Jak wybrać zaproszenia ślubne?

Dla Młodych Par, które planują ślub, największym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniej sali, zarezerwowanie terminu w wymarzonym miesiącu oraz odnalezienie idealne kreacji. Wybór zaproszeń ślubnych z reguły odchodzi na dalszy plan. Niestety, często okazuje się, że taki szczegół, jakim wydają się zaproszenia, sprawia najwięcej kłopotu. Jak sobie z tym poradzić? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • 1. Na jaki styl zaproszeń ślubnych się zdecydować?
  • 2. Czy lepiej wybrać zaproszenie ręcznie robione, czy kupne?
  • 3. Jak wręczyć zaproszenia ślubne?

TL;DR

Wybór zaproszeń ślubnych tylko z pozoru wydaje się łatwy. Tak naprawdę trzeba dobrze przemyśleć ich koncepcję, zwłaszcza jeśli przyjęcie jest urządzone w konkretnym stylu. Trzeba pamiętać, że zaproszenia muszą być czytelne, tak, aby goście mogli z nich przeczytać wszystkie istotne informacje. Najlepiej jest wręczyć je osobiście, jeśli jednak zaproszeni mieszkają daleko, można je wysłać pocztą i poinformować o tym fakcie telefonicznie.

Zaproszenie ślubne – wizytówka Waszego przyjęcia

Na początku warto sobie uświadomić, że zaproszenia ślubne to tak naprawdę wizytówka Waszego przyjęcia. Dlatego trzeba zadbać o to, żeby prezentowały się one estetycznie i elegancko. Podczas ich wybierania trzeba zwrócić uwagę na to, czy są starannie wykonane, czy czcionka jest przejrzysta i czy wszystkie elementy ze sobą współgrają. Często zdarza się, że Młoda Para przedkłada zdobienia nad czytelność – to błąd. Zaproszenia pełnią głównie funkcję informacyjną, choć nie można im odmówić wartości estetycznej. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wybrać styl, który będzie z jednej strony w przejrzysty sposób przekazywać istotne informacje, a z drugiej będzie stanowić piękny element dekoracji.

Czy zaproszenia ślubne muszą być spójne ze stylem przyjęcia?

Bardzo częstym pytaniem, które pada ze strony przyszłych nowożeńców, jest to, czy zaproszenia ślubne muszą być wykonane w takim samym stylu, jak przyjęcie weselne. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, jednak jeśli zdecydowaliście się na konkretny styl, warto zachować spójność. Do wesela w stylu glamour nijak nie będą pasować zaproszenia rustykalne. Styl góralski trudno połączyć z industrialnym, a romantyczne dekoracje nie będą współgrały z tymi z rodu Hollywood. Ryzyko niedopasowania zaproszeń maleje, jeśli ich styl będzie bezpośrednio odpowiadać charakterowi przyjęcia.

Warto również wspomnieć o tym, że styl zaproszenia może w prosty sposób przekazać, jak będzie wyglądało Wasze wesele. Wbrew pozorom wielu gości ma problem z dobraniem odpowiedniego ubioru. Oczywiście, nie jest regułą to, że zaproszenia muszą dopasować się do stylu przyjęcia, jednak często okazuje się to pomocne. Dzięki temu kobiety wiedzą, czy lepiej zdecydować się na sukienkę maxi, czy mini, a mężczyźni nie będą główkować nad tym, czy ubrać się w garnitur, czy w smoking. Starannie wykonane zaproszenie będzie stanowić jedną z najpiękniejszych pamiątek, zarówno dla Was, jak i dla Waszych gości.

Zaproszenia – kupne czy ręcznie robione?

Ostatnio nastała moda na zaproszenia ręcznie robione. Tzw. handmade robi furorę, a bardzo dużo Młodych Par decyduje się skorzystać z takiej usługi. Na czym polega jej fenomen? Na tym, że odchodzi się od produkcji masowej, na rzeczy arcydzieła ręcznego, które nawiązuje do konkretnej uroczystości, tym samym nadając jej wyjątkowości i niepowtarzalności.

