Wesele krok po kroku #3: co załatwić na 3–4 miesiące przed ślubem?

Wasz wielki dzień coraz bliżej. Powoli dopinacie na ostatni guzik wszystkie przygotowania, dopieszczając szczegóły. Jesteście jednocześnie zmęczeni pilnowaniem dziesiątek spraw i podekscytowani tym, że zamieniacie marzenia w rzeczywistość. Przed Wami „ostatnia prosta” – co załatwić, gdy do ślubu pozostały 3–4 miesiące? Podpowiadamy!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

 • Kalendarz ślubny – co zaplanować 3–4 miesiące przed ślubem?
 • Jakie formalności przed ślubem załatwić?
 • Kiedy rozdawać zaproszenia ślubne?
 • Na ile przed ślubem zarezerwować fryzjera i makijażystkę?

TL;DR

Ok. 3–4 miesiące przed ślubem załatwcie ostatnie formalności w parafii lub USC. To również ostatni moment, aby rozpocząć zapraszanie gości. Zorganizujcie również drobiazgi: bukiet ślubny i tort weselny oraz prezenty dla wyjątkowych osób – rodziców, dziadków, chrzestnych i świadków. Panna Młoda powinna również zarezerwować wizytę i fryzjera i wizażystki oraz umówić się na fryzurę i makijaż próbny.

Poprzednie części poradnika: Co załatwić co najmniej na rok przed ślubem? Co załatwić na 8–6 miesięcy przed ślubem?

Formalności w kościele albo USC

Ponieważ większość dokumentów zachowuje ważność przez 3 miesiące od daty wystawienia, ten czas przed ślubem jest okresem formalności. Co powinniście załatwić? Jeśli zdecydowaliście się na ślub konkordatowy, zgłoście się do wybranej kancelarii parafialnej – zgodnie z tradycją zazwyczaj jest to parafia Panny Młodej. Podczas wizyty miejcie ze sobą:

 • dowody osobiste;
 • świadectwa chrztu wraz z adnotacją o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania;
 • świadectwa ukończenia katechezy (wymagane tylko w niektórych parafiach).

Na podstawie dostarczonych dokumentów i przeprowadzonej z Wami rozmowy ksiądz przygotuje protokół przedślubny oraz rozpisze zapowiedzi, które wygłaszane są przez 2 tygodnie w parafii Panny Młodej i Pana Młodego. Lokalne kościoły nie przekazują między sobą takich informacji, więc to do Was należy obowiązek poinformowania o ślubie i zapowiedziach parafii, do których należycie. Jeśli zdecydowaliście się na ślub w innej parafii niż macierzyste, musicie uzyskać od swoich proboszczów tzw. licencję. Wystawia się ją najczęściej po odbyciu nauk przedmałżeńskich i po wygłoszeniu zapowiedzi.

Następnie musicie dopełnić formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego, uzyskując zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Aby złożyć odpowiedni wniosek, potrzebne będą Wam dowody osobiste i potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej. Podczas spotkania ustalicie również przyszłe nazwiska – Wasze i dzieci. Zgodnie z nowymi przepisami zaświadczenie może zostać wydane w dowolnym Urzędzie w Polsce, niekoniecznie w okręgu, w którym jesteście zameldowani. Jest ważne przez 6 miesięcy.

Z uzyskanym zaświadczeniem ponownie zgłaszacie się do kancelarii parafialnej. Aby dopełnić wszystkich formalności, musicie ponadto dostarczyć:

 • dokument potwierdzający ukończenie kursu przedmałżeńskiego i wizytę w poradni rodzinnej;
 • potwierdzenie odczytania zapowiedzi przedślubnych;
 • zaświadczenie o odbytych spowiedziach przedślubnych (zwykle narzeczeni muszą wyspowiadać się dwukrotnie – po spisaniu protokołu przedślubnego i kilka dni przed ślubem);
 • personalia świadków: imię, nazwisko, datę urodzenia i adres.

formalności przed ślubem

Zapraszanie gości

Kiedy zapraszać gości na wesele? Przyjęło się, że optymalny czas to ok. 3 miesiące przed terminem ślubu. Najważniejsze kwestie, takie jak miejsce i godzina ceremonii oraz przyjęcia, są już wtedy ustalone. Jednocześnie goście mają odpowiednio dużo czasu, aby się przygotować: znaleźć prezent czy wybrać kreacje, natomiast narzeczeni – by odwiedzić i osobiście zaprosić bliskich.

Zdarza się jednak, że 3 miesiące to za mało. Jeśli bierzecie ślub w dzień świąteczny – np. w Boże Narodzenie, Wielkanoc czy majówkę, zaproszenia zacznijcie rozdawać nawet i pół roku wcześniej. Wiele osób dni wolne planuje ze znacznym wyprzedzeniem. Może się więc okazać, że bliscy nie pojawią się na Waszym weselu, ponieważ zanim ich zaprosiliście, zaplanowali i opłacili zagraniczne wakacje.

