Weselne FAQ: O co pytać, wynajmując salę weselną?

Według ekspertów koszt wynajęcia sali na wesele pochłania około 50% ślubnego budżetu. To całkiem sporo i nic dziwnego, że parom ten temat może spędzać sen z powiek. Przecież każdy marzy o idealnym przyjęciu. Właśnie dlatego współpracę powinno się ustalić w najdrobniejszych szczegółach. O wszystko warto dokładnie dopytać!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie pytania zadać, wynajmując salę weselną?
  • O czym pamiętać, rezerwując lokal na wesele?

TL;DR

Jest! Piękna jak marzenie, we wspaniałej lokalizacji – wyśniona sala na Wasze wesele. Łatwo zachłysnąć się pierwszym wrażeniem i nie dostrzec istotnych szczegółów, które mogą mieć wpływ na to, czy przyjęcie będzie udane. Wynajmując salę weselną, warto dopytać o wiele spraw. Od tych najbardziej oczywistych, jak cena, minimalna oraz maksymalna liczba gości czy menu, po takie, o których łatwo zapomnieć: czy restauracja udostępnia sprzęt nagłaśniający, jakie dekoracje możecie zamontować albo kiedy sala zostanie udostępniona osobie dekorującej. Warto także od razu uzgodnić z managerem wszelkie terminy płatności oraz dowiedzieć się, czy… będzie obecny na weselu!

O co zapytać, wynajmując salę?

O koszty

Duża część pytań, które powinniście zadać podczas wynajmowania lokalu, dotyczy kwestii finansów. Jako jedno z pierwszych nasuwa się najbardziej oczywiste: ile zapłacimy? Trzeba jednak pamiętać, że odpowiedź wcale nie musi być jednoznaczna. Podstawowy koszt wynajmu sali weselnej to przede wszystkim cena za menu dla osoby – ma jednak znaczenie, ile będzie osób dorosłych, a ile dzieci. Inną cenę może mieć także „talerzyk” dla zespołu czy fotografa. Swoją cenę ma oczywiście sama usługa wynajmu oraz obsługa kelnerska. Warto dopytać, co dokładnie składa się na kwotę, którą macie zapłacić. Czy możecie liczyć przykładowo na udekorowanie stołów, tort?

O pojemność sali

To, ile osób zmieści się w sali, zależy nie tylko od jej powierzchni oraz liczby krzeseł, ale także od ich ustawienia. Aby goście czuli się swobodnie, a do tego w lokalu pozostał parkiet do tańca, stoły powinny być ułożone w odpowiedni sposób. Znaczenie ma także ich kształt – wiedza, czy są okrągłe, prostokątne czy kwadratowe, jak daleko od siebie można je ustawić oraz ilu gości może zasiąść przy każdym z nich, pomoże Wam zadecydować, jak posadzić swoich bliskich.

Niektóre lokale wprowadzają nie tylko górny limit uczestników przyjęcia, ale określają także minimalną liczbę gości. Jest to przeważnie podyktowane względami ekonomicznymi – w większych salach zwyczajnie nie opłaca się organizacja małych wesel.

Pytając o logistykę, możecie też upewnić się, ile miejsc parkingowych będzie do dyspozycji gości.

Wynajem sali na wesele

O terminy

Najważniejsze terminy, związane z wynajem sali, dotyczą czasu na potwierdzenie ostatecznej liczby gości oraz tego, do kiedy (i w jakiej kwocie) należy wpłacić zaliczkę. Zwłaszcza ten pierwszy aspekt ma znaczenie dla harmonogramu Waszych przygotowań – czeka Was przecież rozwiezienie zaproszeń i ustalenie, do kiedy goście powinni zadeklarować obecność.

O menu i alkohol

Oprócz pytania o koszt, warto upewnić się, ile dań zostanie zaserwowanych i o jakich porach. Z pewnością manager zaproponuje Wam kilka opcji do wyboru i zapyta, czy jesteście zainteresowani wariantem wegetariańskim. Przy tej okazji warto upewnić się, czy przewidziane jest osobne menu dla dzieci oraz dodatkowe atrakcje kulinarne, takie jak słodki albo swojski stół.

Koniecznie dowiedzcie się również, jakie napoje zostaną podane. Newralgicznym punktem ustalania menu bywa alkohol. Czasem jest on w cenie, bywa jednak, że obejmuje ona tylko powitalnego szampana, natomiast barek weselny należy dodatkowo wykupić. Może być on opłacany przed lub po imprezie – stosownie do zużycia.

Jeśli wniesienie własnego alkoholu nie stoi w sprzeczności z polityką restauracji, możecie sami zaopatrzyć swój barek. Przez lokal zostanie Wam za to najprawdopodobniej naliczona opłata korkowa, czyli należność za przechowanie i schłodzenie butelek, zapewnienie szkła oraz serwowanie alkoholu podczas przyjęcia. Decydując się na taką opcję, dowiedzcie się, kiedy możecie go przywieźć.

