Jak przygotować andrzejki? Kilka pomysłów na wyjątkowe przyjęcie

Wyjątkowa atmosfera nocy pełnej czarów, pyszne przekąski i tańce do energetycznej muzyki… Andrzejki zbliżają się wielkimi krokami! Zdradzamy więc kilka sprawdzonych pomysłów na to, jak przygotować niezapomniane przyjęcie andrzejkowe.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak przygotować imprezę andrzejkową?
  • Jakie atrakcje sprawdzą się podczas andrzejek?
  • Jakie dekoracje przyjęcia andrzejkowego spodobają się gościom?

TL;DR

Niezwykły klimat wieczoru andrzejkowe podkreślą odpowiednie dekoracje: świece, kadzidełka, suszone kwiaty i osobliwe ozdoby stołu (liście, jarzębina, szyszki, papierowe czarne koty, księżyce i gwiazdy). Urozmaiceniem przyjęcia mogą stać się kostiumy, np. czarownic i czarowników. Obowiązkowym elementem andrzejek są jednak wróżby, zwłaszcza miłosne, m.in. tradycyjne lanie wosku, przekładanie butów czy wróżenie z łupinek jabłka.

Przygotowania – magiczna moc dekoracji

Urządzenie przyjęcia andrzejkowego w domu to świetny i niedrogi sposób na spędzenie czasu w gronie przyjaciół i znajomych. Jeśli nasze mieszkanie nie pomieści wszystkich zaproszonych gości, pomyśleć możemy o wynajęciu odpowiedniej sali. Niezależnie jednak od tego, gdzie zorganizujemy zabawę, musi ona przybrać odpowiedni klimat. Jak wprowadzić do wnętrza odrobinę magii i tajemniczej aury? Oczywiście za pomocą dekoracji!

Podstawą andrzejkowego wystroju są świece i świeczki, najlepiej te grube, z woskiem zaschniętym w osobliwych wzorach. Porozkładane w różnych miejscach – na stołach, meblach, parapetach czy podłodze – tworzą niesamowity nastrój. Dzięki migoczącym płomykom na ścianach powstają fantazyjne, tajemnicze cienie, które podkreślają magiczny klimat wieczoru. Świece wprowadzają też do wnętrza odrobinę przytulnego ciepła, ogrzewając gości w chłodny listopadowy wieczór. Wykorzystując dekoracje tego typu, musimy jednak pamiętać o względach bezpieczeństwa. Świece najlepiej ustawiać na świecznikach lub w lampionach, z dala od rzeczy, które mogłyby łatwo się zapalić, m.in. firan i zasłon.

Andrzejki w Hotelu na Błoniach

Niezwykłą aurę przyjęcia andrzejkowego podkreślimy też tlącymi się powoli kadzidełkami i bukietami z suszonych kwiatów, umieszczonymi w wazonach lub zawieszonymi u lamp i karniszy. Stół, przykryty ciemnym obrusem, np. w kolorze głębokiego bordo, udekorować możemy atrybutami jesieni: suchymi liśćmi, kuleczkami jarzębiny czy szyszkami, albo własnoręcznie wykonanymi ozdobami – kotami wyciętymi z czarnego papieru, gwiazdkami i księżycami.

Przebieranki? Czemu nie!

Choć kostiumy i maski nierozerwalnie kojarzą się z karnawałem, imprezy przebierane chętnie organizujemy również i w andrzejki. Ustalmy więc motyw przewodni przyjęcia i przy zapraszaniu poinformujmy gości, jakie stroje będą obowiązywać. Do klimatu wróżb pasują przede wszystkim przebrania czarownic i czarowników czy członków cygańskiego taboru, ale zabawę podkręcą przebieranki wszelkiego rodzaju: w stylu PRL albo lat 60., w klimacie bajkowym, Bollywood czy Hollywood. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Możemy również zaskoczyć gości i już na początku przyjęcia rozdać im kupione lub samodzielnie przygotowane dodatki, np. szpiczaste tiary czarownic, długie peleryny albo maski. Akcesoria tego typu ożywią każdą imprezę, stając się okazją do żartów i wygłupów.

Andrzejki w Hotelu na Błoniach

Gwóźdź programu – zaglądamy w przyszłość

Obowiązkowym elementem każdego przyjęcia andrzejkowego są wróżby. Dawniej wierzono, że w andrzejki, wigilię urodzin św. Andrzeja – orędownika zakochanych, na ziemi pojawiają się duchy przodków, które wykorzystują swoją magiczną moc i zdradzają ludziom tajemnice dotyczące przyszłości. Tej nocy wróżbami zajmowały się panny na wydaniu. Kawalerowie przepowiadali sobie przyszłe losy wcześniej, w nocy z 24 na 25 listopada, w katarzynki. Obecnie wróżby są jedynie sposobem na urozmaicenie wieczoru w gronie znajomych. Wywołują jednak wiele śmiechu, czyniąc atmosferę bardziej swobodną.

Jakie są tradycyjne wróżby andrzejkowe? Wbrew pozorom – nie tylko miłosne! Obowiązkowy punkt programu stanowi przelewanie gorącego wosku przez dziurkę od klucza do miski wypełnionej zimną wodą. Zastygły kształt podpowie nam, co wydarzy się w przyszłości.

Innym sposobem na poznanie przyszłych losów są tak zwane „wypływające marzenia”. Pięć największych marzeń wypisujemy na oddzielnych karteczkach, które umieszczamy na dnie miski. Następnie powoli wlewamy do naczynia wodę i obserwujemy kartki. Na tej, która wypłynie jako pierwsza, widnieć będzie marzenie, jakie zrealizujemy w najbliższym czasie.

Jak mówi przysłowie, św. Andrzej wróży nie tylko szczęście, ale… i szybkie zamęście. Przepowiednie matrymonialne są nieodłączną częścią andrzejkowej imprezy. Do najpopularniejszy należy wróżenie z łupinek jabłka – skórkę z jabłka obieramy tak, aby była jak najdłuższa, a następnie rzucamy ją za siebie. Przy odrobinie szczęścia ułoży się w pierwszą literę imienia, jakie nosić będzie przyszły wybranek albo wybranka.

Osobę, która jako pierwsza z grona imprezowiczów stanie na ślubnym kobiercu, wyłaniamy na podstawie wróżby, która polega na odpowiednim ułożeniu obuwia. Buty gości ustawiamy w równym rzędzie, od ściany w kierunku drzwi, a następnie po kolei je przekładamy. Stan cywilny w najbliższej przyszłości zmieni właściciel buta, który jako pierwszy czubkiem dotknie progu.

Współcześnie andrzejki pozbawione zostały dawnej magii i tajemnicy, stając się zwykłą imprezą. Przy pomocy prostych rekwizytów – świec, jesiennych dekoracji czy papierowych ozdób, możemy przywrócić im aurę niezwykłości. Niewielkim kosztem zorganizujemy przyjęcie, dzięki któremu wraz z gośćmi odstresujemy się i na moment zapomnimy o codziennych obowiązkach i szarej, deszczowej jesieni.

Andrzejki w Hotelu na Błoniach

Andrzejki 2017 spędzić możemy również na imprezie zorganizowanej. W bielskim Hotelu na Błoniach 25 listopada odbędzie się przyjęcie andrzejkowe, z energetyczną muzyką, pyszną kolacją, smakowitymi przekąskami i gwarancją wyśmienitej zabawy do białego rana. Zapraszamy!