Jak wybrać salę na wesele?

Mówi się, że dzień zaślubin i wesela, to najważniejszy dzień w życiu — i dla wielu osób tak właśnie jest. Dlatego warto mieć na tę uroczystość wszystko dopięte na ostatni guzik i to naprawdę dużo wcześniej – wcale nie jest mitem dwuletnie oczekiwanie na kościół, orkiestrę, czy salę weselną. Warto więc zawczasu zastanowić się nad konkretnym wyborem, w szczególności tego ostatniego. Jakimi kryteriami należy się wówczas kierować? Oto kilka praktycznych podpowiedzi, dzięki którym wybierzesz idealną salę weselną!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak wybrać salę na wesele?
  • Jak dobrać salę do indywidualnych potrzeb?
  • Jakie kwestie ustalić przed podpisaniem umowy?

TL;DR

Wybór sali na tę najbardziej wyjątkową noc życia wcale nie jest prosty i nie zawsze bywa oczywisty. Dlatego warto rozważyć kilka kryteriów wyboru idealnego miejsca. Dziś przyjrzymy się im i zwrócimy uwagę na najważniejsze szczegóły, których należy dopilnować, wybierając idealne miejsce.

Na początek lokalizacja

Wbrew temu, co mogłoby sądzić sporo par, istotną rzeczą jest lokalizacja sali. Przyszli nowożeńcy mają czasami skłonność do wyboru miejsc zlokalizowanych w znacznej odległości od kościoła,Urzędu Stanu Cywilnego lub miejsca zamieszkania, kierując się tylko i wyłącznie kryteriami wystroju i wielkością. Takie rozwiązania potrafią być mylące. Nie jest problemem dojazd na zabawę weselną 10, czy nawet 20 km, jednak już większe odległości – zwłaszcza te horrendalne, sięgające 100 km – mogą stać się naprawdę męczące zarówno dla samych nowożeńców, jak i dla zaproszonych gości. Przybycie z wycieńczeniem na długą, całonocną zabawę może ją już na starcie niepotrzebnie zepsuć. Branża hotelarska i gastronomiczna są obecnie na tyle szeroko rozwinięte, że na pewno każda para znajdzie dla siebie odpowiedni lokal w obrębie okolic swojego miejsca zamieszkania, w stosownej odległości od kościoła, lub USC.

Dobierz rozmiar do swoich potrzeb

Kolejną kwestią jest rozmiar obiektu, w którym odbędzie się zabawa weselna. Nie ma tutaj kryterium uniwersalnego — wszystko zależy przede wszystkim od tego, ilu gości planujemy zaprosić. Nie ma sensu wynajmować sali dla 100 osób, jeśli zaprosiliśmy 30 gości, gdyż wnętrze będzie sprawiać wrażenie świecącego pustkami. Podobnie należy trzymać się proporcji w drugą stronę – sala dla 50 osób okaże się po prostu ciasna, jeśli zaplanowaliśmy 100-osobowe wesele. Pamiętajmy jednak, że rzadko kiedy trafia się idealna sala, dopasowana dokładnie do ilości zaproszonych gości. Wtedy należy pamiętać, iż lepiej pomieścić 30 gości w 50-osobowej sali, lub 120 w lokalu 100-osobowym – zawsze będzie nieco przytulniej, a wrażenie tłumu jest jednak o wiele bardziej wskazane, niż uczucie pustki.

W tej materii nie wolno nam zapominać o pozostałych osobach, jakie będą nam towarzyszyć podczas uroczystości – kelnerach, kucharzach, czy orkiestrze. Warto dowiedzieć się zawczasu, czy lokal, na jaki się decydujemy, przewiduje dla nich np. dodatkową, wydzieloną salkę.

Pamiętajmy też, aby zwrócić uwagę na układ pomieszczenia – czasem z pozoru mała sala okazuje się całkiem spora, jeśli odpowiednio poprzestawiamy stoliki. Te także są ważne – powinny być ustawione tak, aby goście mieli łatwy dostęp do swoich miejsc i możliwość integracji. Warto rozważyć wynajem lokalu, który oferuje dwie mniejsze sale – jedną do biesiady i drugą z parkietem.

Idealny wystrój

Poza rozmiarem ważną cechą sali jest jej wystrój. Czasy, gdy na dane miasto przypadały dwa lub trzy odpowiednio duże lokale, a wiejskie wesela odbywały się niezmiennie w tej samej remizie, już bezpowrotnie minęły. Jeśli podążamy za modą i planujemy wesele tematyczne lub po prostu chcemy nadać uroczystości konkretny motyw przewodni, to powinniśmy pomyśleć o tym, aby i sala była wizualnie dopasowana do całości. Wesele romantyczne albo w stylu glamour należy urządzić w pałacyku lub klasycznej sali; do przyjęcia rustykalnego najlepiej pasuje stodoła; styl regionalny, w szczególności góralski najlepiej sprawdzi się, gdy zorganizujemy uroczystość w drewnianej karczmie. W tym roku dominować ma m.in. styl lat 70, High Glam, czy… Industrial Vintage. Ten ostatni wymagał będzie odnalezienia lokalu w stylu retro, z surowym betonem i dodatkami w postaci stalowych konstrukcji.

