Jak wybrać termin i lokalizację sesji plenerowej?

Wybór miejsca i terminu sesji ślubnej to dylemat, przed którym staje większość par młodych. Zadanie nie jest proste, szczególnie jeśli chcecie być zadowoleni z efektów i z przyjemnością oglądać Wasze fotografie. Podpowiadamy jak zrobić to mądrze, aby zdjęcia były pamiątką na całe życie.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Kiedy warto wybrać się na sesję ślubną?
  • Czym kierować się przy wyborze miejsca na sesję plenerową?
  • Gdzie w Bielsku-Białej i okolicach warto zorganizować plenerową sesję ślubną?

TL;DR

Warto dobrze przemyśleć, w jakim dniu będziecie mieć robioną sesję ślubną. Młode pary decydują się na nią albo podczas ślubu, albo kilka dni później. Każda opcja ma wady i zalety. Kolejną decyzją, którą musicie podjąć, wiąże się z wyborem miejsca. Sesja w niektórych lokalizacjach jest darmowa, a w przypadku innych trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Kiedy wybrać się na sesję ślubną?

Wbrew pozorom moment, w którym wybierzecie się na sesję ślubną, może odgrywać kluczową rolę. Ważna jest pogoda, bo to ona będzie tłem dla Waszych zdjęć. Wybierając miejsce na sesję, które jest często zatłoczone lub masowo odwiedzane przez turystów, warto zdecydować się na wczesne godziny poranne, aby nie narazić się na zdjęcia z tłumem przypadkowych przechodniów w tle.

Sesja tuż przed ślubem lub w trakcie

Jeśli zdecydujecie się na zdjęcia tuż przed ślubem, macie niepowtarzalną okazję, żeby zaprosić na sesję świadków. Później, kiedy wrócą do swoich codziennych obowiązków, może już nie być okazji. Jest to również doskonały moment, aby uchwycić fryzurę i makijaż zrobione specjalnie na ślub. Robiąc zdjęcia w innym terminie, panny młode muszą same przygotować się do sesji, albo znów poświęcać czas i pieniądze na wizytę u fryzjerki i makijażystki. Sesja ślubna w dzień wesela to również okazja, aby zaoszczędzić urlop.

Decydując się na zrobienie sesji tuż przed ślubem, musicie zdawać sobie jednak sprawę z niektórych ograniczeń. Na pewno nie będzie tak dużo czasu, jak w przypadku zdjęć ustalonych w inny dzień. Przed ceremonią trzeba jeszcze znaleźć czas na wiele innych rzeczy. Podczas takiej sesji będziecie musieli także uważać, żeby nie zabrudzić strojów. Zabłocone buty lub sukienka z plamami nie będą wyglądać dobrze podczas ceremonii. A jeśli jesteście przesądni, to musicie liczyć się z tym, że pan młody zobaczy suknię panny młodej przed ślubem.

W podobnej sytuacji są pary, które decydują się na sesję w czasie uroczystości, najczęściej między ceremonią a przyjęciem weselnym. Jest to oszczędność czasu i pieniędzy (fotograf powinien policzyć za nią mniej niż w inny dzień), ale trzeba zdawać sobie sprawę z ograniczeń. W tak krótkim czasie w grę wchodzą tylko najbliższe lokalizacje, czasu jest jeszcze mniej niż w przypadku sesji przed ślubem.

Sesja następnego dnia lub kilka dni po ślubie

Wybierając się na sesję w innym terminie niż ceremonia, nie ma narzuconych ograniczeń czasowych. Czas przeznaczony na takie zdjęcia zależy więc tylko od Was i fotografa. Kilka dni po ślubie będziecie także bardziej zrelaksowani niż w dzień uroczystości. Ceremonia wiąże się z dużym stresem, który może być widoczny na zdjęciach robionych w jej trakcie. O wiele lepiej wyjdziecie na fotografiach, jeśli będziecie wypoczęci. W późniejszym terminie nie musicie martwić się także o stan Waszych strojów. Możecie sobie pozwolić nawet na ekstremalną sesję zdjęciową. Również większą dowolność macie w kwestii lokalizacji.