Wynajem sali na wesele

O noclegi

Większość sal weselnych dysponuje pokojami dla gości. Na początkowym etapie organizacji uroczystości powinniście dowiedzieć się, na ile miejsc noclegowych i z jakim standardem możecie liczyć. Warto też zapytać, gdzie znajduje się apartament dla nowożeńców oraz kiedy będziecie mogli dostać do niego klucze – choćby po to, aby wnieść tam sobie odzież na przebranie czy drobiazgi, które mogą Wam być potrzebne podczas wesela, ale niekoniecznie chcecie mieć je ze sobą na sali przez całą noc.

O warunki wynajmu

Ustalcie dokładnie, na ile godzin wynajmujecie salę oraz ile musielibyście dopłacić, gdyby ten czas został przekroczony. Jeśli jesteście zainteresowani organizacją poprawin lub obiadu dla rodziny następnego dnia, upewnijcie się, że jest to możliwe i jaki jest koszt takiej usługi. Szczególnie w ciepłych miesiącach, kiedy sezon ślubny trwa w najlepsze, a sale są oblegane, warto też zapytać, czy w upatrzonym przez Was lokalu istnieje możliwość zorganizowania wesela w inny dzień niż sobota. Takie rozwiązanie może być alternatywą dla innego, odległego terminu, a w dodatku pozwoli Wam nieco zaoszczędzić, bo wesela, nieobejmujące weekendów, mogą liczyć na rabaty.

Jeśli w lokalu jest więcej niż jedna sala, dowiedzcie się, czy będziecie mieć go na wyłączność, czy też jest w tym czasie planowana jakaś równoległa impreza. Będzie to miało znaczenie dla szeroko pojętej logistyki Waszego przyjęcia.

O wyposażenie sali

Każdy lokal, specjalizujący się w organizowaniu wesel, ma na wyposażeniu najczęściej używane sprzęty. Standardem są, rzecz jasna, meble wraz z pokrowcami do ich przystrojenia oraz elegancka zastawa. Jednak podczas wesela będziecie potrzebować nie tylko akcesoriów kuchennych. Z pewnością przyda się scena, na której będzie mógł występować zespół oraz sprzęt nagłaśniający. Jeśli planujecie dodatkowe atrakcje, na przykład w postaci pokazu zdjęć, konieczny będzie rzutnik. Tego rodzaju informacje powinny być wyszczególnione w ofercie sali. Niemniej jednak warto upewnić się, że niczego Wam nie zabraknie, zwłaszcza jeśli planujecie wesele w miejscu, w którym nie odbywają się one regularnie.

O to, co jest dozwolone

Niektóre lokale wprowadzają ograniczenia w kwestii wystroju i dodatkowych atrakcji. Może to dotyczyć na przykład ustawienia świec na stołach, użycia rac na torcie lub zimnych ogni, czy też przypięcia dekoracji na taśmach. Oczywiście, lokal ma prawo do tego rodzaju obostrzeń. Jednak planując wymarzoną uroczystość powinniście o nich wiedzieć. Wówczas nic nie pokrzyżuje Waszych planów, a Wy nieświadomie nie naruszycie reguł, panujących w restauracji. Być może to, co planujecie, da się zrealizować w letnim ogródku?

Wynajem sali na wesele

O logistykę

W toku przygotowań do wesela nie zapomnijcie o drobiazgach, które sprawią, że Wasz dzień będzie idealny. Należy do nich kwestia godziny, o której na salę może wejść ekipa organizująca (dekorator, zespół muzyczny) oraz kiedy możecie dowieźć swoje osobiste rzeczy. Warto także dowiedzieć się, kto będzie dbał podczas przyjęcia o zaopatrzenie toalet (niektóre lokale zapewniają modny ostatnio koszyczek ratunkowy, inne zostawiają to zadanie Parom Młodym). To punkt, o którym łatwo zapomnieć, choć, jak wiele innych detali, potrafi zaważyć na tym, czy wesele będzie udane. Jeśli podczas uroczystości na sali będzie obecny manager, ze wszystkim wątpliwościami i problemami możecie zgłosić się do niego. Jeżeli na ten czas zostanie wyznaczona inna osoba, kierująca salą, poproście o wcześniejsze zapoznanie z nią, aby uniknąć nieporozumień.

Jeśli rozglądasz się za lokalem w okolicach Bielska-Białej, zapraszamy do Hotelu na Błoniach. Mamy dla Ciebie aż 4 różne sale do wyboru wraz z pokojami dla gości, a nasi eksperci z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i podsuną sprawdzone rozwiązania.

Źródło zdjęć: Hotel na Błoniach, shutterstock.com, unsplash.com

Sprawdź także:

Jak wybrać salę na wesele?

Ślub w plenerze – wady i zalety