Wesele krok po kroku #1: co załatwić co najmniej na rok przed ślubem?

Stało się. Zaręczyny za Wami, dobre wiadomości rozniosły się już wśród bliskich i przyjaciół. Powoli i jeszcze nieśmiało zaczynacie wyobrażać sobie, jak będzie wyglądał ten najwspanialszy dzień, będący początkiem wspólnego życia. Przedstawiamy Wam serię wpisów poradnikowych, w których podpowiadamy, co i kiedy załatwić, aby przygotowania do ślubu nie stały się koszmarem, a ostatnie tygodnie poprzedzające tę wyjątkową datę nie zamieniły się w ślubny maraton.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakimi przygotowaniami warto zająć się co najmniej na rok przed ślubem?
  • Co wziąć pod uwagę, wybierając datę ślubu?
  • Kiedy zarezerwować termin ślubu w kościele, a kiedy w USC?

TL;DR

Co najmniej na rok przed ślubem ustalcie datę ślubu i zarezerwujcie ją w kościele (zwłaszcza, kiedy decydujecie się na uroczystość w pełni sezonu ślubnego – w okresie od czerwca do września). Wybierzcie też miejsce, w którym odbędzie się wesele, a także zespół muzyczny, fotografa i kamerzystę. Rezerwując każdą z usług, podpiszcie stosowne umowy – tylko one są gwarantem ustaleń pomiędzy Wami a usługodawcą.

Data ślubu

Kiedy już ogłosicie bliskim swoje zaręczyny, pierwszym krokiem, jaki powinniście wykonać, jest ustalenie daty ślubu. Od terminu, który wytypujecie na powiedzenie sakramentalnego „TAK”, zależą bowiem kolejne wybory: sali weselnej, zespołu muzycznego, fotografa i kamerzysty. Jeśli chcecie pobrać się w pełni sezonu ślubnego – czyli w okresie od czerwca do października – organizację wesela musicie rozpocząć nawet na półtora roku wcześniej, aby zarezerwować odpowiednie usługi. W pozostałych miesiącach usługodawcy dysponują większą liczbą wolnych terminów, jednak mimo to przygotowania warto zacząć rok wcześniej. Dlaczego? Zorganizowanie ślubu i wesela wymaga dopracowania olbrzymiej ilości szczegółów. Dopięcie wszystkich detali na ostatni guzik w okresie krótszym niż kilka miesięcy zamieni się w walkę z czasem i ślubny maraton.

Budżet

Zastanówcie się, jaki budżet możecie przeznaczyć na organizację ślubu i wesela. Niezależnie od tego, czy wyprawiacie huczne wesele na 200 osób, czy kameralne przyjęcie dla najbliższej rodziny, zaplanowanie budżetu – chociaż nie należy do najbardziej romantycznych czynności – ułatwi Wam organizację całego przedsięwzięcia.

Co załatwić na rok przed datą ślubu i wesela

Na początku warto więc szczerze porozmawiać o kwestiach finansowych – zarówno pomiędzy sobą, z narzeczonym/narzeczoną, jak i z rodzicami obu stron. Coraz częściej para młoda samodzielnie pokrywa koszty zaślubin. Może się to wiązać z pewnymi ograniczeniami – być może okaże się, że będziecie musieli zrezygnować z wakacji czy cotygodniowych wypadów do restauracji albo podjąć kilka dodatkowych zleceń.

Jeśli w organizacji wesela finansowo pomagają Wam rodzice, szczerze porozmawiajcie, dokładnie określając, kto i za co płaci. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek i niepotrzebnych niedomówień. Dawne zwyczaje precyzowały, jakie koszty pokrywają rodzice pani młodej, a jakie – pana młodego. Obecnie podział ten jest płynny. Najlepiej jednak ustalić rozdział kosztów, kierując się względami praktycznymi. Panna młoda może więc zapłacić np. za fryzurę i makijaż ślubny, a pan młody za wypożyczenie samochodu, który zawiesie Was do ślubu.

Orientacyjna lista gości

Kiedy ustalicie już datę ślubu, zastanówcie się nad listą gości. Na razie orientacyjną, jedynie po to, aby rozeznać się, jak dużą salę wybrać na wesele. Jeśli Wasi bliscy mieszkają za granicą, poinformujcie ich o wybranym terminie odpowiednio wcześniej, aby z wyprzedzeniem zarezerwowali bilety lotnicze.

