Wesele marzeń – od czego zacząć?

Myślicie, że organizacja ślubu jest prosta i przyjemna? Historie o miesiącach przygotowań do tego dnia wydają Wam się grubą przesadą? Jeśli czeka Was ślub w niedalekiej przyszłości, szybko przekonacie się, że jest to bardzo czasochłonny proces. Wymaga dobrej organizacji i dokładnego przemyślenia wszystkich szczegółów. Od czego zacząć organizowanie ślubu? Dzisiaj opowiemy, co zrobić, aby ten dzień był niezapomniany.

Na początek…

Minęły pierwsze emocje. Pierścionek lśni na palcu, znajomi gratulują, a Wy zaczynacie przeglądać najmodniejsze suknie ślubne i garnitury w tym sezonie. Jednak zanim poznacie wszystkie dostępne kolory i fasony, jest kilka pilniejszych rzeczy do ustalenia.

Ślub – cywilny czy kościelny?

Pierwszą rzeczą, jaką należy ustalić, jest to, jaki ślub chcecie wziąć. Czy marzy Wam się podniosła ceremonia kościelna, czy ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego? Decydujecie się od razu na konkordat, czy w odstępie czasu będziecie składać dwie przysięgi: przed urzędnikiem, a potem księdzem? To bardzo ważna kwestia z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że w przypadku ślubu kościelnego musicie zdecydować się albo na konkordat, albo najpierw zawrzeć ślub w USC, a dopiero potem w kościele. Po drugie dlatego, że ma to znaczenie w przypadku wyboru sali weselnej. Odległość pomiędzy miejscem zawarcia ślubu a miejscem, gdzie będzie urządzane przyjęcie, nie powinna być zbyt duża. Para Młoda i goście powinni bez problemu dojechać do celu w kilka minut.

Zaplanowanie budżetu

Ustalenie budżetu to kolejna sprawa, którą należy się zająć. Owszem, można od razu jechać wynająć salę, zarezerwować najlepszego fotografa w mieście i udać się do najmodniejszego, a zarazem najdroższego salonu sukien ślubnych. Jednak potem może okazać się, że budżet potrzebny na sfinalizowanie wszystkich tych rzeczy przerósł wasze najśmielsze oczekiwania. Kredyt? Rozumiemy, że wszyscy chcą, aby dzień ślubu był jednym z najpiękniejszych w życiu, ale czy warto zaczynać nowy etap od spłacania długów? Przecież można tego uniknąć, rozsądnie planując budżet. Dzięki temu zobaczycie, na ile możecie sobie pozwolić. Ważną rzeczą jest również to, czy wasi rodzice pomogą wam finansowo. Jeśli tak to warto od razu ustalić, jak duża będzie ta pomoc i jakich obszarów będzie dotyczyć.

 

Ustalenie daty ślubu

Kolejnym krokiem jest ustalenie daty ślubu. To rzecz, nad którą trzeba się dobrze zastanowić i przedyskutować. Uwzględnić należy przede wszystkim wasze preferencje. Kochacie lato, słońce, upały? Idealnym czasem na ślub dla Was lato. Fani śniegu powinni pomyśleć nad porą zimową. Zachwyca Was złota polska jesień? Świetnym pomysłem będzie urządzenie wesela we wrześniu lub w październiku. A dla tych, którzy uwielbiają przyrodę, która dopiero co budzi się do życia, przeznaczone są wiosenne daty, zwłaszcza maj, który co tu dużo mówić – jest jednym z najpiękniejszych miesięcy. Jednak nie tylko preferencje mają tu znaczenie. Jeśli Wasz budżet jest ograniczony, możecie bardzo wiele zyskać, organizując ślub poza sezonem. Okres ślubny przypada w Polsce na czas od maja do września i wtedy właśnie odbywa się najwięcej przyjęć. Konsekwencją tego są wysokie stawki za wszelkie usługi, począwszy od wynajmu sali, skończywszy na fotografie. Dlatego, jeśli zależy Wam na obniżeniu kosztów, zorganizujcie ślub poza sezonem i negocjujcie z właścicielem lokalu, co do niższej kwoty za wynajem. W tym czasie i tak jest zastój weselnych przyjęć, więc wielu managerów zgadza się iść na takie ustępstwo.

