Dzieci na weselu. Dlaczego warto zatrudnić animatora?

Ślub i wesele to wielkie wydarzenie dla Pary Młodej. Swoją radością Pan i Pani Młoda chcą się dzielić z najbliższymi i przyjaciółmi. Mają nadzieję, że ich goście będą bawić się jak najlepiej. To jednak niełatwe zadanie, które wymaga dobrego przygotowania. Zwłaszcza wtedy, gdy wśród gości znajdą się rodziny z małymi dziećmi. Troska o pociechy może uniemożliwić rodzicom odprężenie się, dlatego warto pomyśleć o najmłodszych i zapewnić im odpowiednią opiekę podczas wesela.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak zapewnić dzieciom opiekę podczas wesela?
  • Czym zajmuje się animator dziecięcy na weselu?
  • Ile kosztuje usługa animatora na weselu?
  • Kim jest niania weselna?

TL;DR

Dzieci szybko się męczą, ale też bardzo szybko regenerują. Dlatego opieka nad nimi wymaga dużych pokładów cierpliwości i uwagi, a także niewyczerpanych pomysłów na ciekawe gry. Żeby uniknąć smutnych, znudzonych minek najmłodszych gości weselnych, warto zadbać o specjalne atrakcje dla nich. Są różne sposoby na zorganizowanie „weselnego przedszkola”. Można zamówić profesjonalną nianię lub usługę firmy animatorskiej, która zapewni rozrywkę, zaplanowaną w najdrobniejszych szczegółach. Ale czasem wystarczy mały kącik zabaw i młodsza kuzynka, która lubi zajmować się dziećmi.

Wielki dzień nie tylko dla Pary Młodej

Wszyscy wiemy, że dzieci szybko zaczynają się nudzić. Na weselu sprzyja temu dodatkowo kilka czynników. To zabawa, organizowana przede wszystkim dla dorosłych i dzieci często nie rozumieją jej poszczególnych elementów. Nie zawsze chcą się bawić przy „dorosłej” muzyce, a niedostateczna atencja rodziców, którzy chcieliby potańczyć lub porozmawiać z dawno niewidzianymi krewnymi i znajomymi, powoduje, że czują się zagubione. Na dodatek dzień ślubu jest dla nich bardzo intensywny, a samo wesele trwa do późna, podczas gdy zwykle o tej porze byłyby już w łóżku. To wszystko może sprawić, że będą zmęczone i marudne. Wówczas ani one, ani rodzice nie będą dobrze wspominać tego dnia. Jak temu zapobiec?

Dzieci_chaca_dobrze_sie_bawic_na_weselu

Dzieci chcą się bawić

Nie jest tajemnicą, że zabawa to naturalny element rozwoju dziecka. Maluchy lubią tańczyć, śmiać się i płatać figle, a wesele jest ku temu doskonałą okazją. Poprzez zabawę można przybliżyć dzieciom sens i symbolikę całej uroczystości. Na dodatek maluchy chcą czuć się potrzebne i odpowiedzialne za coś ważnego. Zwłaszcza, gdy to można trzymać w sekrecie nawet przed rodzicami. Ręcznie zrobiony przez dzieci prezent będzie dla Pary Młodej piękną pamiątką, a spontaniczny występ najmłodszych przed oczepinami na pewno wzruszy gości. Dzieci są we wszystkim bardzo naturalne i szczerze wyrażają tak samo zachwyt, jak niezadowolenie. Dlatego propozycje zabaw trzeba dobrze dobrać do grupy wiekowej. W takiej chwili z pomocą przychodzi profesjonalny animator.

Człowiek do zadań specjalnych

Zadaniem animatora jest przede wszystkim dbanie o dobrą zabawę i bezpieczeństwo dzieci. Ma w swojej ofercie ciekawe konkursy, dostosowane do wieku i liczby uczestników. Zamawiając animatora, nie trzeba się martwić o akcesoria i gadżety, bo taka osoba korzysta zwykle z własnych sprzętów i materiałów. Wie, kiedy jest najlepszy moment, aby zatańczyć z dziećmi kaczuszki, a kiedy zorganizować pociąg. Do jego obowiązków należy także porozumienie z zespołem w kwestii zabaw muzycznych. Musi jednak zrobić to zgodnie z zamysłem Pary Młodej. Wszystko powinno przebiegać w taki sposób, by nie zaburzyć klimatu wesela.

Animator nie tylko zajmuje uwagę dzieci, ale także pomaga im zrozumieć, po co właściwie organizuje się wesele. Oczywiście w formie zabawy. Może na przykład urządzić wielki quiz wiedzy o tradycjach ślubnych albo zaangażować kamerzystę do przeprowadzenia zabawnych wywiadów na temat miłości i małżeństwa z małymi i dużymi gośćmi.Podczas pierwszego tańca z pewnością zaproponuje dzieciom puszczanie baniek lub rzucanie płatków kwiatów.

Do roli animatora nie zawsze trzeba zatrudniać firmę. Czasem okazuje się, że w rodzinie czy wśród znajomych jest ktoś, kto uwielbia pracę z dziećmi i chętnie się nimi zaopiekuje. To może być młodsza kuzynka albo przyjaciółka-przedszkolanka. Najważniejsze, aby wybrać do tego zadania osobę z głową pełną pomysłów i odpowiednim podejściem do dzieci.

puszczanie_baniek_na_weselu

Zabawa w dobrym stylu

Jeśli Para zamawia usługę profesjonalnej firmy, menager na pewno pomoże indywidualnie dobrać scenariusz. Warto jednak wiedzieć, czym kierować się przy wyborze oferty.