Zdjęcia kilka dni po ślubie nie są jednak w stanie uchwycić dokładnie tych samych emocji, które towarzyszyły Wam w dzień ceremonii. Będą mniej autentyczne, a Wasz wygląd również będzie się różnić. Wiele pań młodych nie decyduje się na kolejną wizytę u fryzjera lub makijażystki i przygotowuje się do zdjęć samodzielnie. W trakcie ślubu i wesela istnieje także ryzyko zabrudzenia lub uszkodzenia strojów co może być widoczne na sesji zdjęciowej. Decydując się na zdjęcia w pierwszym dniu po weselu, musicie zdawać sobie sprawę, że pewnie będziecie zmęczeni emocjami, wrażeniami i całonocną zabawą co może być widoczne na fotografiach.

Jak wybrać miejsce na sesję ślubną?

Na początku powinniście podjąć decyzję, czy chcecie zrobić sesję na łonie natury, w otoczeniu zabytków, a może w centrum wielkiego miasta? Ciekawym pomysłem są także oryginalne zdjęcia, inspirowane zainteresowaniami i pasjami pary młodej. Popularne są również ekstremalne sesje, na przykład podczas skoku ze spadochronu.

Wybierając miejsce, trzeba wziąć pod uwagę ewentualne koszty. Sesja zdjęciowa w pałacu będzie zdecydowanie droższa niż na rynku starego miasta czy na łące. Można również poszukać tańszej alternatywy, porównać ceny i warunki stawiane przez właściciela.

Wiele par młodych decyduje się także na sesje zdjęciowe za granicą. Tutaj koszty są o wiele większe niż w przypadku zdjęć na miejscu. Oprócz wydatków związanych ze standardową podróżą takimi jak dojazd, nocleg czy wyżywienie dochodzą dodatkowe, takie jak: przewóz sukni ślubnej i garnituru oraz sprzętu fotograficznego, które mogą być szczególnie kłopotliwe i kosztowne w przypadku podróży samolotem.

Gdzie wybrać się na sesję w Bielsku-Białej i okolicach?

W Bielsku-Białej pole dużo możliwości mają pary, którym marzy się sesja w romantycznych uliczkach, czy pośród zabytkowych kamieniczek. Warto zacząć od Rynku. Odnowione kolorowe kamienice będą idealnym tłem dla fotografii. Dobrym pomysłem jest również wybranie się na ulicę Schodową. Popularne lokalizacje to także mur zamkowy i plac przed Teatrem Polskim.

Miłośnicy natury również mają do wyboru wiele lokalizacji. Na górską sesję można wybrać się na Szyndzielnię czy Dębowiec. Ciekawe miejsca to także Amfiteatr w Lipniku, Kamieniołom w Kozach, Wapienica i okolice Lotniska w Aleksandrowicach. W okolicy jest także kilka parków wartych uwagi – Parki Zdrojowe w Goczałkowicach i Jaworzu czy Parki Zamkowe w Pszczynie i Żywcu. Coraz popularniejsze są także sesje zdjęciowe w Pokazowych Ogrodach Kapias w Goczałkowicach. Tutaj jednak musicie liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości 123 zł za sesję.

Chcąc zorganizować sesję w oryginalnych wnętrzach pałacowych, do wyboru w najbliższej okolicy macie Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej oraz zamki w Pszczynie i Żywcu. Tutaj również trzeba wziąć pod uwagę koszty. W Bielsku za sesję nie dłuższą niż 2 godziny zapłacicie ponad 700 zł. W Pszczynie pierwsza godzina to koszt około 450 zł, a każda kolejna to około 360 zł, natomiast w Żywcu godzina sesji to wydatek 150 zł.

Jeśli szukacie wymarzonej sali na wesele, zapraszamy to zapoznania się z ofertą Hotelu na Błoniach dostępną tutaj: http://hotelnabloniach.pl/wesela/

Sprawdź także:

Ślub i wesele w plenerze – zalety i wady

Sejsa narzeczeńska – warto? Poznaj powody na tak!

Autor: Katarzyna Jonkisz

Źródło zdjęć: pexels.com