Sporządzenie listy gości

Istotną sprawą jest również sporządzenie listy gości. Dopiero wtedy będzie wiadomo na ile osób zarezerwować salę. Tak naprawdę ilość zaproszonych gości to kluczowa sprawa, która pokazuje, ile tak naprawdę wyniesie was w kosztach całe wesele. W restauracji często liczy się cenę za tzw. talerzyk, czyli całą kwotę, którą należy zapłacić za jedną osobę. Dodatkowo, jeśli niektórzy goście przybywają z daleka, trzeba zapewnić im miejsce noclegowe. Dlatego bez takiej listy trudno jakkolwiek brać się za organizację weselnego przyjęcia.

Ustalenia szczegółowe

Wszystkie powyższe rzeczy są do ustalenia i przedyskutowania z partnerem. Nawet ustalenie daty nie jest do końca obligatoryjne, ponieważ często zdarza się, że przyszli nowożeńcy muszą dostosować się do dostępnych terminów, zarówno w kościele lub w USC, jak i w danym lokalu. Co należy już szczegółowo ustalić w konkretnych miejscach i z odpowiednimi ludźmi?

Rezerwacja sali

Są dwie szkoły ustalania ostatecznej daty ślubu: albo wybiera się termin pod salę, albo pod USC lub kościół. My radzimy najpierw zarezerwować salę. Dlaczego? Ponieważ żadnym kłamstwem nie jest to, że terminy w lokalach są zajęte 2 lata naprzód. Z reguły łatwiej jest zarezerwować datę na ślub w Kościele i w USC niż w wymarzonej restauracji. Dlatego warto zacząć od sali. Jeśli wybrany przez Was lokal jest popularnym miejscem, w którym odbywają się weselne przyjęcia, musicie przygotować się na to, że większość terminów będzie niedostępna. Oznacza to, że albo będziecie musieli poczekać na wolny termin, albo wybrać inny lokal. Jednak dużo osób decyduje się na ślub 2-3 lata po zaręczynach – wtedy warto pamiętać, że najlepiej zarezerwować salę naprzód, a dopiero potem zająć się dalszymi przygotowaniami. W tym czasie należy określić się również, czy wesele ma trwać jeden, czy dwa dni. Jeśli planujecie poprawiny, również trzeba zarezerwować salę. Najwygodniej jest zrobić to w tym samym lokalu, dzięki czemu nie trzeba będzie przenosić jedzenia i napojów, ani na nowo układać stołów. Natomiast, jeśli na poprawiny marzy Wam się inne miejsce, wtedy również musicie odpowiednio wcześniej porozumieć się z managerem obiektu, żeby zgrać obydwie daty.

Rezerwacja daty w Kościele lub w USC

Po dokonaniu rezerwacji sali warto od razu udać się do kościoła lub USC, aby tam ustalić termin składania przysięgi. Daty w kościele i w USC nie trzeba wybierać z tak dużym wyprzedzeniem, jak 2 lata, dlatego raczej nie powinno być problemu z dopasowaniem do siebie obu tych uroczystości. Jednak zdarzają się przypadki, że trzeba sporo poczekać na termin w kościele, jeśli jest to popularne miejsce zawierania ślubów. Zwykle taka sytuacja ma miejsce w przypadku zabytkowych obiektów, które mają bogatą historię albo zdarzyły się w nich jakieś wyjątkowe rzeczy. Jeśli Wasz wymarzony Kościół jest właśnie takim budynkiem, postarajcie się wcześniej dowiedzieć, czy długo trzeba czekać na dostępny termin i kiedy ewentualnie możecie zaplanować uroczystość.

Rezerwacja zespołu muzycznego

Kolejną rzeczą, którą trzeba się zająć stosunkowo wcześnie, jest szukanie zespołu muzycznego. Nie ma się co oszukiwać – żadne wesele nie uda się, jeśli muzyka nie będzie nadawała się do tańczenia i nie spodoba się gościom. Jest jednak jeden problem – te najlepsze weselne zespoły, przy których zaproszeni chętnie bawią się do białego rana, mają zarezerwowane terminy 2-3 lata naprzód. Jest to podobna sytuacja jak w przypadku sal weselnych. Trudno się temu  dziwić, ponieważ to świadczy jedynie o tym, że świadczone usługi podobają się zdecydowanej większości. Dlatego nie zostawiajcie poszukiwania zespołu na ostatnią chwilę, bo to może źle się skończyć. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy muzykom nagle odpadnie jakieś wesele z przyczyn losowych. My jednak nie radzimy liczyć na takie zrządzenie losu – lepiej wszystko dobrze zaplanować, żeby potem móc spokojnie spać.