Dla najmłodszych, w wieku 0-3 lat, odpowiedni jest kącik malucha, z zabawkami, klockami i kredkami. Maluchy dobrze bawią się same albo w gronie innych dzieci i potrzebują tylko osoby, która będzie ich doglądała. Dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym można zorganizować różnego rodzaju warsztaty i konkursy. Oczywiście większość firm ma w swojej ofercie zabawy, które znamy z rodzinnych festynów i modnych w ostatnim czasie przyjęć urodzinowych, takie jak malowanie twarzy i robienie zwierzątek z balonów czy rozbijanie piniaty. Ale to nie wszystko. Wesele z pewnością urozmaici fotobudka, atrakcyjna nie tylko dla maluchów, ale też dla ich rodziców. Wraz z urządzeniem, na miejscu wywołującym serię zdjęć, firma dostarczy zabawne gadżety – wielkie okulary, kapelusze, peruki czy wąsy. Rodzinne zdjęcie w przebraniach będzie doskonałą pamiątką zarówno dla gości, jak i dla Pary Młodej.

Ponadto animatorzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i dostosowują zabawy do tematyki przyjęcia. Dlatego coraz częściej w ofercie pojawiają się na przykład warsztaty decoupage czy plecenie wianków, idealne na wesele rustykalne, lub nauka tańca podczas wesela w stylu glamour. Dzieci mogą później zaprezentować wyćwiczony układ wszystkim gościom. Ciekawym pomysłem jest także urządzenie licytacji stworzonych przez dzieci przedmiotów. Dochód z niej można na przykład przeznaczyć na cel charytatywny.

Jeśli wesele odbywa się w miesiącach letnich, animator powinien mieć możliwość wyjść z dziećmi na świeże powietrze. W zimie, jeśli warunki lokalowe na to pozwalają, warto zapewnić dzieciom osobny pokój, w którym będą mogły odpocząć.

Zdjecia_to_wartosciowe_pamiatki

Profesjonalizm w cenie

Kwoty zależą od wieku i liczby dzieci, a także od czasu, na który Para Młoda zamawia usługę. Często trudno przewidzieć, jak długo dzieci będą miały siłę do zabawy, ale raczej nie ma sensu nastawiać się na to, że wytrwają całą noc. Dlatego większość firm preferuje rozliczenie godzinowe. Stawki wahają się w granicach 100-250 zł. W tę cenę wliczone są już koszty materiałów i eksploatacji sprzętu.

Usługę animatora należy zamówić z wyprzedzeniem, najlepiej równolegle z rezerwacją lokalu, gdy już mamy pewny termin i miejsce. Dzięki temu nie zostawimy tego ważnego tematu na ostatnią chwilę. Należy uprzedzić również menagera sali o planowanych zabawach dla dzieci i dopytać, jakie warunki może im zaproponować. Animator z kolei powinien wiedzieć, gdzie odbywa się wesele, czyli w jakich warunkach będzie pracował. Około trzy miesiące przed uroczystością, gdy zwykle lista gości jest już potwierdzona, Para Młoda powinna wstępnie określić liczbę i wiek dzieci. Zamawiając usługę firmy warto sprawdzić, czy animator posiada odpowiednie dokumenty (kursy animatorów czasu wolnego, wykształcenie pedagogiczne) lub udokumentowane doświadczenie pracy z dziećmi. Nie jest to wymagane prawnie, ale stanowi potwierdzenie kwalifikacji i nie zostawi miejsca na brak profesjonalizmu.

A jeśli Para Młoda ma maleństwo?

Pary, które decydują się na zawarcie związku, posiadając już potomstwo, mają często tym większy kłopot z pogodzeniem obowiązków ślubnych i rodzicielskich. Może się zdarzyć, że Państwo Młodzi nie będą mieli komu w rodzinie powierzyć opieki nad dzieckiem. Mogą też nie chcieć obciążać babci czy cioci podobnym zadaniem, po to, by mogła w pełni wraz z nimi cieszyć się tym dniem. W takim wypadku warto skorzystać z usług niani weselnej, która zadba, by Para Młoda mogła cieszyć się bliskością swojej pociechy, jednocześnie nie czując obciążenia związanymi z tym obowiązkami. Niania zapozna się z rodziną wcześniej, żeby dziecko miało okazję się do niej przyzwyczaić. Podczas uroczystości ślubnej będzie stała blisko Pary Młodej, elegancko ubrana. Jednak, w przeciwieństwie do gości, założy wygodne buty bez obcasów. Na życzenie rodziców może wraz z dzieckiem sypać płatki kwiatów, puszczać bańki mydlane lub pomóc w podaniu obrączek. Zaopiekuje się dzieckiem także podczas drogi z kościoła lub urzędu na przyjęcie. W czasie trwania wesela zadba o przewijanie niemowlęcia lub o zabawy dla przedszkolaka. Dzięki niej cała rodzina będzie mogła razem świętować ten wspaniały, ale dla większości par stresujący dzień.

Najmilej_jest_w_grupie

W epoce perfekcyjnie dopracowanych przyjęć weselnych zamawianie usług animatora stało się modne. Dzięki profesjonalnej opiece zarówno dzieci, jak i rodzice będą mogli z radością wspominać przyjęcie. Zadbanie o dobrą zabawę wszystkich gości jest równie ważne, jak znalezienie odpowiedniego lokalu. Jeśli właśnie jesteście na tym etapie przygotowań, zachęcamy Was do zapoznania się z ofertą Hotelu na Błoniach. Nasi specjaliści z przyjemnością pomogą Wam zorganizować uroczystość, dopracowaną we wszystkich szczegółach.

Może Was zainteresować:

Jak zabawić weselnych gości?

Wesele krok po kroku #3: co załatwić na 3–4 miesiące przed ślubem?

Jak wybrać Wedding Plannera?

Źródło zdjęć: pixabay.com, pexels.com, unsplash.com