Rodzaj ślubu

Następnie wybierzcie rodzaj ślubu: konkordatowy, kościelny albo cywilny. W Polsce najczęściej narzeczeni zawierają śluby konkordatowe, czyli śluby, które odbywają się w kościele, ale jednocześnie wywołują skutki cywilne – są ważne w świetle prawa. W ciągu 5 dni od zawarcia małżeństwa proboszcz danej parafii przesyła do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego akt ślubu, dopełniając wszelkich formalności.

Jeśli planujecie ślub konkordatowy, jego datę warto zarezerwować wcześniej, zwłaszcza, gdy dzień ten wypada w okresie sezonu ślubnego. Jeżeli natomiast ceremonia odbędzie się w USC, termin zwykle możecie potwierdzić dopiero na pół roku wcześniej – składacie wtedy zapewnienie, że nie istnieją żadne okoliczności, które wykluczałyby możliwość zawarcia małżeństwa. Dokument ten ważny jest najczęściej przez 6 miesięcy, choć warto dowiedzieć się, jakie zasady panują w wybranym przez Was urzędzie.

Rezerwacja lokalu

Ustaliwszy datę ślubu, zdecydujcie, gdzie odbędzie się wesele. W najpopularniejszych restauracjach czy domach weselnych, w których poziom obsługi stoi na najwyższym poziomie, a ceny są konkurencyjne, terminy mogą być zarezerwowane na 2–3 lata wprzód. Niektóre pary podporządkowują nawet wybór daty całej ceremonii do wolnego terminu w danym lokalu. Na tym etapie przygotowań musicie również zdecydować o ewentualnych poprawinach.

Wybór sali weselnej

To, nad czym warto zastanowić się, wybierając salę weselną, szczegółowo opisaliśmy w tym artykule. Pamiętajcie, że określony termin należy zarezerwować oficjalnie, spisując umowę oraz wpłacając zaliczkę. Jeśli zastanawiacie się nad restauracją, wybierzcie się do niej wcześniej, aby skosztować dań i ocenić poziom obsługi. Decydując się natomiast na lokal albo dom weselny, przejrzycie opinie w internecie i popytajcie znajomych. Jeżeli wybrana sala znajduje się w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania, istnieje duża szansa, że ktoś z przyjaciół wcześniej bawił się tam na weselu.

Rezerwacja zespołu muzycznego, fotografa i kamerzysty

Najbardziej rozchwytywani muzycy i DJ-e swoje kalendarze mają wypełnione na kilka lat do przodu. Niedługo po zaręczynach powinniście więc wybrać, kto zajmie się muzyczną oprawą Waszego wesela. Przejrzyjcie opinie na forach internetowych i rekomendacje znajomych, zastanówcie się, czy na weselach, na jakich bawiliście się jako goście w poprzednich lata, nie grał zespół, który szczególnie się Wam spodobał.

Co najmniej rok przed datą ceremonii zarezerwujecie też fotografa i/lub kamerzystę.

O czym marzycie?

W rok możecie zrealizować wszystkie swoje ślubne i weselne marzenia. Zastanówcie się więc, jak sobie wyobrażacie swój idealny ślub. Jaki motyw będzie dominował? Jaką kolorystykę, jakie kwiaty i dekoracje wybierzecie? Im wcześniej podejmiecie się organizacji, tym dokładniej będziecie mogli odtworzyć wymarzony ślub i wesele. Odpowiedni zapas czasu pozwala też nieco zaoszczędzić. Niektóre dekoracje możecie bowiem wykonać samodzielnie, bez konieczności wykupywania usług profesjonalnych dekoratorów.

Jak zorganizować idealne wesele

Organizacja ślubu jest olbrzymim przedsięwzięciem, które pochłania wiele czasu i ogrom nerwów. Aby dopiąć wszystkie detale na ostatni guzik i oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu w tym wyjątkowym dniu, przygotowania warto podjąć co najmniej 1–1,5 roku wcześniej. Po ustaleniu i zarezerwowaniu daty ślubu wybierzcie miejsce, w którym odbędzie się wesele. Zwróćcie uwagę na to, co zawiera cena, lub czy właściciel nie oferuje rabatu na nocleg dla gości. Jeśli szukacie sali weselnej na Podbeskidziu, zajrzyjcie do Bielska-Białej, do Hotelu na Błoniach, położonego u stóp urokliwej, porośniętej gęstym lasem Koziej Górki.

Szukacie innych porad weselnych? Sprawdźcie:

Wesele marzeń – od czego zacząć?

Jak stworzyć listę gości?

Jak negocjować wynajem sali weselnej?

Jak wybrać fotografa na wesele?

Muzyka na żywo, czyli jak wybrać zespół na wesele?

Źródło zdjęć: hotelnabloniach.pl, unsplash.com, pexels.com