Muszka czy krawat na wesele?

Ślub do szczególny dzień w życiu każdego człowieka. Zarówno Państwo Młodzi, jak i goście zaproszeni na taką uroczystość powinni zadbać o swój wygląd i dopasować go do okazji. A ta jest niezwykle doniosła, dlatego należy postarać się o jak najelegantszą stylizację. Mężczyznom jest znacznie łatwiej, niż kobietom skompletować weselny ubiór, lecz nie znaczy to, że przed panami nie stoją trudne dylematy. Jednym z nich jest choćby wybór – krawat czy muszka?

Pan Młody jako pierwszy!

Pierwszym i najważniejszym mężczyzną na każdym weselu jest zdecydowanie Pan Młody. To on podczas swojego Wielkiego Dnia jest „na świeczniku”, więc to właśnie na nim opierają się spojrzenia wszystkich gości. Jak powinien wyglądać Pan Młody, by zjednać sobie przychylność każdej ciotki, wujka i oczywiście ukochanej, a jednocześnie dobrze się czuć? Przede wszystkim elegancko i dostojnie. Dobrze też, jeśli jego „stylizacja” delikatnie nawiązuje do kreacji Panny Młodej. Pozostaje zatem odwieczne pytanie – muszka czy krawat?

1. Kiedy krawat?

Krawat dla Pana Młodego to absolutna klasyka. Należy do najbardziej uniwersalnych dodatków, które są bezpieczne w każdej sytuacji. Krawat podkreśla dostojny charakter wizytowego stroju, nawiązując do tradycji. Jeśli Panna Młoda zakłada tradycyjną, białą i długą suknię ślubną, to krawat będzie rewelacyjnym wyborem. Oczywiście zdecydowanie się na ten dodatek wcale nie musi oznaczać, że Pan Młody będzie nudny i przewidywalny. Odpowiednio dobrany krawat może nadać indywidualnego charakteru stylizacji – wystarczy sięgnąć po model w ciekawym kolorze albo o niespotykanej strukturze lub wzorze. Taki zabieg wyróżni Pana Młodego z tłumu gości i sprawi, że będzie wyglądał modnie i designersko. Oczywiście kolor krawatu nie może być dobrany przypadkowo – najlepiej będzie, jeśli przyszły mąż zgra go z kolorem dodatków do kreacji Panny Młodej – np. barwą kwiatów lub wstążek we włosach ukochanej, czy też jej biżuterii. W innym przypadku znacznie lepiej postawić na neutralną kolorystykę bardziej pasującą do tak doniosłego wydarzenia, jakim jest własny ślub.

2. Kiedy muszka?

Muszka to coś wyjątkowego. Najprawdopodobniej mężczyźni, którzy przybędą na wesele w gości, będą zaopatrzeni w krawaty. Jeśli Pan Młody chciałby mieć pewność, że odróżni się od tłumu innych panów, to powinien przemyśleć dobranie muszki do zestawu wizytowego. A jeżeli zamiast garnituru postanowił włożyć smoking, to bez muszki ani rusz! Mucha jest także niezbędna w przypadku fraka lub surduta. Krawat będzie tutaj złym wyborem. Muszka to bardzo formalny dodatek, który jednocześnie świadczy o dużej wyobraźni mężczyzny, który po nią sięgnął. Dzięki niewielkim i niedominującym rozmiarom Młody Pan może sobie pozwolić na intensywną barwę lub charakterystyczny wzór muszki. W ten sposób pokaże swoją oryginalność. Muszka dobrana do garnituru ślubnego będzie stylowym dopełnieniem całości. Kiedy należy jej unikać? Zdecydowanie wtedy, kiedy ma się kilka kilogramów za dużo. Mucha optycznie poszerza twarz. Jeśli chcemy uniknąć takiego efektu, postawmy na długi krawat.

Idę w gości!

Mężczyzna, który wybiera się na czyjeś wesele, powinien przemyśleć swój ubiór zwłaszcza pod kątem elegancji. Ślub to doniosła i bardzo uroczysta chwila, w której oczy gości mają być zwrócone na Młodą Parę. Nie należy zatem ubierać się zbyt ekstrawagancko. Będąc gościem, warto zachować umiar. Najbezpieczniejszym wyborem będzie krawat. To uniwersalny dodatek, który pozwoli na stonowany, elegancki wygląd. Osoby, które chciałyby się nieco wyróżnić, mogą sięgnąć po barwny i wzorzysty model. Warto jednak pamiętać, żeby nie dopasowywać krawatu do sukienki partnerki. Tu już niemodne! Można oczywiście dobrać kolor, który ładnie zgra się z jej kreacją, lecz absolutnie nie w takim samym kolorze. Inną propozycją jest oczywiście mucha. To bardzo wytworny dodatek – warto jednak przed taką decyzją skonsultować sprawę z…Panem Młodym. Być może to właśnie on pragnie na swoim weselu wyróżnić się stylizacją z muchą w roli głównej.

Nie ma jednej recepty na to, czy lepiej dobrać do stroju wizytowego krawat, czy też muszkę. Wszystko zależy od preferencji zarówno Pana Młodego, jak i gościa, który planuje swoją stylizację. Należy jednak zaznaczyć, że pierwsze skrzypce na każdym ślubie gra Para Młoda, więc nie odbierajmy jej pierwszeństwa wyboru i możliwości bycia oryginalnymi w tym wyjątkowym dla nich dniu.

Szukacie więcej porad weselnych? Zobaczcie nasze poprzednie wpisy: Jak wybrać fotografa na wesele?

Planujesz ślub lat? Zobacz na co warto zwrócić uwagę

Wesele marzeń. Od czego zacząć?