Jak dobrać bukiet ślubny do oprawy wesela?

Przygotowanie wesela to naprawdę ogromne przedsięwzięcie. Wszystkie elementy muszą być ze sobą spójne. Nie sztuką jest bowiem skupić się na rzeczach widocznych na pierwszy rzut oka, a zupełnie pominąć detale. Trzeba pamiętać, że diabeł tkwi w szczegółach. Właśnie dlatego Panna Młoda powinna zadbać nie tylko o piękną suknię ślubną, fryzurę, czy makijaż, ale również o bukiet ślubny. Na jakie kwiaty postawić? Czy lepiej wybrać mały czy duży bukiet? Wszystkiego dowiecie się z tego wpisu!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Kto zamawia bukiet ślubny?
  • Jakie są rodzaje bukietów ślubnych?
  • Jakich kwiatów najczęściej używa się do stworzenia wiązanki ślubnej?
  • Czy bukiet weselny musi nawiązywać do stylu wesela?
  • Jak połączyć ze sobą wszystkie elementy florystyczne na weselu?

TL;DR

Choć często wybór bukietu ślubnego spycha się na dalszy plan, warto uświadomić sobie, że jest on istotnym elementem, mającym wpływ na oprawę wesela. Powinien komponować się z innymi dekoracjami, a także pasować do stylu, w którym zostało urządzone przyjęcie. Dodatkowo wybierając bukiet ślubny, trzeba wiedzieć, na jakie kwiaty się zdecydować oraz sprawdzić, czy wybrana kompozycja pasuje do figury i sukni Panny Młodej.

Kto wybiera bukiet dla Panny Młodej – tradycja vs nowoczesność

Jeszcze kilka lat temu to Pan Młody odpowiadał za zamówienie i wybór weselnego bukietu. Jednak biorąc pod uwagę, jak kształtują się weselne trendy oraz jakie wymagania stawia się dzisiejszym przyjęciom, coraz częściej decyzja ta jest podejmowana wspólnie przez przyszłych nowożeńców. Pan Młody odpowiada teraz jedynie za odebranie bukietu i wręczenie go Pannie Młodej w chwili, gdy przyjedzie do jej domu. Zazwyczaj również pokrywa koszty, jednak nie zawsze – niektóre pary dzielą się nimi na pół. Dzieje się tak dlatego, że często Młoda Para ma wspólny budżet i tradycyjny podział kosztów nie ma w tym przypadku żadnego zastosowania.

Rodzaje bukietów ślubnych

Przed wizytą w kwiaciarni, warto mieć wstępną koncepcję tego, jak powinien wyglądać wymarzony bukiet ślubny. To pomoc nie tylko dla Ciebie, ale również dla florysty, który będzie wiedzieć, czego oczekujesz. Oczywiście, osoba, która zna się na komponowaniu bukietów ślubnych, z pewnością zaproponuje wiązankę, która Ci się spodoba. O wiele łatwiej jest jednak doradzić komuś, kto ma sprecyzowane oczekiwania. Na początku warto się przyjrzeć rodzajom bukietów ślubnych.

Najczęściej spotykanym bukietem ślubnym jest biedermeier. Charakteryzuje się on kulistym kształtem i jest złożony z jednego lub kilku rodzajów kwiatów, które tworzą poszczególne okręgi. Kolejnym rodzajem wiązanki jest nosegay, którego charakterystyczną cechą jest to, że stworzony jest tylko z jednego gatunku kwiatów, które tworzą okrąg. Najczęściej układa się go z róż lub lilii. Jest polecany zwłaszcza tym Pannom Młodym, które cenią sobie minimalizm. Jeśli należysz do grona kobiet, które lubią oryginalne rozwiązania, powinnaś zwrócić uwagę na bukiet kaskadowy. Jest to misternie ułożona kompozycja kwiatów, która „spływa”, stanowiąc widoczny element ślubnej kreacji. Do wesel urządzonych w stylu rustykalnym najbardziej pasuje bukiet natural, czyli taki, który został stworzony z naturalnych i łatwo dostępnych kwiatów. Często jest przeplatany kłosami zbóż i naturalną trawą. Najrzadziej spotykane bukiety to pomander oraz arm bouquet. To jedne z bardziej oryginalnych kompozycji. Pierwsza z nich przypomina swoim wyglądem bukiet biedermeier. Wyróżnia ją jednak fakt, że pomander jest zawieszony na łańcuszku, co znacznie wpływa na wygodę jego noszenia. Natomiast arm bouquet jest noszony przez Panią Młodą na przedramieniu. Jest ułożony z kwiatów o długich łodygach, co nadaje wiązance charakterystyczny kształt.

Na co zwrócić uwagę, wybierając bukiet ślubny?

To, na jaki rodzaj bukietu się zdecydujesz, zależy od kilku czynników. Ważny jest styl przyjęcia, suknia ślubna, fryzura, makijaż, a także Twoja sylwetka – duży bukiet może przyćmić filigranową posturę, natomiast drobna wiązanka często gubi się u wysokiej i dobrze zbudowanej Panny Młodej. Warto jednak kierować się również własnym gustem – obejrzyj w kwiaciarni przykładowe bukiety i określ, czy bliższa Twojemu sercu jest zwisająca kompozycja, czy klasyczny biedermaier. Dzięki temu łatwiej Ci będzie wybrać idealny bukiet ślubny.

