Wigilijny catering – sposób na bezstresowe święta

Kiedy nadchodzi czas przygotowywania się do świąt Bożego Narodzenia, z każdej strony słyszymy, że to niezwykły okres, pełen magii, uroku, wypełniony spokojem i harmonią. Jednak każdy, kto choć raz przygotowywał kolację wigilijną, zdaje sobie sprawę, ile trudu to kosztuje. Kolejki do kasy, niekończące się listy zakupów, stanie w kuchni i pilnowanie 12 gotujących się potraw oraz jednoczesne pieczenie ciasta – to obraz tego, jak wygląda proces przyrządzania świątecznego menu. Czy istnieje sposób, aby tego uniknąć?

 Wigilijny catering, czyli jak ułatwić sobie życie

Kolacja wigilijna jest wpisana w polską tradycję bardzo głęboko. To czas, kiedy przy stole spotyka się cała rodzina, aby wspólnie przełamać się opłatkiem i spożyć uroczysty posiłek. I o ile to, że cała rodzina ma okazję spędzić ze sobą ten dzień, jest naprawdę powodem do radości, o tyle przygotowanie kolacji dla takiej ilości osób nie jest już takie budujące.

Wielkie zakupy w kilku sklepach, gdzie kłębią się tłumy ludzi to dopiero początek tego, co musi znieść gospodyni, rozpoczynając organizację wigilii. Potem następuje wielkie sprzątnie domu, odkurzanie wszystkich zakamarków, do których nie zagląda się przez cały rok, a następnie maraton w kuchni. Przygotowanie 12 potraw nie jest łatwym zajęciem, a jeśli do tego jest przeplecione pieczeniem 3 ciast, to naprawdę potrafi porządnie zmęczyć. Nie można również zapomnieć o ubieraniu choinki i przyozdabianiu domu świątecznymi światełkami – tradycja nakazuje przecież, aby zrobić to koniecznie w dniu wigilii.

Czy istnieje sposób, aby oszczędzić sobie nerwów, podczas przygotowywania świątecznej kolacji? Tak, takim rozwiązaniem jest catering, który można zamówić do domu. Dzięki temu odpada nam stanie w kolejkach w sklepie, przesiadywanie całe dnie w kuchni i denerwowanie się, że z niczym nie zdążymy.

Dlaczego boimy się zamawiać catering na wigilię?

Jeśli zastanowimy się, dlaczego ludzie nie zamawiają cateringu, skoro przygotowywanie wigilii jest tak czasochłonne, na myśl przychodzą od razu dwie rzeczy.

Jak mawia stare, polskie przysłowie: jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Trudno się z tym nie zgodzić.

Bardzo duża część osób obawia się, że catering jest kosztowniejszy, niż samodzielne przygotowanie kolacji. To błędne myślenie. Przeliczając koszty domowe, najczęściej nie bierze się pod uwagę zużycia prądu, gazu, benzyny, a także pracy własnej. Szczególnie ta ostatnie rzecz  jest bardzo niedoceniana – mało kto zdaje sobie sprawę, ile wyrzeczeń kosztuje organizowanie uroczystej kolacji dla całej rodziny.

Drugą kwestią jest strach, że firma cateringowa nie stanie na wysokości zadania i nie przygotuje takiego jedzenie, jakie chcielibyśmy zaserwować naszym gościom. Z czego się to bierze? Z przeświadczenia, że w restauracjach podawane są dziwne dania, których nazwa brzmi obco, a smak i wygląd na pewno nie przywodzą na myśl tradycyjnych, polskich potraw.

Nie ma się jednak czego obawiać. Firmy cateringowe są doskonale zorientowane i wiedzą, czego oczekują od nich klienci, którzy decydują się im powierzyć przygotowanie swojej wigilijnej kolacji. Z tego powodu najczęściej mają już gotowe propozycje na świąteczne menu.

Hotel na Błoniach wraz w restauracją Wirtuozeria przygotowali taką ofertę. Można w niej znaleźć tradycyjne potrawy, takie jak: karp po żydowsku lub w galarecie, sałatkę jarzynową, śledzie w śmietanie, barszcz z uszkami, zupę grzybową, pierogi z kapustą i grzybami, kołacz makowo-serowy, kompot z suszu. Dla fanów innowacji również przygotowano propozycje dań. I tak można zamówić: filet sandacza soute, łososia w sosie kaparkowym lub gęś pieczoną w całości z nadzieniem z kaszy. Nie ma więc obawy, że zamiast tradycyjnych potraw dostaniemy coś z kuchni chińskiej lub azjatyckiej.

Catering, a może wigilia w lokalu?

Catering to sposób na to, aby zaoszczędzić sobie czasu w kuchni. Jednak nadal pozostaje kwestia zmywania naczyń oraz podawania posiłków gościom. Dlatego, jeśli komuś marzy się zupełnie bezstresowa wigilia, podczas której jedynym zajęciem będzie jedzenie podanych potraw oraz rozmowa z gośćmi, warto zastanowić się nad wynajęciem lokalu.

Wigilia w restauracji rozwiązuje problem sprzątania domu na błysk, zastanawiania się, na czym podać kolację, ciągłego zmywania talerzy. Obsługa zrobi to wszystko w ramach wynajęcia lokalu, dlatego jedynym problemem, jaki będzie zaprzątać twoją uwagę, jest zorganizowanie dojazdu. Warto rozważyć tę propozycję i pozwolić sobie na to, aby naprawdę poczuć magię świąt.

Savoir-vivre przy wigilijnym stole

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wigilię w domu, czy w lokalu oraz, czy zorganizujemy ją sami, czy zamówimy catering, warto pamiętać o savoir-vivre przy świątecznym stole. Oto kilka zasad, których należy przestrzegać, aby nie popełnić faux pas:

  1. gospodarz lub osoba organizująca wigilię powinna osobiście powitać gości,
  2. miejsca powinny być przydzielone dla każdej osoby, nie należy doprowadzić do ich chaotycznego wybierania przez samych gości,
  3. składanie życzeń powinno rozpocząć się od najstarszych osób w rodzinie,
  4. kolędowanie warto rozpocząć po deserze, nigdy podczas jedzenia,
  5. stroje powinny być odświętne, aby podkreślały wyjątkowość sytuacji,
  6. jeśli nie do końca znamy upodobania osoby, której kupujemy prezent, warto postawić na prostotę i klasę, w takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się np. pióro lud długopis.

Boże Narodzenie to najbardziej rodzinne święta, a kolacja wigilijna jest ich szczególny akcentem. Warto sprawić, aby była wyjątkowa nie tylko dla zaproszonych gości, ale i dla nas samych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wigilijnego cateringu lub do kontaktu z managerem obiektu.

Źródło zdjęć: pexels.com, restauracjawirtuozeria.pl