Rezerwacja kamerzysty i fotografa

Ostatnią rzeczą, którą należy załatwić z dużym wyprzedzeniem, jest wybranie fotografa i kamerzysty, jeśli zdecydujecie się na film z wesela. O ile w przypadku kamerzysty nie trzeba się aż tak spieszyć, ponieważ tradycja nagrywania ślubów powoli zanika, o tyle fotografów, podobnie jak zespół muzyczny, trzeba rezerwować dużo wcześniej. Optymalny okres szukania osoby, która zrobi zdjęcia to 1,5-2 lata. Jeśli nie znacie żadnego dobrego fotografa, popytajcie wśród znajomych, którzy już brali ślub lub poszukajcie opinii w internecie – tylko profesjonalista zrobi dobre zdjęcia, które uwiecznią jeden z najpiękniejszych momentów Waszego życia.

Kwestia ubioru

Suknia ślubna i garnitur

Wybór kreacji dla Młodej Pary to bardzo ważna kwestia, której nie należy zostawiać na ostatnią chwilę. Kiedy zacząć się rozglądać za suknią ślubną? Najlepszy czas na takie rzeczy to pół roku przed ślubem. Zbyt późny termin poszukiwań może skutkować tym, że Panna Młoda nie wystąpi w sukni swoich marzeń. Z kolei, jeśli wybierze strój zbyt wcześnie, może narazić się na niepotrzebne poprawki. Wiadomo – w życiu różnie bywa, kobieta może w ciągu roku schudnąć lub przytyć, zajść w ciążę lub nagle dojść do wniosku, że jednak chciałaby inny model sukni. A co ze strojem dla Pana Młodego? Ten też należy wybrać stosunkowo wcześnie, żeby zdążyć z wszystkim przymiarkami. Trzeba zastanowić się, czy mężczyzna wystąpi w garniturze, smokingu, czy fraku. Ważne jest również to, żeby styl ubioru był dopasowany do sukni Panny Młodej, ponieważ jak zwykło się mawiać: kobieta jest obrazem, a mężczyzna ramą, dlatego wszystko powinno się uzupełniać.

Obrączki

Obrączki są nierozerwalnym znakiem zawarcia małżeństwa. Ich wybór powinien być szczególnie przemyślany, ponieważ będziecie je codziennie nosić. Kiedy udać się do jubilera? Najlepiej 6-3 miesiące przed ślubem. Dzięki wcześniejszemu zakupowi obrączek unikniecie stresu i gonitwy, która później osiągnie apogeum. Dobrze jest na spokojnie wybrać model, próbę i rodzaj złota. Ważna jest również przymiarka – dla Panów to absolutna konieczność, a dla Pań upewnienie się, czy obrączka dobrze leży, ponieważ wbrew obiegowej opinii, nie zawsze  będzie ona mieć ten sam rozmiar, co pierścionek zaręczynowy. Podczas wybierania biżuterii ślubnej należy także ustali, czy będziecie się decydować na grawerowanie daty ślubu lub inicjałów. Niektóre sklepy jubilerskie taką usługę oferują gratis, inne pobierają opłatę, dlatego warto zapytać o to na samym początku.

Ostatnie przygotowania

Wszystkie powyżej wymienione rzeczy należy załatwić wcześniej, żeby potem móc na spokojnie zając się ostatnimi przygotowaniami. Pozostałe 3 miesiące przed ślubną uroczystością to najbardziej intensywny okres, dlatego należy rozłożyć w czasie wszystkie czynności, aby o niczym nie zapomnieć i uniknąć stresu.

