Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Moment zaręczyn jest bardzo ważny dla każdej pary. Pieczętuje on związek i wprowadza go na kolejny etap, którego zwieńczeniem jest wstąpienie w związek małżeński. Warto, by była to piękna chwila, którą po latach będziecie mogli ze wzruszeniem wspominać. Symbolem podjęcia decyzji o wspólnym życiu jest pierścionek, który mężczyzna wręcza kobiecie. Jego przyjęcie jest zarazem przyjęciem oświadczyn. Sprawdź, jak wybrać pierścionek zaręczynowy, który podkreśli wyjątkowość tego wyjątkowego dnia i pozostanie wspaniałą pamiątką na całe życie.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czym kierować się przy wyborze pierścionka zaręczynowego?
  • Czy pierścionek zaręczynowy musi być złoty?
  • Jaki kamień powinien mieć pierścionek zaręczynowy?
  • Kto może pomóc w wyborze pierścionka zaręczynowego?

TL;DR

Pierścionek zaręczynowy nosi się na palcu serdecznym, gdyż uznaje się, że właśnie od tego palca biegnie nerw wprost do serca. To symbol miłości dwojga ludzi i znak, iż podjęli oni decyzję o wspólnym życiu. Dlatego powinien być dopasowany do ich stylu i charakterów. Przede wszystkim zaś musi współgrać z gustami narzeczonej, ponieważ to właśnie ona będzie z dumą nosić go na palcu. Branża jubilerska daje ogromny wybór: złoto, srebro, platyna, z diamentem, rubinem, szafirem lub innymi kamieniami, duże albo małe… Warto zastanowić się wcześniej, jaki pierścionek będzie w Waszym przypadku najlepszy. Możesz dokonać wyboru, obserwując preferencje ukochanej, podpytać jej mamę lub siostrę, a nawet znaleźć idealny model wspólnie z nią.

Kieruj się sercem

Czy pierścionek zaręczynowy musi być złoty i przyozdobiony diamentem? Złoto jest bardzo trwałym kruszcem, a diament to najtwardszy ze znanych kamieni szlachetnych, synonim niezniszczalności. Dlatego pierścionek z diamentem stał się symbolem wiecznej miłości. Jednak znacznie ważniejsze od wyglądu pierścionka jest uczucie, które symbolizuje.

Pierścionek zaręczynowy jest nie tylko znakiem, że podjęliście decyzję o zawarciu związku małżeńskiego i wspólnym życiu. To także symbol Waszej miłości. Nie znaczy to, że musi być wielki i okazały, aby wszyscy widzieli, jak mocno się kochacie. Niech będzie dopasowany do Was, Waszych charakterów i Waszego stylu – zwłaszcza do preferencji narzeczonej. Ostatecznie to właśnie ona będzie nosić go na palcu przez całe życie, tak jak obrączkę. Zastanów się, jaki fason czy kamień będzie do niej pasował. Nie musisz kierować się standardami. Rzecz jasna, o diamentach mówi się, że są najlepszymi przyjaciółmi kobiety, jednak w rzeczywistości nie każda pani marzy o pierścionku z brylantem za krocie. Jeśli Twoja wybranka woli skromniejszą biżuterię, nie uszczęśliwiaj jej na siłę wielkim pierścieniem. Pokaż, że dobrze ją znasz i szanujesz jej gust, ofiarowując jej drobny klejnot, pasujący do jej osobowości.

Nie wszystko złoto…

Zwyczajowo przyjmuje się, że pierścionek zaręczynowy, tak samo, jak obrączki, powinien być ze złota. Złoto jest bardzo trwałe i ekskluzywne, jednak wybór srebra czy platyny nie będzie faux pas. Ważne tylko, jaki rodzaj biżuterii nosi na co dzień narzeczona. Jeśli zwykle nosi złotą biżuterię, pierścionek zaręczynowy z żółtego złota również powinien się jej spodobać. Natomiast do miłośniczki srebra, a także mniej tradycyjnej biżuterii, będzie pasował pierścionek z jasnego kruszcu, na przykład z białego złota, platyny lub tytanu.

Z biżuterią jak z ubraniem

Tak jak w przypadku kruszcu i koloru, przy wyborze fasonu pierścionka zaręczynowego największe znaczenie mają preferencje przyszłej Panny Młodej. Nie bez znaczenia jest także jej fizyczna budowa. Dla dziewczyny o drobnych dłoniach powinieneś wybrać dyskretny pierścionek z pojedynczym kamieniem w szatonowej oprawie. Pierścionek z wielkim kamieniem optycznie skraca palce, więc nie nadaje się dla pań o pulchnych, dziecięcych dłoniach, za to świetnie prezentuje się u wysokich, mocno zbudowanych kobiet.

