Jak mądrze usadzić gości przy weselnym stole?

Nie ma co ukrywać, że usadzanie gości na weselu wymaga naprawdę dobrej organizacji i znajomości zaproszonych. Niejedno wesele stało się katastrofą, ponieważ przy stoliku nie było o czym rozmawiać lub siedziały koło siebie skonfliktowane osoby. Jeśli goście nie będą czuć się dobrze w swoim towarzystwie, zabawa po prostu się nie uda. Jak temu zaradzić? Jak mądrze usadzić zaproszonych przy weselny stole? Sprawdźcie!

Czy pozwolić gościom na samodzielne zajęcie stolika, czy samemu ustalić im miejsce?

Pierwszym problemem, od którego należy wyjść, to, czy pozwolić gościom na samodzielne wybranie miejsca, czy jednak usadzić ich przy stole według własnej wizji, ustawiając winietki, które poinformują ich o stoliku, do którego mają się udać.

Oczywiście, można wyjść z założenia, że dorosłe osoby potrafią same wybrać sobie miejsce. To również trochę zwalnia Młode Pary z odpowiedzialności – nikt nie może mieć pretensji, że był źle usadzony, bo sam sobie wybrał miejsce, prawda? Trzeba jednak przewidzieć, że nie wszystkie osoby są przebojowe – niektóre po prostu poczekają, aż większość miejsc się zapełni i zajmą takie, które pozostało wolne. To może być stolik, przy którym nie znają nikogo, a siedzący tam goście, będą się bawić pomiędzy sobą i nie będą chcieli się zintegrować.

W przypadku samodzielnego wybierania miejsc może także stoczyć się bitwa o stolik oraz może dojść do sytuacji, w której jeden wujek „rezerwuje” miejsca obok siebie dla swoich bliskich. Wyścig pt. „kto pierwszy, ten lepszy”, kiepsko wygląda na takich uroczystościach. My zdecydowanie polecamy użycie winietek i zapewnieni gościom miejsca, którego nikt im nie „podbierze”.

Czy umieścić przy jednym stoliku osoby z dwóch rodzin?

Generalnie istnieją dwie szkoły rozmieszczania gości na sali weselnej. Jedna z nich każe „mieszać” gości z dwóch rodzin pomiędzy sobą, a druga rozdzielać. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jeśli zdecydujecie się połączyć ze sobą obie rodziny, ułatwicie im poznanie się. To bardzo ważne, ponieważ ideą wesela oprócz samego świętowania zawarcia związku małżeńskiego, jest także poznanie się obu rodzin, które co tu dużo mówić – od tej pory mają stanowić jedną wspólną familię. Jednak to jest idealny scenariusz, który czasami po prostu się nie udaje. Istnieje spore ryzyko, że goście siedząc koło obcych osób, będą czuć się skrępowani i całe wesele w ogóle się do siebie nie odezwą.

Druga opcja wydaje się więc bezpieczniejsza – goście z jednej rodziny na pewno świetnie się ze sobą dogadają. Jednak to może doprowadzić do tego, że będąc na jednym weselu, rodziny w ogóle się ze sobą nie zintegrują i będą bawić się osobno. Jak to rozwiązać? To zależy głównie od tego, jacy są wasi bliscy. Jeśli wiecie, że nie będzie dla nich problemem zapoznanie się z obcymi, możecie pokusić się o zmieszanie ze sobą dwóch rodzin. Z kolei, gdy przewidujecie, że nawiązanie relacji może być problemem, lepiej usadzić każdą stronę bez dodatkowych eksperymentów.

Od czego zacząć?

Jeśli macie już ustalone najważniejsze kwestie, należy zakasać rękawy i zacząć planowanie, jak mają być ustawione stoliki oraz kogo przy nich umieścić?

Punktem wyjścia, od którego należy zacząć, jest stolik dla Młodej Pary. Powinien on znajdować się w centralnym miejscu. Najlepiej, żeby był widoczny dla wszystkich gości i był ustawiony przodem do drzwi wejściowych.

Zachowując tradycję, stoliki należy ustawić w kształcie litery U, V, lub T. Stolik Młodej Pary zawsze powinien znajdować się w środku. Przy nim zająć miejsce powinni Pan Młody z Młodą Panią po prawej stronie. Potem, w zależności od ustaleń, zasiadają rodzice oraz dziadkowie. Zdarza się, że obok Młodej Pary nie siada rodzina, ale świadkowie. Należy zawsze zachować zasadę przeplatania, czyli obok kobiety zawsze umieszcza się mężczyznę. Dotyczy to wszystkich stolików, nie tylko stołu głównego.

Rodziców Młodej Pary można usadzić w różnych kombinacjach. Wychodząc z założenia, że Młoda Para siedzi na środku, ojca Pana Młodego razem z żoną można usadzić obok Młodej Pani. I na odwrót – obok Młodego Pana powinna zasiąść matka Pani Młodej, a obok niej mąż.

