Ferie w Bielsku-Białej – atrakcje dla dzieci (i nie tylko!) w Beskidach

Ferie w Bielsku-Białej? Doskonały pomysł! To miasto, w którym przekonacie się, jak powstawały filmy o Reksiu czy Bolku i Lolku, odwiedzicie zamek i teatr lalek, a także… wdrapiecie się na najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego i pojeździcie na nartach. Tak, tak! Bielsko harmonijnie łączy atrakcje wielkiego miasta i spokój kameralnej miejscowości turystycznej. Jeśli rozglądacie się za miejscem, w którym wraz z dziećmi aktywnie spędzicie ferie, stolica Podbeskidzia jest tym, czego szukacie.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Co warto zwiedzić w Bielsku-Białej?
  • Jakie atrakcje dla dzieci oferuje Bielsko-Biała?
  • Łatwe szlaki górskie w Beskidach – jakie szczyty można zdobyć z dziećmi zimą?

W skrócie

Ferie w Bielsku-Białej to świetny sposób na aktywne spędzenie urlopu. Na otaczających miasto szczytach działają liczne stoki narciarskie – infrastruktura jest nowoczesna, a trasy zróżnicowane. W Bielsku znajdziecie też sporo innych atrakcji, od kin i teatrów, przez muzea, aż po parki zabaw. Dzięki położeniu w centrum regionu miasto może pełnić również funkcję bazy wypadowej – możecie wybrać się do Cieszyna, Pszczyny, Żywca, Szczyrku, Wisły czy Ustronia.

Miasto w górach – aktywne ferie w Bielsku-Białej

Zaczniemy od przedstawienia miasta od tej górskiej strony – jako miejsca, w którym fani narciarstwa, snowboardu, szaleństw na sankach czy długich wędrówek po górach z pewnością nie będą się nudzić. Wszystkie atuty tego miasta wynikają z położenia. Bielsko-Biała leży u podnóża Beskidu Śląskiego. Swój początek mają tutaj szlaki turystyczne o zróżnicowanym poziomie trudności – takie, które bez wysiłku pokonacie w 2 godziny, i takie, na przejście których musicie przeznaczyć cały dzień. Jakie trasy spodobają się rodzinom z dziećmi?

Dębowiec – spacerowa trasa dla najmłodszych

Dębowiec to jeden z najniższych szczytów w okolicy Bielska – jego zdobycie zajmuje zaledwie godzinę. Do podnóża tej „górki”, jak często nazywają go bielszczanie, dojedziecie samochodem (niedaleko wejścia na szlak znajduje się parking), autobusem MZK, a nawet pociągiem. Szeroka, gruntowo-kamienista, oznaczona na zielono trasa zaczyna się na ul. Skalnej i pnie się tak łagodnie, że latem można ją pokonać bez wysiłku nawet wtedy, kiedy pcha się przed sobą wózek.

Na Dębowiec dostaniecie się też inną drogą, z ul. Karbowej, skąd rusza kolej linowa z wygodnymi, 4-osobowymi kanapami. Na szczycie tej niewielkiej góry czekają kolejne atrakcje – schronisko z punktem widokowym, ogrodzony plac zabaw, ścianka wspinaczkowa, a także sztuczny tor saneczkowy, nieustannie oblegany przez dzieci. To właśnie dla niego warto wspiąć się na szczyt. Tor liczy 410 m długości i 30 m wysokości. Jest w pełni bezpieczny – sanki mają hamulce, a rynna zimą jest podgrzewana.

W okresie zimowym Dębowiec zamienia się w oświetlony i w razie potrzeby naśnieżany stok narciarski. Jedna z tras, wyróżniająca się niewielką różnicą wzniesień, przygotowana została specjalnie z myślą o początkujących. Jeśli tej zimy zamierzasz nauczyć swoje dziecko jazdy na nartach, stok na Dębowcu będzie do tego idealnym miejscem!

