Formalności przed ślubem – o czym należy pamiętać?

Przygotowania do ślubu to nie tylko wybór sukni ślubnej, wynajęcie sali i zaproszenie gości. Przed ceremonią trzeba załatwić bardzo dużo formalności. Niezależnie czy bierzecie ślub w kościele czy urzędzie stanu cywilnego musicie się z nimi zmierzyć. Biorąc pod uwagę przedślubną gorączkę, łatwo można o czymś zapomnieć. Dlatego specjalnie dla Was przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiemy o czym koniecznie musicie pamiętać, aby wszystkie ślubne formalności zostały dopełnione.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie formalności obowiązują podczas zawierania ślubu kościelnego?
  • Jak załatwić ślub cywilny?
  • Jakich dokumentów i zaświadczeń będziecie potrzebować?

TL;DR

Zarówno ślub kościelny, jak i cywilny łączą się z wieloma formalnościami. Trzeba dostarczyć odpowiednie dokumenty i zaświadczenia. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, ponieważ możecie nie zdążyć ze wszystkim do dnia ceremonii. Jedną z rzeczy, którą musicie przemyśleć jest to, jakie nazwiska będziecie nosić oraz kto zostanie Waszymi świadkami.

Ślub konkordatowy

Ślub konkordatowy to tak zwany “ślub kościelny”. Zawierany jest w kościele w obecności księdza, który w tym wypadku pełni funkcję urzędnika, a cała ceremonia niesie za sobą takie same skutki cywilno-prawne jak ślub w USC.

Co załatwić przed ślubem?

Najpierw musicie wybrać się do kancelarii w parafii, w której chcecie się pobrać. Jeśli nie jest to Wasza rodzinna parafia musicie przynieść metrykę chrztu z adnotacją o przyjęciu bierzmowania, ostatnie świadectwo szkolne z oceną z religii i zgodę proboszcza na  ślub poza Waszą parafią. Oprócz tego wymagane jest zaświadczenie o uczestnictwie w kursie przedmałżeńskim i spotkaniu w poradni rodzinnej.

Na podstawie tych dokumentów i rozmowy z Wami ksiądz sporządza protokół przedmałżeński. Zapyta Was między innymi o dane osobowe, daty sakramentów oraz czy występują jakieś przeszkody, które uniemożliwiałyby zawarcie małżeństwa (np. bliski stopień pokrewieństwa).

Kolejnym krokiem jest udanie się do kancelarii w waszych parafiach i poproszenie o ogłoszenie zapowiedzi.

Następnym miejscem, które musicie odwiedzić jest urząd stanu cywilnego. Zabierzcie ze sobą dowody osobiste i skrócone odpisy aktów urodzenia. Tutaj również odpowiecie na kilka ogólnych pytań i dostaniecie zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Ten dokument oraz potwierdzenie ogłoszenia zapowiedzi w parafiach musicie donieść do kancelarii parafialnej.

Pamiętajcie o spowiedzi przedślubnej. Zaświadczenie o jej odbyciu musicie przynieść tuż przed ślubem.

W czasie uroczystości podpisujecie zgodę na skutki cywilno-prawne związane z zawarciem małżeństwa. Swój podpis składają również świadkowie i ksiądz. Teraz to obowiązkiem kapłana jest dostarczenie dokumentów do USC i dopełnienie wszystkich formalności.

Skrócony akt małżeństwa możecie odebrać w Urzędzie Stanu Cywilnego po około 2 tygodniach od uroczystości.

Ślub cywilny

Zawierany jest w urzędzie stanu cywilnego w obecności kierownika USC i świadków.  Może odbyć się w siedzibie urzędu lub w dowolnie wybranym przez Was miejscu. Chcąc jednak zorganizować ślub w plenerze musicie liczyć się z kosztem ok. 1000 zł.

Aby wziąć ślub cywilny musicie złożyć wniosek i zapłacić jednorazową opłatę skarbową w wysokości 84 zł. Należy przynieść ze sobą dowody tożsamości i skrócone akty urodzenia. Złożycie także pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Obcokrajowcy powinni dostarczyć do urzędu dokument potwierdzający, że można udzielić im ślubu zgodnie z normami prawnymi państwa, z którego pochodzą. Podczas wizyty w USC ustalicie także datę ślubu.

Pamiętajcie, aby w dniu ślubu mieć przy sobie ważny dokument tożsamości. Urzędnik na początku uroczystości poprosi Was i świadków o jego pokazanie.

Zmiana nazwiska

Małżonkowie mogą zostać przy swoich nazwiskach lub je zmienić na nazwisko współmałżonka, a także zdecydować się na nazwisko dwuczłonowe. Aby wprowadzić zmiany należy złożyć osobny wniosek do urzędu stanu cywilnego.

Wybór świadków

Świadkiem może być osoba pełnoletnia niezależnie od wyznania, płci i stanu cywilnego. Jeśli świadek jest obcokrajowcem podczas ślubu cywilnego wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego.

Formalności przedślubne potrafią przytłoczyć każdego. Jednak spokojne zaplanowanie wszystkich szczegółów pomoże Wam pozbyć się stresu oraz złożyć potrzebne dokumenty w terminie.

Pamiętajcie również, że podczas przygotowań przedślubnych bardzo ważny jest wybór odpowiedniej sali weselnej. Jeśli pochodzicie z okolic Bielska-Białej i właśnie tu chcecie zorganizować ślub, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Hotelu na Błoniach, którą znajdziecie tutaj: http://hotelnabloniach.pl/wesela/ .

Sprawdź także:

4 rzeczy, o których musicie pamiętać, organizując wesele latem w Bielsku Białej

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Źródło zdjęć: pexels.com

Autor: Katarzyna Jonkisz