Lista prezentów ślubnych – jak się do tego zabrać?

Ślub to jeden z najpiękniejszych dni w życiu. Wymaga jednak wielu przygotowań, nie tylko ze strony Młodej Pary, ale również weselnych gości. Najczęstszym dylematem zaproszonych jest to, jaki prezent podarować nowożeńcom. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście koperta, jednak coraz częściej Młode Pary decydują się na stworzenie listy prezentów ślubnych. Jak ją przygotować? Czy warto? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Dlaczego warto stworzyć listę prezentów ślubnych?
  • O czym pamiętać, tworząc listę prezentów ślubnych?
  • Jak zabrać się do tworzenia listy prezentów ślubnych?

TL;DR

Tworzenie listy prezentów ślubnych wymaga doskonałej organizacji. Należy określić, gdzie ona będzie się znajdować i kto będzie odpowiedzialny za weryfikację poszczególnych punktów. Trzeba również uwzględnić sytuację materialną zaproszonych, umieszczając na liście prezenty z różnych przedziałów cenowych. Takie rozwiązanie jest ułatwieniem zarówno dla Młodej Pary, jak i dla gości, ponieważ zapobiega sytuacji, w której prezenty się dublują.

Lista prezentów ślubnych – dlaczego warto?

Na weselu pojawiają się zarówno goście ze strony Pana Młodego, jak i Pani Młodej. Wielu z nich nie zna się ze sobą. To sprawia, że nie konsultują oni ze sobą kwestii prezentów, jakie chcą podarować Młodej Parze. Na większości ślubów panuje zwyczaj wręczania kopert z pieniędzmi i jest to sytuacja, która nie niesie ze sobą ryzyka zdublowania się podarunków. Jeśli jednak goście zdecydują się na przyniesienie ze sobą prezentów, sprawa staje się bardziej skomplikowana. Choć opowieści o tym, jak Młoda Para dostała 5 tosterów, 4 blendery i 7 żelazek może bawić, takie sytuacje naprawdę się zdarzają. To dodatkowy kłopot, ponieważ z częścią tych prezentów trzeba coś zrobić. I tak trafiają one do rodziny lub zostają sprzedane. Dlatego na początku warto przemyśleć, co tak naprawdę chcielibyście dostać – pieniądze, czy prezenty.

Goście często nie wiedzą, jaki podarunek preferuje Młoda Para i próbują dowiedzieć się tego od nich samych lub od bliskiej rodziny. Dlatego warto zaoszczędzić im kłopotu i dołączyć do zaproszenia krótką informację na ten temat. Jeśli zdecydowaliście się na prezenty, oprócz poinformowania o tym zaproszonych, warto również stworzyć specjalną listę. Dzięki niej unikniecie sytuacji, w której dostaniecie kilka takich samych rzeczy. Takie rozwiązanie jest również wygodne dla gości – nie będą musieli domyślać się, czego potrzebujecie, a tym samym unikną niepotrzebnego stresu oraz bezcelowych wizyt w sklepie.

Jak przygotować listę prezentów ślubnych?

W Polsce lista prezentów ślubnych nie jest jeszcze popularnym rozwiązaniem. Być może wynika to z mentalności naszego społeczeństwa – mamy kłopot z prostym komunikowaniem swoich potrzeb. Warto się jednak przełamać – taka lista ułatwi życie zarówno Młodej Parze, jak i gościom. Jak ją przygotować? Najpierw należy zastanowić się, jakie rzeczy się Wam przydadzą. Mogą się w nich znaleźć równego rodzaju sprzęty AGD, wyposażenie kuchenne oraz elementy dekoracyjne do domu. Oprócz tego na liście często pojawia się możliwość spełnienia marzeń – np. lot balonem lub wyjazd na weekend – goście mogą sfinansować takie przedsięwzięcie.

Kolejną kwestią, nad którą warto się zastanowić się jest to, w jaki sposób zostanie stworzona lista. Najpopularniejsze są dwa rozwiązania – albo skorzystanie ze specjalnej platformy, albo zostawienie listy w wybranym sklepie. Który sposób wybrać? Trzeba najpierw poznać zalety oraz wady obu rozwiązań.

