasie zdejmują buty. Zadanie panów polega na przypasowaniu każdego pantofelka do właścicielki i poproszeniu jej do tańca.

Zabawy na oczepiny

Oczepiny są szczególnym momentem wesela, szczególnie inspirującym do organizowania zabaw, jednak pierwsze skrzypce podczas nich gra oczywiście Młoda Para. Jedną z takich zabaw jest test zgodności, który polega na tym, że oddzielamy Młodą Parę od siebie kotarą lub sadzamy na krzesłach, odwracając nowożeńców od siebie plecami, i dajemy zarówno Młodej Pani, jak i Młodemu Panu po dwie kartki z napisem: „ja” i „on”. Test polega na zadawaniu pytań przez prowadzącego, na które Młoda Para odpowiada za pomocą karteczek. Lista pytań może być różna. Przykładowe pytania to:

– Kto lepiej prowadzi samochód?

– Kto będzie rządzić w domu?

– Kto będzie odpowiedzialny za domowy budżet?

– Kto będzie gotował?

Kolejną zabawą, która świetnie nadaje się na moment oczepin, jest zabawa w wykupienie pantofelka Młodej Pani. Podczas zdejmowania welonu i krawata, zabiera się Młodej Parze buty. Pan Młody jest odpowiedzialny za wykupienie pantofelka swojej żony. Ceną za jego odbiór jest najczęściej alkohol. Zespół powinien mieć przygotowaną melodię z tekstem: „Panie Młody nie bądź Felek, wykup młodej pantofelek, pantofelek jest malutki i kosztuje litra wódki”.

Inne zabawy

Istnieją również inne zabawy, które można wpleść w przebieg przyjęcia weselnego. Jedną z nich jest zbieranie na wózek. Cała zabawa polega na tym, że kto chce zatańczyć z Młodą Panią lub z Młodym Panem, musi wnieść opłatę. Zebrane pieniądze mają być przeznaczone na wózek dla przyszłego dziecka Młodej Pary.

Inną zabawą jest zabawa w kotka i myszkę. Polega ona na tym, że Pani Młoda siada na krześle, a wokół niej panie tworzą kółeczko. Zadaniem Młodego Pana jest dostać się do żony, a to nie jest wcale takie proste, ponieważ dostępu do niej bronią skupione wokół młodej mężatki kobiety.

Bardzo znaną zabawą jest również kuszenie Adama. W jej trakcie panie trzymają jabłko uwiązane na sznureczku, a panowie mają za zadanie go zjeść, ale bez pomocy rąk. Im większe jest jabłko, tym trudniejsze jest zadanie.

Zabaw, które mogą urozmaicić wesele, jest wiele. Ich wprowadzenie do przebiegu wesela jest dobrym pomysłem, ponieważ sprawi ono, że goście nie będą znudzeni oraz zyskają okazję do bliższego zapoznania się. Organizując weselne zabawy, trzeba jednak obowiązkowo pamiętać o dobrym smaku i umiejętnym rozplanowaniu zabaw w czasie. Reszta zależy od zaangażowania zarówno naszego, jak i gości.

Jeśli nie chcesz martwić się niczym poza przygotowaniem weselnych zabaw zapraszamy do kontaktu → tutaj. W Hotelu na Błoniach urządzimy Ci wesele marzeń!

źródło zdjęć: pexels.com, pixabay.com