Wybór zaproszeń ślubnych i ich wręczenie

Choć wybór zaproszeń ślubnych wydaje się mało znaczącym szczegółem, wszystkie Panny Młode wiedzą, że nie tak łatwo jest wybrać idealny wzór. Gdzie najkorzystniej jest je kupić? W sklepach stacjonarnych zaproszenia ślubne są zazwyczaj drogie i zrobione na „jedno kopyto”. Przez internet można zamówić je o wiele taniej. Co więcej, jest tam szeroki wybór zaproszeń w każdym stylu, jaki tylko nam się zamarzy. Często te zaproszenia są robione ręcznie przez osoby, które na co dzień zajmują się rękodziełami. Przy okazji można zamówić winietki, ozdoby na butelki i stoły w tym samym wzorze, tak żeby wszystko ze sobą współgrało.

Zaproszenia ślubne należy wręczyć 2 miesiące przed ślubem. Goście muszą mieć czas, aby namyślić się i dać Wam odpowiedź, czy pojawią się na weselu. Pamiętajcie, że jeśli jest to możliwe, zaproszenia należy wręczyć osobiście, szczególnie najbliższej rodzinie. Jeśli ktoś mieszka daleko, zaproszenie wyślijcie pocztą. W dobrym tonie jest wcześniej powiadomić o tym fakcie telefonicznie osobę zaproszoną, tak, aby nie była zaskoczona, kiedy odbierze przesyłkę.

Wybór świadków

Żaden ślub nie obejdzie się bez świadków. Najczęściej wybiera się na nich rodzeństwo lub przyjaciół. Należy poprosić ich o to wcześniej, ponieważ ze świadkowaniem wiążą się również dodatkowe obowiązki, takie jak np. urządzenie wieczoru panieńskiego i kawalerskiego. Dobrze, żeby rozmowa na ten temat odbyła się w uroczystej, ale kameralnej atmosferze. Dużo Młodych Par zaprasza świadków np. na kolację do restauracji i tam pyta, czy zgodzą się na pełnienie takiej funkcji. To miły gest, ponieważ dzięki niemu osoby te czują się docenione.

Transport Pary Młodej i gości

Trzeba również zatroszczyć się o to, czym dojedziecie na ślub. Samochód, dorożka, kareta – opcji jest naprawdę dużo, a Pary Młode wpadają na coraz oryginalniejsze pomysły. Należy zadbać także o transport gości. Większość z nich do kościoła lub pod USC dostanie się sama, ale na pewno znajdzie się grupka osób, które nie posiadają własnego samochodu. Warto pomyśleć np. o wynajęciu autobusu. Inną kwestią jest również rozwożenie gości do domu po skończeniu wesela. W tym celu powinno być przynajmniej 2 kierowców, do których goście będą mogli zwrócić się w tym celu.

Wystrój sali i ustalenie menu

Salę należy udekorować zgodnie z wymyśloną koncepcją ślubu. Istnieją różne style, w których można urządzić przyjęcie: np. wesele góralskie, rustykalne, glamour. Ważne jest to, aby koncepcja była spójna z ubiorem Młodej Pary oraz z zaproszeniami. Na jaki styl się zdecydować? To zależy od osobistych preferencji. Należy jednak stosunkowo wcześnie to ustalić, ponieważ wszelkiego rodzaju dodatki powinny ze sobą współgrać. Również menu ma duże znaczenie, jeśli chodzi o styl przyjęcia: na weselu góralskim królować będą oscypki, kwaśnica i baranina, a na weselu rustykalnym znajdziemy tarty z dżemem i tort w stylu naked cakes.

Wybór prezentów dla rodziców w ramach podziękowania za wychowanie

Nie możecie zapomnieć o rzeczy najważniejszej: podziękowaniach dla rodziców. Dlatego koniecznie zastanówcie się nad prezentem. Może to być kosz ze słodyczami, bilety na wycieczkę, do SPA lub Teatru. Ważne, żeby było to ofiarowane od serca. Życzenia składa się najczęściej po północy, a zespół muzyczny gra wtedy wcześniej ustaloną piosenkę. To jedna z najbardziej wzruszających chwil, dlatego trzeba się do niej odpowiednio przygotować.

Organizowanie wesela to długi proces, wymagający mnóstwa pracy. Jednak, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to najpiękniejszy dzień w waszym życiu. Jesteście na etapie poszukiwania sali weselnej? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Hotelu na Błoniachorganizujemy wesela marzeń już od kilku lat.

Źródło zdjęć: Hotel na Błoniach, pixabay.com, pexels.com