W sklepach oferta jest ograniczona. Zazwyczaj można spotkać się z zaproszeniami, na których znajdują się zdjęcia nowożeńców (obcych, a jakże), obrączek lub szampana. Decydując się na zaproszenia ręcznie robione, można zamówić wszystko, czego dusza zapragnie. Tym samym możne uzyskać przepiękne zaproszenia w każdym stylu – glamour, rustykalnym, czy góralskim. Jedyną wadą tego typu rozwiązania jest cena – trzeba pogodzić się z tym, że takie zaproszenia zawsze będą droższe niż te hurtowe, dostępne w sklepie. Wynika to z nakładu pracy oraz z zastosowanych materiałów – artysta nie pozwoli sobie na wydrukowania zdjęcia, jego praca polega na połączeniu ze sobą elementów, tak, aby powstało ślubne arcydzieło.

Jakie informacje powinny być zawarte w zaproszeniu?

Funkcja dekoracyjna zaproszeń jest bardzo ważna, niemniej jednak nie można zapominać o tym, że przede wszystkim zaproszenie musi przekazywać informacje na temat ślubu oraz weselnego przyjęcia. Co powinno znaleźć się w treści zaproszenia ślubnego?

  • 1. Imię i nazwisko Młodej Pani oraz Młodego Pana,
  • 2. imię i nazwisko osoby zapraszanej (powinna znaleźć się również informacja, czy zaproszenie obejmuje osobę towarzyszącą),
  • 3. datę, miejsce, godzinę ślubu,
  • 4. datę, miejsce, godzinę przyjęcia weselnego,
  • 5. telefon kontaktowy do Młodej Pary.

Te elementy koniecznie muszą się znaleźć się na zaproszeniu. Coraz częściej można się spotkać także z dodatkowym rulonikiem, w którym nowożeńcy za pomocą krótkich wierszyków proszą o nieprzynoszenie kwiatów, a w zamian za to podarowanie im butelki dobrego wina, kuponu lotto lub misiów, które zostaną potem przekazane do Domu Dziecka.

Warto również wyjaśnić różnicę pomiędzy zaproszeniem na przyjęcie a zawiadomieniem o ślubie. Są osoby, które nie znalazły się na liście gości, ale które wypada o weselu poinformować. Wtedy najlepszą formą jest wysłać im zawiadomienie z godziną, miejsce i datą ślubu – z pewnością poczują się docenieni i chętnie złożą Wam życzenia. Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się w przypadku bliskich rodziców znajomych rodziców, kolegów z pracy oraz szefostwa.

Jak i kiedy wręczyć zaproszenia?

Problem pojawia się również z wręczaniem zaproszeń. Najczęstsze pytania dotyczą tego, z jakim wyprzedzeniem je wręczyć oraz, czy lepiej zrobić to osobiście, czy wysłać je pocztą. Jeśli chodzi o optymalny czas, to najlepiej zająć się tym 2-3 miesiące przed planowaną uroczystością. Dzięki temu goście będą mieli czas na danie Wam odpowiedzi, czy się zjawią, a Wy będziecie mieć czas, aby ewentualnie, jeśli odmówią, na ich miejsce poszukać kogoś innego. W miarę możliwości dobrze jest wręczyć zaproszenia osobiście – to miły gest w kierunku gości. Jednak nie zawsze jest to możliwe – często zaproszeni mieszkają w mieście oddalonym o wiele kilometrów lub za granicą. Co wtedy? Można spokojnie wysłać zaproszenia pocztą, wypada jednak powiadomić o tym fakcie telefonicznie.

Warto pamiętać o tym, że diabeł tkwi w szczegółach, dlatego koniecznie musicie zadbać o to, żeby Wasze zaproszenia ślubne prezentowały się estetycznie i współgrały z przygotowanym przyjęciem. Jesteście dopiero na etapie szukania sali weselnej ? Sprawdźcie ofertę Hotelu na Błoniach – do wyboru macie 4 sale, które możecie dopasować pod liczbę zaproszonych gości. Serdecznie zapraszamy!

Sprawdź także:

Jak wybrać Wedding Plannera?

Jak wybrać salę na wesele?

Trendy ślubne w 2018 roku

Źródło zdjęć: pexels.com, pixabay.com