Specjalne platformy dają możliwość stworzenia listy, do której każdy będzie mieć dostęp. Dzięki temu goście mogą ją na spokojnie przejrzeć, zarezerwować daną rzecz, która się na niej znajduje, a następnie dokonać zakupu. Niektóre serwisy oferują również automatyczne przekierowanie do sklepów internetowych, w których można kupić prezent. Jest to wygodne rozwiązanie – daje możliwość śledzenia na bieżąco sytuacji zarówno Młodej Parze, jak i gościom. Jednak może być także utrudnieniem dla osób starszych, które nie potrafią obsługiwać komputera oraz nie mają dostępu do Internetu.

Drugim rozwiązaniem jest wybranie sklepu, w którym można kupić prezent i pozostawienie tam listy oraz poinformowanie o tym gości na zaproszeniu. Należy również porozmawiać z obsługą sklepu i poprosić o to, aby na bieżąco wykreślała z listy kupione przedmioty i informowała odwiedzających o wolnych pozycjach. Ten sposób jest wygodny dla Młodej Pary, która nie musi osobiście monitorować sytuacji oraz dla gości, którzy mają wskazany konkretny sklep, w którym mogą dokonać zakupu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdemu taki pomysł się spodoba, ponieważ miejsce jest z góry narzucone i nie daje swobody wyboru. Niektórzy lubią wykazać się kreatywnością przy robieniu prezentów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli zdarzy się, że któryś z zaproszonych zadzwoni i zapyta o to, czy może kupić coś innego lub wybrać inny sklep, warto na to pozwolić. Być może pozytywnie Was zaskoczy, a już na pewno będzie zadowolony, że mógł podarować taki prezent, jaki chciał.

Niektóre Młode Pary decydują się również na stworzenie tradycyjnej listy prezentów ślubnych, za które odpowiadają świadkowie lub rodzice. Nie jest ona umieszczona na żadnym portalu. Daje najwięcej swobody w wyborze – nie ma tu określonych sklepów, dzięki czemu goście mogą udać się w miejsca, które znają. Pod względem organizacyjnym sprawia jednak najwięcej kłopotów – wymaga zaangażowania w to osób trzecich oraz regularnego kontaktu z tymi, którzy za listę odpowiadają, aby dowiedzieć się, jakie prezenty się na niej znajdują oraz które można zarezerwować.

Na co zwrócić uwagę?

Tworząc listę prezentów ślubnych, warto pamiętać o kilku kwestiach. Biorąc pod uwagę, że w Polsce to rozwiązanie nie jest popularne, należy jak najbardziej ułatwić gościom zadanie. O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim, aby poinformować zaproszonych o istnieniu takiej listy oraz wskazać miejsce, w którym się ona znajduje.

Ważną kwestią jest to, aby na liście znalazły się prezenty z różnych przedziałów cenowych. Każdy z gości ma określony budżet, przeznaczony na wydanie. Różna jest sytuacja materialna zaproszonych i niegrzecznie jest wymagać, aby wszyscy finansowali drogie prezenty. Dla niektórych kupno lodówki nie jest żadnym problemem, natomiast dla innych jest to spora inwestycja, na którą nie mogą sobie pozwolić.

Na liście powinno również znaleźć się więcej prezentów niż zaproszonych gości. Dlaczego? Aby dać im prawo wyboru. Lepiej nie dopuścić do sytuacji, w której ostatnia osoba, która zapisuje się na listę, ma narzucony z góry prezent, który musi kupić. Może się zdarzyć sytuacja, że ta rzecz kosztuje dużo i nie stać na nią zaproszonego, albo wyjątkowo nie przypadła mu ona do gustu. Starsze osoby często czują się zagubione, jeśli muszą kupić toster lub blender, ponieważ często jest to ich pierwsza styczność z tego typu urządzeniami.

Tworząc listę prezentów ślubnych, trzeba wziąć pod uwagę różne aspekty. Przede wszystkim należy zadbać o to, by poinformować o niej gości oraz aby przebieg rezerwowania prezentów przebiegał sprawnie i bezkonfliktowo. Należy również pamiętać o tym, że każdy ma inne możliwości finansowe, dlatego, jeśli znajdą się na niej same drogie prezenty, popełnicie faux-pas.

Jesteście dopiero na etapie szukania sali weselnej? Marzy Wam się wesele w górach? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą weselną Hotelu na Błoniach.

Sprawdź także:

Sesja narzeczeńska – warto? Poznaj powody na TAK! 

Jak dobrać bukiet ślubny do oprawy wesela?

Jak wybrać tort weselny?

Źródło zdjęć: pexels.com