Jak wybrać fotografa na wesele?

Wybieranie ich jak kupno „kota w worku”. Efekt ich pracy widziany jest dopiero po uroczystości. Wtedy jesteśmy pewni czy był trafny. Zatem, jak wybrać fotografa ślubnego?

1. Zastanów się na tym, ile pieniędzy chcesz na niego przeznaczyć

Budżet to bardzo ważna kwestia, kiedy wybieramy fotografa ślubnego. Przyjęło się, że kwota, jaką należy przeznaczyć na specjalistę, powinna być równa ok 10% budżetowi ślubu i wesela. Niektórzy pewnie nie wyobrażają sobie wydać takie kwoty na zdjęcia, bo przecież fotki może „cyknąć” ktoś znajomy. Praktycznie jednak rzecz biorąc, warto zainwestować w dobre zdjęcia, szczególnieszczególnie że będą one pamiątką na lata.

2. Szukaj, pytaj, spotykaj

Nie odkładaj znalezienia fotografa „na później”. Dobre zaplanowanie ślubu to podstawa. Proponujemy najpierw poszukać fotografa wśród znajomych, który śluby mają już za sobą, ponieważ w tej branży większa część zleceń odbywa się poprzez polecenia. Powinniście zapytać, czy fotograf wywiązał się ze swojego zadania, miał dobrą wizję sesji, czy też nie przeszkadzał zbytnio w czasie ślubu i wesela oraz jak szybko dostarczył gotowe fotografie.

Kiedy już ustalicie kilku potencjalnych kandydatów, sprawdźcie ich w Internecie. Każdy fotograf ma teraz swoje internetowe portfolio lub zbiór swoich prac.

3. Umowa jest ważna!

Rzetelna, jasna umowa z fotografem ślubnym to zadanie, które koniecznie musicie załatwić już na początku, zaraz po wyborze odpowiedniej osoby. Uczciwe umowy są po to, aby nas chronić, a nie ograniczać. Jednak mają chronić obie strony, a nie wykorzystywać jedną z nich. Pamiętajcie, aby wnikliwie przeczytać cały dokument.

Jeśli fotograf nie zaproponuje umowy albo, co gorsze, odmówi jej wystawienia / podpisania poważnie zastanówcie się nad jego wyborem.

4. O co pytać, a co odpuścić?

  • Na ilu uroczystościach robił już zdjęcia?
  • Jaki ma styl i czy nam to odpowiada?
  • Czy może nam pokazać cały, gotowy album?
  • Czy fotograf ma asystenta lub współpracuje z innym fotografem? Czy trzeba za to dodatkowo dopłacić?
  • Jak długo trzeba czekać na gotowy album?
  • Czy zdjęcia będą dostępne potem w dedykowanym albumie w Internecie?
  • Czy ma zgodę na fotografowanie w kościołach*?
  • Ile sprzętu zabiera ze sobą?

* Zgoda taka jest niezbędna do wykonywania zdjęć w kościele. Aby otrzymać pozwolenie, należ poznać zasady, których powinno się przestrzegać podczas fotografowania w czasie mszy.

5. Sesja w studio/plener

Coraz częściej pary młode życzą sobie sesji fotograficznej w studio. Sesja trwa około dwóch godzin. Czas sesji uzależniony jest od ilości póz zarezerwowanych przez nowożeńców. Jeżeli jesteście taką zainteresowani, zorientujcie się, czy wasz fotograf ślubny może taką dla Was zorganizować. Warto wtedy zapytać o wykonanie zdjęć plenerowych i czy są one objęte w pierwotnej cenie!

Pamiętajcie też, że organizacja ślubu, gdzie istotnym elementem jest też fotograf, to pierwsza rzecz, którą przyszli małżonkowie organizują razem. Wybierzcie fotografa ślubnego razem — wspólnie obejrzyjcie jego prace, spotkajcie się z nim, ustalcie wizję.

Organizowanie wesela to długi proces, wymagający mnóstwa pracy. Jednak, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to najpiękniejszy dzień w waszym życiu.

 

źródło zdjęć: pexels.com, pixabay.com