Stoki narciarskie w Bielsku

Szyndzielnia i Klimczok – dla zaprawionych w górskich wycieczkach

Z Dębowca możecie ruszyć dalej – szlakiem czerwonym, który wiedzie na Szyndzielnię, najchętniej odwiedzany przez turystów szczyt w okolicach Bielska. Trasa liczy niecałe 4 kilometry, ale jest nieco trudniejsza, ponieważ góra wznosi się na wysokość 1026 m n.p.m.

Na Szyndzielnię dostaniecie się także kolejką gondolową, która startuje tuż przy ostatnim przystanku linii autobusowej nr 8. W 2017 r. wyciąg został gruntownie zmodernizowany i wyposażony w nowoczesne, przeszklone, 6-osobowe gondole. W czasie podróży na szczyt, która trwa zaledwie kilka minut, możecie podziwiać przepiękną panoramę Bielska-Białej, okoliczne wzniesienia oraz biegnący w dole, nieczynny już tor saneczkowy „Sahara”.

Co dalej? Jeśli macie siłę i ochotę na dalszą wędrówkę, obierzcie kurs na Klimczok. Po krótkim, zaledwie godzinnym spacerze łagodnymi grzbietami gór dotrzecie na szczyt, który wznosi się na wysokość 1117 m n.p.m. Roztacza się z niego przepiękny widok na przycupnięte pomiędzy górami miasto oraz na inne wierzchołki Beskidu Śląskiego i Małego.

A w mieście… Z wizytą w bajce

Ferie w Bielsku-Białej spodobają się jednak nie tylko miłośnikom narciarstwa czy górskich wycieczek. Kina, teatry, Muzeum Techniki wypełnione starymi maszynami i Muzeum Motoryzacji, przepięknie odrestaurowany zamek Sułkowskich, lodowiska, parki trampolin, tory kartingowe… Możecie spędzić w stolicy Podbeskidzia nawet 2 tygodnie ferii i nawet przez moment nie będziecie się nudzić.

Niezależnie od tego, czy odwiedzicie Bielsko przejazdem, czy zostaniecie na dłużej, koniecznie zajrzyjcie do Studia Filmów Rysunkowych. To właśnie w nim powstały kultowe bajki i tacy bohaterowie, jak Reksio, Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka czy Marceli Szpak. W Studiu prowadzone są również zajęcia edukacyjne – dzięki nim najmniejsi fani bajkowego świata mogą na żywo przekonać się, jak krok po kroku powstają animacje.

Ferie w Bielsku-Białej i Beskidach

Bielsko-Biała jako baza wypadowa do okolicznych miejscowości

Pobyt w Bielsku-Białej warto połączyć również ze zwiedzaniem okolicy. Miasto stanowi świetną bazę wypadową do pobliskich miejscowości: Cieszyna, Pszczyny, Szczyrku, Ustronia czy Wisły. Możecie wybrać się na Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego (przy dobrej widoczności rozciąga się z niego widok na Tatry), albo na Żar – niewielką górę w Beskidzie Małym, na której działa lotnisko szybowcowe.

W Bielsku-Białej nie sposób się nudzić. Bliskość gór i innych miejscowości wypoczynkowych sprawia, że stolica Podbeskidzia jest doskonałym miejscem na aktywne spędzenie ferii. Miejskie atrakcje, góry, świetnie przygotowane trasy zjazdowe – czego chcieć więcej podczas zimowego urlopu?

Jeśli planujecie wypad do Bielska, zapraszamy do Hotelu na Błoniach – komfortowy nocleg gwarantowany!

Więcej o atrakcjach Bielska przeczytacie na naszym blogu:

Bielsko-Biała na weekend. Co warto zobaczyć w stolicy Podbeskidzia?

Wakacje w Beskidach. Jak zaplanować urlop w okolicach Bielska-Białej?

Aktywny weekend w Bielsku-Białej i okolicach

Źródło zdjęć: shutterstock.com