2 odsłony wesela, czyli ślub góralski kontra ślub rustykalny

Ostatnio coraz częściej wesela organizuje się w konkretnym stylu. Podczas planowania uroczystości, elementy trzeba ze sobą złączyć tak, aby tworzyły spójną całość. Pary Młode mają zazwyczaj już wcześniej wymarzoną koncepcję tego, jak powinien wyglądać ich wymarzony dzień. Dziś przedstawimy wam 2 odsłony wesela, które ostatnimi czasy są bardzo modne. Ślub po góralsku, czy w stylu rustykalnym? Sprawdź, co jest bliższe twemu sercu.

Gody, czyli wesele po góralsku

Dzisiejsza moda podąża za tradycją i czerpie z niej pełnymi garściami. Nie inaczej jest w przypadku organizowania wesela. Dlatego tak modne stało się robienie ślubu w stylu góralskim. Jak się zainspirować tą kulturą?

Tradycja góralska jest niezwykle barwna. Wyraża się przede wszystkim w strojach. Jeśli więc marzy ci się góralskie wesele, zapomnij o białej sukni z welonem i eleganckim garniturze. Zamiast tego rozejrzyj się za kolorową spódnicą,  białą koszulą, gorsetem, czerwonymi koralami i wiankiem z gałązkami mirtu– tak właśnie wygląda strój góralki wychodzącej za mąż. Góral natomiast koniecznie musi mieć ubrane portki, koszulę, cuchę oraz kierpce.

Górale posiadają swoją własną, niepowtarzalną kuchnię, w której króluje baranina, grule (gotowane ziemniaki), kwaśnica gotowana na świńskim ryju oraz znane na całym świecie oscypki. Jeśli więc zdecydujecie się na tradycyjne góralskie menu, nikt nie będzie miał wątpliwości, na jakim weselu się znalazł.

Black Grapes Beside Red Rose

Oczywiście, najlepszym miejscem do zorganizowania prawdziwego wesela góralskiego jest karczma, jednak przy pomocy odpowiednich dekoracji folklorystycznych, można uzyskać znakomity efekt, wynajmując hotel lub restaurację. Do tańca powinna przygrywać kapela góralska, a toast za Młodą Parę  można wznieść prawdziwym zbójeckim grzańcem!

Matka natura, czyli wesele w stylu rustykalnym

Kolejny styl, który w świecie wesel robi furorę to styl rustykalny. Czym się charakteryzuje? Najogólniej mówiąc, jest to pochwała natury. Widać to w szczegółach kojarzących się z rustykalizmem, które przywodzą na myśl łąkę, lasy i polską wieś. Brak tu przepychu i wydumanej wytworności, króluje lekkość i naturalność.

Młoda Pani ubrana w stylu rustykalnym przywodzi na myśl młodziutką, naturalną dziewczynę. Jej włosy są na ogół zaplecione w lekki warkocz, związane wstążką. Zamiast welonu na głowie króluje wianek, zamiast ciężkiej balowej sukni, delikatna, zwiewna sukienka. Z kolei Pan Młody nie musi się kłopotać zakupem garnituru: wystarczy mu luźna koszula i spodnie- im naturalniej i swobodniej, tym lepiej.

active, activity, adult

Co podawać gościom do jedzenia? Coś lekkiego i naturalnego! Z powodzeniem można umieścić w weselnym menu miód, dżem, owoce, tarty i mięsa. Niekwestionowanym hitem są tzw. naked cakes, czyli nagie torty, które można udekorować leśnymi owocami i kwiatami. Toasty natomiast można wznieść wiejskim winem i domowymi nalewkami.

Pamiętajcie, że najlepsze miejsca do zorganizowania rustykalnego wesela to stare stodoły i plener. Jeśli jednak wolicie normalną salę , postawcie na ozdoby z drewna i białe obrusy- świetnie oddadzą klimat wesela w stylu matki natury.

Choć te dwa style różnią się od siebie, można odnaleźć ich punkty wspólne. Inspirują się one tradycją, unikają nowoczesności i zbędnego przepychu. Stawiają raczej na prostotę niż na wydumane dekoracje i materializm. A Ty jaki styl wolisz? Góralski, które hołduje barwne stroje, proste chłopskie jedzenie i skoczną muzykę, czy rustykalny, który stawia na zwiewny ubiór, lekką kuchnię i delikatne dźwięki? Odpowiedz sobie na to pytanie i zakochaj się w jednym z nich- nie pożałujesz, to miłość na całe życie.

Marzy Ci się ślub po góralsku? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Źródło zdjęć: pexels.com