Jakie wesele zorganizować na Podbeskidziu?

Co kraj to obyczaj, a w Polsce można rzec, że co region to obyczaj. Od kilku lat modne są wesela tematyczne, które są alternatywą do zwykłych wesel. Zamiast stylu greenery, glamour, czy też rustykalnego piękna na Podbeskidziu warto przygotować wesele w stylu góralskim. Jakie elementy powinno mieć góralskie wesele?

1. Jak zaręczyć się po góralsku

W tradycji góralskiej najpierw następowały związowiny. Polegało to na tym, że dziewczyna wraz ze swoimi koleżankami odwiedzała dom swojego wybranka w dniu, w którym obchodził on imieniny i wiązała go, przypinając mu do koszuli bukiecik (ta tradycja nieco się unowocześniła, dzisiaj Panna Młoda przypina bukiecik Panu Młodemu, ale już w dniu ślubu). Następnie chłopak, goszczący dziewczynę, organizował poczęstunek, w którego czasie odbywały się tańce i zabawa – były to tzw. rozwiązowiny.

Kolejnym etapem były namowiny. Wtedy to dopiero chłopak prosił dziewczynę o rękę, działo się to jednak w obecności obojga rodziców. W czasie tego spotkania ustalano wysokość posagu oraz datę ślubu. Dopiero po tych trzech etapach narzeczeni mogli pójść do księdza i dać na zapowiedzi. Wysyłano także pytacy, których zadaniem było zapraszanie gości na wesele oraz przygotowanie rózcki, czyli specjalnej dekoracji dla koni, ponieważ tradycyjnie pytace jeździli po wsi konno i w ten sposób spraszali ludzi na ślub.

Kiedy dziewczyna przebrała się już w ślubny strój, następowały wypytowiny, czyli przemowa skierowana do Młodych. Przemowa była wygłaszana przez starostę albo przez jednego z rodziców Młodej Pary i miała charakter umoralniająco-religijny. Jej celem było to, aby wskazać przyszłemu małżeństwu rolę, w jaką wejdą, oraz uświadomienie im tego, czy naprawdę chcą ze sobą zostać do końca życia. Jeśli ich odpowiedź była twierdząca, następowało błogosławieństwo z udziałem większości zebranych gości oraz przy akompaniamencie kapeli góralskiej.

2. Ubiór

Góralski strój weselny jest niezwykle pokazowy. Panna Młoda obowiązkowo wyposażona jest w kolorową spódnicę, w motywy kwiatowe, wyszywany gorset, haftowaną białą koszulę i kierpce. Każda z Pań ma charakterystyczne czerwone usta i korale. Strój panny młodej istotny jest w szczególności przy oczepinach. Pan Młody natomiast ma na sobie „portki” jasne z owczej wełny, płócienną białą koszulę zapinaną pod szyją spinkami i pas. Na nogach obowiązkowo kierpce. Przy oczepinach pan młody ma za zadanie wykupić to, co zostało mu zabrane przez panią młodą i drużki – czyli kapelusz.

3. Kapela

Oprawa muzyczna jest jednym z najważniejszych elementów każdego wesela. Najczęściej Para Młoda wybiera zespół muzyczny lub DJ’a. W przypadku wesela góralskiego najlepszą opcją jest wybór kapeli góralskiej, której skoczna muzyka jest najbardziej rozpoznawalnym akcentem kultury folkowej.

Muzyka góralska charakteryzuje się obecnością skrzypiec, piszczałek, trombitów i basów. Jest niezwykle skoczna i radosna, bardzo często towarzyszą jej okrzyki i przytupywanie. Zamawiając kapelę góralską na ślub, możecie być pewni, że wszyscy goście będą się przy niej wyśmienicie bawić.

Warto też zastanowić się nad oprawą muzyczną w kościele. Muzyka płynąca ze skrzypiec jest niezwykle wzruszająca i powoduje, że uroczystość zaślubin jest jeszcze bardziej romantyczna i podniosła.

4. Kuchnia góralska

Tradycyjną góralską kuchnię cechuje przede wszystkim prostota. Jest to połączenie kuchni z regionów Beskidu, Podhala i Tatr. W kuchni góralskiej brak skomplikowanych przepisów czy wyszukanych składników. Podstawą potraw są gotowane ziemniaki, produkty mączne oraz sery. Spotkamy tu również bryjkę, którą przyrządza się, gotując mąkę w osolonej wodzie. To z kuchni góralskiej wywodzi się tradycja kiszenia kapusty i ugniatania jej nogami. Natomiast podstawą dań mięsnych jest baranina.

Góralskie wesele jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych przeżyć. Tradycyjna regionalna kuchnia przywodzi na myśl dawne czasy, kiedy to wesela trwały kilka dni, a zabawie i tańcom nie było końca. Wrażenia po takim wydarzeniu na pewno będą niezapomniane.

Jeśli szukasz idealnego miejsca na zorganizowanie takiego wesela, zachęcamy do kontaktu. Hotel na Błonicah usytuowany jest u podnóża gór, a sam budynek jest w bardzo bliskim sąsiedztwie pięknego lasu.

źródło zdjęć: flickr.com, pexels.com