Drugi sposób polega na tym, że rodzice siedzą obok swoich dzieci. Dlatego obok Pani Młodej siada jej ojciec razem z żoną, a obok Młodego Pana jego matka wraz z mężem. Jak widać, wszędzie zostaje zachowana zasada przeplatania.

Częstym problemem jest, co zrobić, jeśli któraś para rodziców jest rozwiedziona i pojawia się nowy partner. Należy pamiętać, że nietaktem byłoby niezaproszenie go do stolika. Dlatego, jeśli zdarzy się taki przypadek i np. ojciec Młodej Pani ma nową partnerkę, należy usadzić go pomiędzy nią a matką Młodej Pani.

Dziadkowie, świadkowie – gdzie ich umieścić?

Wersja tradycyjna rozmieszczania gości przy stole uwzględnia również usadzenie dziadków przy stole z Młodą Parą i ich rodzicami. To piękny zwyczaj, który wyraża głęboki szacunek do najstarszych członków rodziny. Należy ich posadzić obok rodziców weselnych zgodnie z zasadą przeplatania.

Coraz częściej można się spotkać z zaproszeniem świadków do stolika Młodej Pary. Tutaj trzeba zachować szczególny takt – jeśli świadkowie nie są parą w życiu prywatnym, należy zaprosić ich do stolika z osobami towarzyszącymi. W przypadku, gdy przy stoliku są także obecni rodzice, świadków usadza się obok nich. Można także przyjąć zasadę, że przy stoliku będzie siedzieć tylko Młoda Para ze świadkami.

Nowoczesność vs tradycja, czyli jak jeszcze można ustawić stoliki?

Nowoczesność opanowała wszystkich, także sposób ustawiania stolików. Jeśli zdecydujecie się na takie rozwiązanie, możecie pozwolić sobie na swobodne rozstawienie stolików. Nie będą one wtedy tworzyć żadnej litery ani wzoru, trzeba tylko pamiętać, żeby stolik Młodej Pary znajdował się naprzeciwko wejścia głównego. Według upodobań może przy nim siedzieć sama Młoda Para lub zaprosić do niego także rodziców, dziadków lub świadków. Stolik można udekorować tak, aby wyróżniał się z tłumu, np. poprzez oryginalne dekoracje. Ważne, jest to, aby Młoda Para nie siedziała do nikogo tyłem – dlatego tylko jedna część stołu powinna być zajęta – ta, którą widzą weselni goście.

A co z pozostałymi stolikami?

W przypadku nowoczesnego ustawiania stolików na sali nie ma problemu – mogą być one ułożone w przeróżny sposób. Jeśli jednak decydujecie się na wersję tradycyjną, powinniście zachować pewne zasady.

W dobrym tonie jest, żeby bliska rodzina siedziała w niedalekiej odległości od Młodej Pary. Im luźniejsze więzi – tym można przydzielić osobom dalsze miejsca. Dobrze mieć to na względzie, ponieważ szczególnie starsze osoby zwracają uwagę na takie konwenanse. Lepiej, żeby nikt podczas wesela się na Was nie obraził, ponieważ takie urazy mogą potem trwać latami. W wersji nowoczesnej często pomija się więzy krwi, a stawia raczej na wiek osób ich zainteresowania i pasje.

Dobrym pomysłem jest zorganizowanie osobnego stolika dla dzieci. Ma to jednak sens jedynie w przypadku, gdy liczba dzieci wynosi więcej niż 5. Często Młode Pary wynajmują opiekunkę do dzieci, aby stworzyć gościom komfortowe warunki zabawy.

Musicie również pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie sadzać koło siebie skonfliktowanych osób. Alkohol potrafi przywoływać niemiłe wspomnienia i lepiej uniknąć kłótni wujka Józka i Zdziśka, którzy będą przypominać sobie, co stało się 15 lat temu. Skoro można tego uniknąć, to po co psuć wszystkim wesele? Takie sytuacje niestety zdarzają się często i są wyjątkowo niesmaczne dla wszystkich zaproszonych.

Mądre ustawienie stolików to nie lada wyzwanie. Należy dokładnie przemyśleć, gdzie kogo usadzić, tak aby wszyscy goście byli zadowoleni i dobrze się bawili. Jeśli szukacie sali weselnej, która zapewni Wam dużo miejsca, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Hotelu na Błoniach – mamy do wyboru aż 4 sale weselne. Na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Szukacie więcej porad na temat organizowania wesela? Koniecznie sprawdźcie:

Czy warto mieć kamerzystę na weselu?

Wybór sali weselnej w 7 krokach

Czy warto urządzać poprawiny? 

Źródło zdjęć: pexels.com