Kwiaty, które najczęściej tworzą bukiet ślubny

Oczywiście, najważniejszym elementem ślubnej kompozycji są kwiaty. W zależności od tego, na które się zdecydujesz, możesz stworzyć różne rodzaje wiązanki. Z jakimi kwiatami najczęściej spotkasz się w bukietach ślubnych?

Kalia

Kalia to jeden z najchętniej wybieranych kwiatów na ślub. Choć można spotkać ją w różnych kolorach, m.in. żółtym, pomarańczowym, bordowym, a nawet czarnym, do bukietu ślubnego Panny Młode najchętniej wybierają białe kalie. Nic dziwnego – prezentują się wyjątkowo pięknie, a ich charakterystyczny kształt nie potrzebuje dodatkowych ozdób. Na ich korzyść przemawia również fakt, że są bardzo trwałe, dzięki czemu bukiet złożony z kalii utrzymuje się w nienagannym stanie przez cały czas trwania przyjęcia.

Eustoma i gerber

Kwiatem, który prezentuje się subtelnie i doskonale nadaje się do romantycznych wiązanek, jest eustoma. Można ją spotkać w kolorze białym, kremowym, różowym oraz fioletowym. Innym kwiatem, który jest zarówno delikatny z wyglądu, jak i trwały, jeśli chodzi o żywotność i zapach, jest frezja. Można ją dostać o każdej porze roku w dwóch wariantach kolorystycznych: białym i fioletowym. Nie mniej popularny jest gerber – dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej, trwały i nadający się zarówno do wiązanki ślubnej, jak i do dekoracji sali, czy Kościoła.

Hortensja i róża

Serca Panien Młodych podbiła także hortensja, która doskonale komponuje się z piwoniami oraz różami. Taka kompozycja jest jedną z najczęściej spotykanych na ślubnych przyjęciach. Jeśli natomiast chodzi o róże, te często występują jako jedyny element w wiązance. Nic dziwnego – oprócz tego, że są piękne, stanowią również symbol miłości.

Goździki, konwalie i storczyki

Wymieniając najpopularniejsze kwiaty w wiązankach ślubnych, nie sposób nie wspomnieć o konwaliach, goździkach, storczykach oraz tulipanach. One również mają swoje stałe miejsce w ślubnych trendach. Warto również pamiętać, że niektóre kwiaty występują sezonowo, podczas gdy inne są dostępne cały rok. Dlatego planując kompozycję, weź pod uwagę porę, w której urządzasz przyjęcie – biorąc ślub w grudniu, musisz pogodzić się tym, że nigdzie w kwiaciarni nie spotkasz hortensji ani konwalii.

Bukiet a styl wesela – jak to połączyć?

Przyjęcia weselne są urządzane w różnym stylu. Jedne odznaczają się bardziej, inne mniej. Jeśli jednak zdecydowałaś się na ślub rustykalny, vintage czy glamour, musisz wziąć pod uwagę, że są to tak charakterystyczne style, że konieczne jest dopasowanie do nich odpowiedniej kompozycji.

Rustykalny bukiet ślubny charakteryzuje się tym, że wszystkie elementy zawarte w kompozycji, są naturalne. Można wśród nich spotkać korę drzew, gałązki, trawę, a także mech. W tym przypadku nie sprawdzą się typowe kwiaty, natomiast tryumf świecą wszelkie rośliny, które na co dzień można zerwać na łące. Bukiet ten nie ma regularnego kształtu, a typowe wstążki są zastąpione przez rafię lub jutę.

Bukiet vintage to podróż w czasie do lat 20. i 30. XX wieku. Styl ten charakteryzuje się romantyzmem w połączeniu z klasyką. Kwiaty, które są używane w bukietach vintage to piwonie i róże. Świetnie komponują się z ubiorem w dawnym stylu, docenią go zwłaszcza fanki vintage i retro.

A jaki bukiet sprawdzi się najlepiej na eleganckim weselu glamour? Ten złożony z białych róż oraz peoni. Takie połączenie jest synonimem szyku, który jest szczególnie ważny na przyjęciu urządzonym w stylu glamour.

Pamiętaj o zgraniu ze sobą wszystkich elementów!

Musisz pamiętać o tym, że bukiet ślubny nie jest jedynym florystycznym elementem na weselu. Inne dekoracje powinny się z nim zgrywać. Kwiat w butonierce musi nawiązywać do wiązanki. Najczęściej jest on identyczny jak rośliny użyte w bukiecie. Również dekoracja stołów, samochodu oraz Kościoła lub USC są wykonane w podobnym stylu przy użyciu tych samych kwiatów. Dzięki temu wszystkie elementy ze sobą współgrają.

Pamiętaj, że choć wybór ślubnej wiązanki wydaje się szczegółem, ma ogromne znaczenie dla oprawy całego wesela. Udając się do florystki, określ konkretnie jakiego rodzaju bukietu szukasz i w jakim stylu chcesz urządzić przyjęcie. Jeśli jesteś dopiero na etapie poszukiwania sali weselnej, sprawdź naszą ofertę. Hotel na Błoniach posiada 4 salekażda z nich urządzona jest w innym stylu i może zmieścić różną ilość gości. Zapraszamy do kontaktu z managerem obiektu.

Sprawdź także:

Jak wybrać tort weselny?

Jak wybrać zaproszenia weselne?

Jak zabawić weselnych gości?

Źródło zdjęć: pexels.com, pixabay.com