Jeśli nie decydujemy się jednak na żaden motyw i planujemy wesele tradycyjne, to musimy pamiętać o tym, aby i sala nie wyróżniała się zbyt ostro żadnym konkretnym stylem. Ważne jest wtedy, aby wybrane przez nas miejsce było dość przestronne i jasne. Na korzyść wystroju sali działa wtedy obecność luster, obrazów i zdjęć albo dodatkowych, drobnych dekoracji. Najważniejsze jest jednak, aby w lokalu było po prostu czysto, schludnie i aby panował w niej porządek.

Koszty bez niedomówień

Kolejna istotną kwestią są koszty. Choć na weselu nie zawsze warto oszczędzać, to jednak naturalny jest wybór sali w oparciu o możliwości finansowe młodej pary. Pierwszą kwestią do przemyślenia jest termin organizacji – warto pamiętać, że większość lokali oferuje dużo niższe ceny poza sezonem weselnym. Wyliczając koszty przyjęcia na podstawie tzw. talerzyka, czyli kwoty, jaką płacimy za jednego gościa, powinniśmy najlepiej od razu zorientować się, czy obejmuje ona wszystko, czego oczekujemy, gdyż zdarza się to niezwykle rzadko. Najczęściej dla właścicieli lub managerów lokali są to jedynie koszty jedzenia, nie obejmujące alkoholu, dekoracji sali, czy miejsc parkingowych. Warto więc ustalić takie rzeczy od razu, orientując się czy lokal będzie w ogóle zdolny wszystko to ewentualnie zapewnić – jeśli nie, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Najlepiej ustalić to przed podjęciem decyzji i podpisaniem umowy. Należy też zawczasu uzgodnić cenę alkoholu i innych napojów – czy będzie to jednorazowa kwota za nielimitowaną ilość, czy też koszty zależeć będą od ilości jego spożycia. Wiele par decyduje się często kupować napoje wysokoprocentowe w hurtowniach, jednak zazwyczaj z tej okazji właściciele sal pobierają tzw. korkowe, czyli opłatę za wniesienie własnego alkoholu na teren lokalu. Czasem jest ono na tyle wysokie, że powinno się szczegółowo rozpatrzyć czy na pewno opłaci się to bardziej, niż alkohol z lokalu gwarantowany przez właścicieli z innymi napojami i wyżywieniem.

Nie zapomnij o jedzeniu

Dla każdej dobrej zabawy istotne jest jedzenie. Wybierając salę weselną, również najczęściej ustala się menu, dlatego przed podjęciem decyzji warto zorientować się szczegółowo w tej materii. Ważne, aby lokal miał szeroką ofertę jadłospisu, w którym nie zabraknie ani tradycyjnych polskich potraw na czele z rosołem, bigosem, oraz schabowym, jak i nieco bardziej wykwintnych dań.

Normą przyjęcia weselnego są minimum trzy ciepłe posiłki, jednak nie powinno się też przesadzać z ich ilością. Lokal powinien zagwarantować także zimną płytę, przekąski, ciasta i napoje. Aby uniknąć rozczarowania, należy dowiedzieć się, czy porcje będą odpowiednio duże. Nieraz zdarza się, że lokal kuszący szerokim i różnorodnym menu podaje posiłki tak drobne, że goście z utęsknieniem czekają na kolejne danie, zamiast dobrze się bawić. W sytuacji, gdy wynajmujemy miejsce niegwarantujące jedzenia, rzecz jasna zamawiamy catering – warto jednak, aby w takich warunkach cena sali była adekwatna. W przeciwnym wypadku lepiej zdecydować się na nieco bardziej kosztowną lokalizację z gwarancją posiłków.

Istotne drobiazgi

Należy pamiętać o pozostałych kwestiach, których nieustalenie może zakończyć się rozczarowaniem. Jeśli wesele odbywa się w porze letniej, sala powinna posiadać klimatyzację. Z kolei, jeśli wiemy, że nasi goście potrzebują noclegu, warto i to ustalić zawczasu – nieraz restauracje, czy karczmy posiadają miejsca noclegowe, jednak najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest wynajęcie sali w hotelu. Wtedy, wynajmując lokal wraz z pokojami, być może uda się uzyskać zniżkę w ramach jednego rachunku.

Na koniec nie zapominajmy, aby zapytać, czy lokal wyda nam jedzenie, które zostanie po zabawie weselnej – powinien tak zrobić, skoro za nie zapłaciliśmy. Ustalmy także od razu co z kosztami, jeśli np. któregoś z uprzednio wliczonych w nie gości zabraknie na zabawie.

Przygotowując się do wesela, należy pamiętać o wielu szczegółach i wybrać salę, która odpowiada najlepiej naszym indywidualnym oczekiwaniom.

Hotel na Błoniach posiada w swojej ofercie kilka sal różnej wielkości, urządzonych w różnych stylach, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Pomaga również Młodym Parom w ustaleniach wszystkich najistotniejszych kwestii, a na każdym kroku oferuję pomoc przy przygotowaniach.Osoby chętne uzyskania dodatkowych informacji i ustalenia szczegółów zapraszamy do kontaktu.

  Źródło zdjęć: hotelnabloniach.pl, pexels.com, unsplash.com, pixabay.com