Ślub w Wielkanoc – za i przeciw

Wybieranie dat wielkich świąt na dzień swojego ślubu, to żadna nowość. Przyjęło się uważać, że małżeństwa zawarte w Wielkanoc i Boże Narodzenie będą bardzo szczęśliwe. Uroczysty, świąteczny nastrój sprawia, że zarówno goście, jak i nowożeńcy odczuwają ze zwielokrotnioną mocą radość dnia zaślubin.

 

Wielkanocna niezwykłość

Święta Wielkanocne są ruchome, lecz zawsze przypadają na początek wiosny. Ten moment w ciągu roku jest dość wyjątkowy – wszystko dookoła budzi się do życia. Zwykło się też mówić, że wiosna to czas wielkich miłości i podniosłych emocji. Nic więc dziwnego, że wielu młodych ludzi planuje swój ślub właśnie wtedy. Wielkanoc to święto najważniejsze dla katolików. Jest to podniosły czas, który oznacza koniec Wielkiego Postu – okresu wyciszenia i wycofania z życia towarzyskiego – i początek miesięcy pełnych radości i eksplodującej wiosennej euforii. Wybierając Wielkanoc jako datę ślubu, z pewnością nie będziemy żałować niesamowitego klimatu, nieporównywalnego z żadnym innym czasem w roku. Osoby wierzące, planując ślub w najważniejsze święta w roku, mogą bardzo dobrze wykorzystać Wielki Post, przygotowując się do nadchodzącego, wielkiego wydarzenia.

Jak i kiedy?

Śluby wielkanocne odbywają się w niedzielę, ponieważ w Wielką Sobotę nie odprawia się mszy. Dzięki temu, że w poniedziałek wypada drugi dzień świąt, nie musimy się martwić o niedyspozycję gości po niedzielnym szaleństwie. Niektóre pary decydują się wręcz zorganizować poprawiny w Poniedziałek Wielkanocny. Największe święta w roku w gronie najbliższych, do tego na własnym ślubie? Jak najbardziej! Zaplanujcie wesele w klimacie wiosny – wczesnowiosenne kwiaty i ozdoby kojarzące się z Wielkanocą, wszystko to będzie cudownym nawiązaniem do tego niezwykłego czasu.

Kilka plusów…

Powyżej wymienione kwestie wydają się raczej zachęcać do ślubu w Wielkanoc, warto jednak zebrać w całość zarówno zalety, jak i wady – bo takie też można znaleźć – organizacji przyjęcia weselnego w Święta Wielkiej Nocy.

Zaczynamy od pozytywów:

 • Wielkanocny ślub umożliwi odczuwanie podwójnej radości – po okresie wielkopostnej refleksji i zadumy, nadchodzi czas szczęścia i radosnej wiosennej podniosłości. To z pewnością przełoży się na doskonały nastrój całej uroczystości,
 • w Święta Wielkanocne niemal każdy ma wolne. Oczywiście są zawody, takie jak lekarz, pielęgniarka czy strażak, gdzie dyżury przypadają bez względu na trwające akurat święto. Tutaj jednak w grę wchodzi odpowiednio wcześniej planowany dzień ślubu, dzięki czemu osoby planujące grafiki, będą mogły zarezerwować sobie wolne na czas uroczystości,
 • rodzinne spotkanie dwa w jednym – w Wielkanoc zazwyczaj planujemy spotkania rodzinne, zatem przyjęcie weselne, które jest przecież wielką, rodzinną imprezą będzie świetnym sposobem na oryginalne „dwa w jednym” 🙂
 • menu ustalicie bez problemu! Nie ma możliwości, aby na wielkanocnym stole zabrakło jajek, sałatek warzywnych czy wędzonki. Goście będą tego wręcz oczekiwać, a dla was tym łatwiej – odpadnie wam przynajmniej jedna rzecz do przemyśleń,
 • ozdoby i ozdóbki w kolorach wiosny z dodatkiem kwiatów kwitnących o tej porze roku oraz dekoracji świątecznych – tak przystrojona sala będzie uroczym i radosnym akcentem, który z przypadnie do gustu wszystkim gościom bez wyjątku!
 • romantyczna, ślubna sesja zdjęciowa na łonie natury z soczystą zielenią w tle? Najlepiej wiosną! Będzie pięknie, słonecznie, a przy tym nie tak duszno, jak może być latem.
 • …i kilka minusów

  Przechodzimy do mniej przyjemnych aspektów organizowania ślubu w Wielkanoc. Co może pójść nie tak? Otóż warto przemyśleć takie kwestie, jak:

 • Święta Wielkiej Nocy to czas, który każdy pragnie spędzić ze swoją rodziną. Mam tutaj na myśli także fotografa, kucharzy, kelnerów i wszelkie inne osoby, które chcecie zatrudnić do pomocy przy tym wyjątkowym dniu. Ponadto, nawet jeśli znajdziecie kogoś do obsługi, musicie liczyć się z nieco wyższymi cenami tzw. „świątecznymi”,
 • goście na przyjęciu weselnym to zapewne nie tylko wasza rodzina, ale też znajomi, którzy przecież mają swoje rodziny. Ten szczególny świąteczny czas najprawdopodobniej będą chcieli spędzić w gronie rodzinnym,
 • mówiąc o problemach, jakie możemy napotkać, organizując ślub w Wielkanoc, trzeba także zwrócić uwagę na utrudnienia związane z wizytą u fryzjera i makijażystki. Może nie być łatwo znaleźć czynny gabinet.
 • Młodzi najważniejsi

  Wybierając datę ślubu, kierujcie się swoimi upodobaniami i pragnieniami. W końcu ma to być Wasz dzień. Powinniście cieszyć się każdą jego minutą. Organizacja ślubu w Święta Wielkiej Nocy zwiastuje szczęście, lecz taka impreza powinna być odpowiednio wcześniej zaplanowana i dopięta na ostatni guzik. Warto najpierw porozmawiać z każdym z gości, ustalić, czy da radę dotrzeć. Później wziąć pod lupę podwykonawców, fryzjera, makijażystkę i wszystkie osoby zaangażowane. Tak, aby nic nas nie zaskoczyło w nieprzyjemny sposób.

  Szukając romantycznego i sprawdzonego miejsca na organizację ślubu, sprawdźcie Hotel na Błoniach. Oprócz atrakcyjnej lokalizacji znajdziecie tam także profesjonalne doradztwo i pomoc w planowaniu oraz koordynacji przyjęcia. A jeśli chcecie poczytać więcej o organizacji ślubu i wesela – zajrzycie na inne nasze wpisy:

  5 przesądów ślubny, w które wierzy każda Młoda Para

  Greenery, czyli odkrywamy weselne trendy 2017

  Przewidujemy trendy, czyli jak wziąć ślub w 2017 roku?

  Źródło zdjęć: pixabay.com