Ślub i wesele w plenerze – zalety i wady

Ślub – chwila, na którą czeka się całe życie. Miesiące przygotowań, ogromny budżet, setki rozesłanych zaproszeń, kilka nieprzespanych nocy – wszystko po to, aby ten dzień był wyjątkowy. Nowożeńcy muszą dokonać wyboru, czy wynająć salę na wesele, czy zorganizować przyjęcie na łonie natury. Niezdecydowanym przedstawiamy wady i zalety ślubu w plenerze.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie są wady ślubu w plenerze?
  • Jakie są zalety ślubu w plenerze?
  • W jakich miejscach najlepiej zorganizować wesele?

TL;DR

Wybór odpowiedniego miejsca na wesele potrafi przyprawić o zawrót głowy. Coraz częściej można spotkać się z przyjęciami organizowanymi w plenerze, które są oryginalnym rozwiązaniem – pozwalają na stworzenie niesamowitej scenerii. Jednak wadą tego typu rozwiązania są koszty oraz niezależny czynnik, jakim jest pogoda.

Ślub w plenerze czy w lokalu?

Miejsce uroczystości ślubnej ma wielkie znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Chcemy przecież, żeby każdy gość dobrze się bawił i miło wspominał imprezę. Złe warunki – niewygodne siedzenia, nieodpowiednia temperatura, nieprzemyślane usadzenie biesiadników – to wszystko wpływa na to, jak bawią się goście.

Chociaż organizowanie przyjęć w restauracjach czy remizach strażackich nie odeszło do lamusa, to coraz większą popularnością cieszą się imprezy plenerowe. Zabawa na tle pięknego krajobrazu i w blasku księżycowej poświaty staje się czymś w rodzaju magicznego, bajkowego przeżycia. Wesele na świeżym powietrzu ma jednak swoje mankamenty.

wesele na plaży

Zalety ślubu i wesela w plenerze

Dużo miejsca

Organizując przyjęcie plenerowe, nie musimy się obawiać o brak wolnej przestrzeni – nie ograniczają nas cztery ściany. Dodatkowym plusem jest możliwość połączenia obrzędu ślubnego i zabawy – pozwala to oszczędzić czas i koszty które związane są z dojazdem do kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego.

Względy estetyczne

Nawet najbardziej elegancko urządzona sala nie może konkurować z naturalnością przyrody. Bujna roślinność na tle cudownej scenerii w połączeniu z kreatywnie rozstawionymi stolikami i odpowiednim oświetleniem nadaje uroczystości niepowtarzalnego uroku.

wesele na plaży

Wady ślubu i wesela w plenerze

Koszty

Jeśli nie mamy do dyspozycji rodzinnego ogrodu bądź działki, musimy liczyć się ze znacznymi wydatkami. Wynajęcie terenu, namiotu, obsługi, cateringu, przygotowanie toalet, kupno dekoracji, wypożyczenie mebli i oświetlenia – to wszystko znacznie obciąża nasz budżet. Całkowite koszty organizacji imprezy plenerowej wynoszą nawet kilka tysięcy zł więcej niż cena wesela w lokalu.

Warunki pogodowe

Matka natura bywa kapryśna. Opady atmosferyczne czy nieodpowiednia temperatura mogą zrujnować każde wydarzenie. Rozwiązaniem może być rozstawienie specjalnego namiotu i wentylatorów lub, w przypadku chłodu, zapewnienie gościom ogrzewania. Wciąż jednak nie będą to idealne warunki – chcielibyśmy przecież, żeby ten dzień był doskonały pod każdym względem, natomiast pogoda może pokrzyżować ten plan.

Insekty

Nie ma chyba na świecie osoby, która lubiłaby komary. Te małe, uciążliwe owady są jedną z największych plag okresu letniego.Skutecznie uprzykrzają życie, a przyjęcie, w czasie którego goście będą co chwila gryzieni, raczej nie spotka się z ich aprobatą. Organizowanie ceremonii w pobliżu jezior czy stawów (pomimo niewątpliwych walorów estetycznych) wiąże się z ryzykiem bolesnych ukąszeń i ciągłego opędzania się od komarów..

wesele na plaży

Co wybrać?

Decyzja w sprawie miejsca na wesele nie należy do najłatwiejszych. Wybór pleneru kusi oryginalnością, wielkością dostępnego terenu i ogromem możliwości dekoracyjnych. Jest to jednak również spore ryzyko – trafienie na złą pogodę (często jakże odmienną względem wcześniejszych prognoz) nie poskutkuje z pewnością niczym pozytywnym. Impreza „pod chmurką” to także spory wydatek, warto więc poważnie rozważyć wszystkie wady i zalety i zdecydować, co będzie dla nas najlepsze.

Szukasz wymarzonego lokalu na przyjęcie ślubne? W tej sytuacji zachęcamy do zapoznania się z ofertą Hotelu na Błoniach. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Przeczytaj także:

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Jak dobrać bukiet ślubny do oprawy wesela?

Jak wybrać tort weselny?

Źródło zdjęć: hotelnabloniach.pl, pexels.com