Ślubny savoir – vivre cz. I

Ślub i wesele jest jedną z najważniejszych chwil w życiu zakochanych ludzi. Wiele elementów tych uroczystości jest sprawą indywidualną, ale w naszej tradycji ślubnej możemy doszukać się kilku stałych elementów, które warto respektować. Przed zaproszonymi na ślub i wesele także stoi ważne zadanie dotyczące odpowiedniego zachowania – postaraj się zachować tak, aby nie dawać dodatkowego powodu do stresu Państwu Młodym!

A więc savoir – vivre od początku!

Potwierdź przybycie!

Nawet jeśli jest to dość oczywiste bo przecież para młoda dobrze wie, że będziesz, zrób to jak należy – zadzwoń lub napisz, podziękuj za zaproszenie i potwierdź, że będziesz, sama lub z osobą towarzyszącą. Organizatorzy wesela muszą zarezerwować konkretną liczbę miejsc przy stole i noclegów.

Dobierz strój!

W określonych okolicznościach zarówno mężczyzn, jak i kobiety, obowiązują stroje wizytowe. Takim wydarzeniem niewątpliwie jest wesele. Warto podkreślić, że etykieta wyznaczająca zasady dobierania ubioru bardzo się zmieniła i stała się mniej rygorystyczna. Panom proponuje się garnitur – klasyka w pięknym wydaniu. Nie powinno się zakładać koszuli z krótkim rękawem – nawet podczas upałów. Powinniśmy pamiętać by nie zdejmować marynarki podczas całej uroczystości. Jeśli chodzi o strój damki – nie podlega on takiej etykiecie jak męski. Panie nie muszą stosować sztywnych reguł, a największy wpływ na fason i styl ma moda. Pamiętaj, zęby wybrać coś eleganckiego, niezależnie czy to strój klasyczny czy nowoczesny. Żaden strój też nie może mieć długości mini! Warto pamiętać, żeby zabrać obuwie zmiennie, ponieważ przetańczenie wesela bez obuwia z pewnością nie będzie w dobrym guście.

Na uroczystości w kościele!

Na ślubie w kościele wypada być obecnym – tj. wypada być wewnątrz kościoła, gdy młoda para składa przysięgę małżeńską, stanie obojętnie na zewnątrz może być odebrana jako nietakt. Jedynym wyjątkiem od zasady jest przyjazd na ślub z dziećmi, które potrafią jeszcze skupić się na Mszy – hałasują, bawią się zabawkami i po prostu przeszkadzają we Mszy świętej. W kościele należy się stosownie zachować – wyłączyć telefon, nie odbierać go, nie wysyłać smsów, nie rozmawiać z sąsiadami, nie machać do znajomych – na wszystko przyjdzie czas.

Złóż życzenia!

Składane są one tuż po ceremonii. Czy robimy to pod kościołem czy też w sali weselnej decydują Państwo Młodzi bądź… pogoda! Pierwsi, przyjęło się, życzenia składają najbliżsi. Składając gratulacje – nie znając którejś ze stron – przedstaw się! Pamiętaj, że Kwiaty wręczamy skierowane ku górze.

Idealny prezent!

Dawniej wszyscy goście wręczali prezenty rzeczowe. Obecnie dopuszczalne są prezenty pieniężne. Prezenty rzeczowe powinny być znacznej wartości i praktyczne. Państwo młodzi mogą również powiedzieć co chcą otrzymać. Jeśli na zaproszeniach, Młodzi poproszą by zamiast kwiatów obdarować ich np. maskotkami dla dzieci z domów dziecka, lub kredkami – uszanuj ich decyzję. Jeśli nic nie sprecyzują – przynieś kwiaty. Pamiętaj, że wartość prezentu dla Państwa Młodych jest kwestią indywidualną. Nie należy sugerować się tym, ile dają im inni goście, ani kwotą, jaką zapłacono za Twoje miejsce na weselu. Podarunek nie jest zapłatą za zabawę, ale twoim gestem dla młodej pary.

Zabawa do białego rana!

Na weselu nareszcie można się pobawić, ale i tu obowiązują pewne zasady. Najlepiej zachować umiar w jedzeniu i piciu, by móc również potańczyć, porozmawiać i nie poczuć się źle. Można mieć preferencje odnośnie miejsca przy stole weselnym, ale należy uszanować wybór organizatorów i usiąść na miejscu wyznaczonym. Nie należy komentować jedzenie i muzyki którą wybrali Państwo Młodzi – na pewno dołożyli wszelkie starania, by zadowolić gości. Zasady grzeczności obowiązują także najstarszych i najmłodszych spośród gości. Jeśli chcesz już opuścić wesele – bo nie masz ochoty lub nie lubisz długo się bawić poczekaj do podania tortu – wychodząc wcześniej możesz zrobić przykrość Państwu Młodym.

Oczywiście każde wesele rządzi się swoimi prawami. Warto jednak zapamiętać najważniejsze zasady ślubnego savoir-vivre’u. Natomiast przyszli państwo młodzi powinni pomyśleć o miejscu które zdejmie ciężar przygotowań wesela z ich pleców. Już dziś sprawdźcie ofertę naszego hotelu! Zapraszamy do kontaktu.

źródło zdjęć: pexels.com i pixabay.com.