Kamień – wyznacznik stylu

Klasyczny pierścionek zaręczynowy kojarzy się z jednym wyeksponowanym brylantem (innymi słowy, starannie oszlifowanym diamentem). Oczywiście branża jubilerska oferuje znacznie szerszy wybór kamieni i sposobów ich umiejscowienia. Kupując pierścionek, powinieneś zwrócić uwagę zarówno na rodzaj kamienia, jak i na jego wielkość, kolor i oprawę, ponieważ to właśnie kamień zazwyczaj decyduje o tym, czy pierścionek jest romantyczny, elegancki czy ekstrawagancki.

Do standardowych kamieni szlachetnych, używanych w branży jubilerskiej, należą: diamenty, rubiny, szmaragdy i szafiry. Niezwykłym pięknem wyróżniają się także pierścionki z perłami, jednak na palcu przyszłej Panny Młodej spotyka się je rzadko. Dzieje się tak z powodu przesądów, zgodnie z którymi perły przyciągają smutek i łzy. Wybierając pierścionek zaręczynowy możesz kierować się wieloma wyznacznikami: zaczynając od ulubionego koloru narzeczonej aż po symbolikę kamieni. Być może Twoja ukochana ma swój szczęśliwy kamień?

Znaczenie ma również oprawa. W klasycznych pierścionkach zaręczynowych kamień jest umocowany za pomocą ośmiu lub sześciu krap. To tzw. oprawa szatonowa. Wystarczy, by pewnie osadzić kamień na miejscu, a jednocześnie pozwala pięknie go rozświetlić. Klasyczną elegancją cechuje się także oprawa pełna, czyli taka, która okala całą rondystę kamienia. Wpuszcza ona do wnętrza oczka mniej światła i jest bardziej masywna. Natomiast oprawę kanałową stosuje się w przypadku pierścionków z kilkoma kamieniami, umieszczonymi jeden za drugim. Kamienie wyglądają wówczas jak zatopione w powierzchni pierścionka. Jej specyficzną odmianą jest micro pave, kiedy to wiele drobnych kamieni umieszcza się w kanale bardzo blisko siebie – zarówno wzdłuż, jak i w poprzek pierścionka.

Kamieni w pierścionku może być więcej niż jeden i mogą być one łączone na różne sposoby. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić! Jeśli decydujesz się na duży kamień, powinien być umieszczony centralnie, w otoczeniu znacznie mniejszych.

Czy pierścionek zaręczynowy może wcale nie mieć kamienia? Oczywiście! Będzie to wyłamaniem z tradycyjnej konwencji, pożądanym przez pary, które cenią sobie oryginalność.

Dobry wybór

Przed dokonaniem zakupu przede wszystkim dokładnie przypatrz się biżuterii, którą nosi Twoja wybranka. Jeśli chcesz mieć pewność, że trafisz w jej gust, możecie kiedyś niby przypadkiem zatrzymać się przed witryną jubilera. Zapamiętaj, na co zwraca uwagę i które modele się jej podobają. A jeżeli zależy Ci, aby nie zdradzać się przed ukochaną z zamiarami, możesz zwrócić się z prośbą o pomoc do bliskich jej kobiet – mamy, siostry lub przyjaciółki. One na pewno z przyjemnością Ci doradzą.

Dla wielu mężczyzn wybór pierścionka i planowanie oświadczyn to zadania wyjątkowo stresujące. Warto jednak myśleć o nich jako o pięknych momentach, które ze wzruszeniem wspominać się po latach. To Wasza chwila i spędźcie ją po Waszemu, najlepiej na tym, co lubicie wspólnie robić. Pierścionek będzie pamiątką z tej wspaniałej chwili. Nie musisz denerwować się jego zakupem: prawda jest taka, że dla większości kobiet pierścionek zaręczynowy pozostaje najpiękniejszym klejnotem na świecie niezależnie od tego, jak wygląda. Wystarczy fakt, że dostały go od ukochanego mężczyzny właśnie w TYM dniu.

Przyjęcie przez przyszłą Pannę Młodą oświadczyn to pierwszy krok do małżeństwa. Niebawem rozpocznie się dla Was piękny etap przygotowań do ślubu. Jeśli marzycie o idealnej ceremonii oraz niezwykłym przyjęciu, zajrzyjcie na stronę Hotelu na Błoniach. Nasi eksperci z przyjemnością pomogą Wam zorganizować wyjątkowy ślub.

Sprawdź także:

Sesja narzeczeńska – warto? Poznaj powody na TAK!

Wesele krok po kroku #1: Co załatwić co najmniej rok przed ślubem?

Jak wybrać zaproszenia ślubne?

Źródło zdjęć: unsplash.com, pixabay.com