Jak przygotować góralskie wesele? Część piąta: elementy i dekoracje w stylu folkowym

We wcześniejszych wpisach omawialiśmy jedzenie, ubiór Pani Młodej i Młodego Pana oraz zwyczaje, jakie królują w weselnej tradycji góralskiej. Teraz przyszedł czas na przyjrzenie się z bliska dekoracjom i elementom wystroju w stylu folkowym, które warto wybrać w przypadku organizowania wesela góralskiego. Wydaje się Wam, że niewiele jest miejsc do przemycenia tego typu ozdób? Nic bardziej mylnego. Folkowe elementy i dekoracje można umieścić praktycznie wszędzie – diabeł przecież tkwi w szczegółach.

Kapela góralska

Oprawa muzyczna jest jednym z najważniejszych elementów każdego wesela. Najczęściej Para Młoda wybiera zespół muzyczny lub DJ’a. W przypadku wesela góralskiego najlepszą opcją jest wybór kapeli góralskiej, której skoczna muzyka jest najbardziej rozpoznawalnym akcentem kultury folkowej.

Muzyka góralska charakteryzuje się obecnością skrzypiec, piszczałek, trombitów i basów. Jest niezwykle skoczna i radosna, bardzo często towarzyszą jej okrzyki i przytupywanie. Zamawiając kapelę góralską na ślub, możecie być pewni, że wszyscy goście będą się przy niej wyśmienicie bawić.

Warto też zastanowić się nad oprawą muzyczną w kościele. Muzyka płynąca ze skrzypiec jest niezwykle wzruszająca i powoduje, że uroczystość zaślubin jest jeszcze bardziej romantyczna i podniosła.

Dorożką do ślubu

Konie to zwierzęta, z którymi nierozerwalnie kojarzy się wszystkim kultura góralska. Spacerując uliczkami Zakopanego, co rusz można spotkać dorożki ciągnięte przez konie. Taki pojazd wygląda bardzo subtelnie i romantycznie. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy samochodu, jako środka transportu Młodej Pary do ślubu, nie zastąpić właśnie dorożką.

Ostatnio bardzo modna jest również jazda konna do ślubu. Jest to jednak pomysł do rozważenia jedynie dla osób, które opanowały sztukę jazdy konnej i umieją poruszać się na tych zwierzętach w eleganckich ubraniach. Trzeba mieć na uwadze to, że podczas takiej jazdy ubrania mogą się pobrudzić albo potargać. Pamiętać trzeba również i o samych zwierzętach, które w ten dzień staną się Waszym środkiem transportu. Szczególnie w lecie są one szczególnie narażone na upał, brak wody, a każda praca fizyczna jest dla nich podwójnym wysiłkiem. Koniecznie sprawdźcie, czy trasa, którą chcecie się poruszać, pozwala na jej pokonanie przez zwierzęta. Istnieją bowiem trasy, na których jest to zakazane.

wedding_2

Elementy folkowe na zaproszeniach i winietkach

Wszelkiego rodzaju dekoracje folkowe powinny obowiązkowo stanowić część wystroju sali. Na stołach można położyć haftowane serwetki lub te robione na szydełku. Dania można serwować na zastawie zdobionej folkowymi motywami, a winietki stojące na stołach mogą mieć kształt lub barwę przywodzącą na myśl góralskie zdobienia.

Góralski klimat można bardzo wyraźnie zaznaczyć na zaproszeniach wręczanych gościom. Zazwyczaj takie zaproszenia są ozdobione serduszkami, postaciami Pary Młodej lub innymi romantycznymi obrazkami. W przypadku wesela góralskiego warto postawić na elementy folkowe, głównie kwiatowe lub zwierzęce. Można również pokusić się o elementy haftu na zaproszeniu, jeśli chcemy, aby kartka była utrzymana w tonacji bieli.

Jeśli zdecydujecie się na zaproszenia w stylu góralskim, od razu dacie gościom sygnał, jak będzie wyglądało Wasze wesele. To może skłonić ich do wystąpienia na uroczystości w stroju góralskim, co będzie dopełnieniem Waszych starań, by całe wesele było utrzymane w konwencji folkowej. Niektóre pary decydują się na to, by do zaproszeń dołączyć prośbę o przybycie na wesele w stroju góralskim. Jeśli zależy Wam na spójności wszystkich elementów, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Nie jest konieczne, aby cały strój gości był w stylu góralskim, mogą to być jedynie jego elementy. Panie zaproszone na ślub mogą przyjść w czerwonych koralach, a panowie w kierpcach. Ważne, żeby w takim przypadku był jeden element łączący wszystkich gości.

wedding_3

Tort w stylu folkowym

Główną słodką atrakcją na weselu jest krojony przez Młodą Parę tort. Klasycznie na weselach jest on biały, z dodatkowymi elementami zdobiącymi. W przypadku wesela góralskiego można pomyśleć o zmianie koncepcji i dodać do tortu folkowe zdobienia. Są one wykonywane z matowych pudrowych barwników spożywczych, co sprawia, że są w całości jadalne. Na szczycie tortu, zamiast figurki Pary Młodej, mogą być umieszczone koguciki, kwiaty, bociany lub Para Młoda w góralskim ubraniu.

Nie tylko tort może być wykonany w stylu folkowym. Góralskimi motywami mogą być ozdobione również wszelkiego rodzaju ciasta, ciasteczka, babeczki, muffinki. To sprawi, że stoły zyskają dodatkową ozdobę, która uwieńczy charakter i styl uroczystości.

Organizując wesele tematyczne, np. w stylu góralskim, trzeba pamiętać o tym, żeby wszystko ze sobą współgrało. Trudno uzyskać prawdziwy efekt powrotu do podhalańskiej tradycji, jeśli którykolwiek z elementów będzie odstawał od reszty. Dlatego tak ważne jest to, aby dograć szczegóły dotyczące muzyki, pojazdu do ślubu, dekoracji stołów i sali oraz elementów, które w widoczny sposób będą przykuwały uwagę gości. To sprawi, że Wasze wesele pozostanie w pamięci gości na długo.

Źródło zdjęć: pixabay.com