Pomyślcie o wcześniejszym zapraszaniu gości również wtedy, gdy znaczna część Waszych rodzin mieszka za granicą. Jeśli w lokalu czy restauracji płacicie za liczbę gości, niezależnie od tego, ile osób ostatecznie weźmie udział w przyjęciu, zaproszenia zacznijcie rozwozić ok. 5 miesięcy przed terminem ślubu. Dzięki temu, kiedy ktoś odmówi, będziecie mogli uzupełnić listę obecnych o znajomych czy dalszą rodzinę.

Fryzjer i wizażystka

Co najmniej 4–3 miesiące przed ślubem Panna Młoda powinna zarezerwować termin u wybranego fryzjera i wizażystki oraz umówić się na fryzurę i makijaż próbny. Tę urodową próbę generalną wykonuje się najczęściej na kilka tygodni przed datą ceremonii – tak, aby efekt finalny pasował do gotowej już (uszytej lub kupionej) sukni i dobranych dodatków. Wiele Panien Młodych umawia się na wizyty próbne w dniu, w którym odbędzie się ich wieczór panieński – dzięki temu mogą sprawdzić, jak makijaż prezentuje się „w akcji”, podczas całonocnej imprezy, i czy fryzura nie rozsypuje się w czasie tańców.

bukiet ślubny

Tort i bukiet

Mawia się, że tort weselny jest symbolem słodkiego życia świeżo upieczonych małżonków, a jego krojenie – ich pierwszym wspólnym zadaniem. Z listy ślubnych sprawunków nie zapomnijcie więc wykreślić również zamówienia tej najważniejszej słodkości. Wielu cukierników oferuje możliwość wypróbowania przykładowych smaków.

Mniej więcej 3 miesiące przed ślubem wybierzcie również bukiet ślubny oraz kwiaty do butonierki. Aby jak najlepiej dopasować wiązankę do sukni, podczas wizyty w kwiaciarni albo pracowni florystycznej warto mieć ze sobą zdjęcie wybranej kreacji. Przy okazji możecie również zamówić kwiaty dla rodziców, dziadków, chrzestnych i świadków, jeśli zamierzacie w uroczysty sposób złożyć im podziękowania.

Zarówno tort, jak i bukiet powinny pasować kolorem i stylem do dekoracji kościoła i sali weselnej – tak, aby każdy detal tworzył spójną i wyraźnie przemyślaną całość, która zachwyci gości. Niekiedy firmy dekoratorskie, przygotowując oprawę wesel, dostarczają również ślubne wiązanki i kwiaty do butonierki.

Ustalenie menu weselnego z lokalem lub restauracją

Na 2–3 miesiące przed ślubem ustalcie również szczegóły menu weselnego. Wybierzcie dania, które przygotuje kucharz, oraz kolejność i pory serwowania posiłków. Pamiętajcie o przekąskach, ciastach, napojach i smakołykach dla najmłodszych gości. Jeśli lokal, w którym odbędzie się wesele, nie serwuje alkoholu, zamówcie go w hurtowni. Kilka tygodni przed ślubem poinformujcie restaurację czy firmę cateringową o liczbie gości.

menu weselne

Prezenty dla wyjątkowych gości

Obdarowanie najważniejszych gości weselnych – rodziców, dziadków i chrzestnych, a niekiedy również świadków – w ramach podziękowań drobnymi upominkami to miły gest i wzruszający wyraz wdzięczności. Pomysłowość par w tej kwestii jest nieograniczona. Możecie dopasować podarunki do zainteresowań obdarowywanych albo wręczyć im coś uniwersalnego. Pary Młode najczęściej wręczają bliskim okazałe kosze wypełnione słodyczami czy owocami, bukiety kwiatów lub albumy ze zdjęciami.

Lekcje tańca?

Ostatnie miesiące przed ślubem wykorzystajcie też na podszkolenie tanecznych umiejętności albo przygotowanie pierwszego tańca. Szkoły tańca oferują specjalne lekcje dla narzeczonych, podczas których pod okiem trenera pary szlifują standardowe kroki i ewentualny układ.

układ na pierwszy taniec

Już za moment powiecie sobie „Tak”, odtańczycie pierwszy taniec, pokroicie weselny tort i przeżyjecie najpiękniejszą – i zapewne najbardziej wyczerpującą – noc w Waszym życiu. Przed Wami jeszcze tylko kilka szczegółów, których musicie dopilnować, aby marzenia się ziściły.

A może dopiero rozpoczynacie przygotowania do ślubu i wesela? Jeśli szukacie sali weselnej, zajrzyjcie do Hotelu na Błoniach w Bielsku-Białej. Duża, klimatyzowana sala, pyszna kuchnia i przyjazna atmosfera – to gwarancja udanego przyjęcia.

Sprawdźcie również inne wpisy na naszym blogu:

Komponujemy menu weselne, czyli co oprócz rosołu i schabowego?

Jak negocjować wynajem sali weselnej?

Źródło zdjęć: unsplash.com, pexels.com