Jak wybrać idealną datę na ślub?

Lato to czas, w którym odbywa się najwięcej ślubów. Kolejne daty, które są chętnie wybierane przez Młode Pary to święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanoc. Co sprawia, że ludzie decydują się na taki wybór? Czym kierować się, ustalając datę ślubu? Czy tylko pora roku i warunki pogodowe są kluczową kwestią, czy warto wziąć pod uwagę inne czynniki? Kilka porad na ten temat znajdziecie w artykule poniżej.

Pora roku

Najpopularniejszym kryterium wyboru daty ślubu, jest pora roku. Niekwestionowanym zwycięzcą w tej kategorii jest z pewnością lato. Niejednej Młodej Parze marzy się sesja zdjęciowa w łanach zbóż i w promieniach słońca. Również większość przyszłych małżonków życzy sobie, aby pogoda w tym dniu była idealna, temperatura wysoka, a niebo bezchmurne. To właśnie dlatego w czerwcu, lipcu i w sierpniu liczba ślubów jest tak niewiarygodnie wysoka.

Można się zastanowić, dlaczego wiosna nie jest aż tak popularna wśród narzeczonych. Mówi się przecież, że jest najpiękniejszą i najbardziej wyczekiwaną porą roku. Jednak biorąc pod uwagę klimat, w jakim znajduje się Polska, ta pora roku bywa bardzo kapryśna. Nieraz zdarza się, że końcem kwietnia pada jeszcze śnieg. Nie ma on jednak nic wspólnego z białym puchem, bo w rekordowo szybkim tempie zamienia się w szarą pluchę. To sprawia, że dużo Młodych Par nie decyduje się na ślub wiosną, wolą poczekać do lata.

wesele-w-gorach

Paradoksalnie drugą porą roku najczęściej wybieraną na ślub, jest zima. Decydują się na to głównie fani sportów zimowych i ludzie, którzy uwielbiają śnieg oraz mroźne wieczory. Tak jak niektórzy marzą o sesji zdjęciowej na zielonej łące, dla innych spełnieniem marzeń są fotografie z płatkami śniegu i białym krajobrazem w tle. Jeśli ktoś decyduje się na ślub zimą, jest doskonale zorientowany, jakiej pogody powinien się spodziewać. Nie ma wtedy problemu z ubiorem i zapewnieniem odpowiednich warunków lokalowych.

Organizowanie ślubu jesienią wiąże się z podobnymi problemami jak w przypadku wiosny. Mimo że również jest uważana za piękną porę roku, często zdarza się, że zamiast złotej polskiej jesieni, natura funduje nam szarą pluchę. Nikt nie może zagwarantować, że pogoda będzie piękna, a zamiast deszczu powitają nas w dniu ślubu promienie słońca i kolorowe liście. Przy wyborze miesięcy jesiennych na ślub, trzeba liczyć się z kapryśną pogodą i zaryzykować rozczarowanie, a tego bardzo nie lubią Młode Pary, które wolą mieć wszystko dopięte na ostatni guzik.

Kwestie finansowe

Jedną z najważniejszych kwestii, która wiąże się z planowaniem ślubu, jest budżet. Praktycznie wszystko, co planuje się w związku z weselem, trzeba dostosować do finansowych możliwości. Dlatego dla osób, których budżet jest mocno ograniczony, mamy dobrą wiadomość- wybór daty ślubu może w znaczny sposób zmniejszyć koszt przyjęcia.

W Polsce sezon ślubny przypada na okres od kwietnia do października (w niektórych lokalach ten czas jest nieco skrócony i rozpoczyna się w maju, a kończy we wrześniu). Większość właścicieli oferuje spore zniżki, w przypadku kiedy Młoda Para decyduje się na zorganizowanie ślubu poza sezonem. Na czym one polegają? W zależności od lokalu, który nas zainteresował, można spotkać się z propozycją:

rabatu na cały koszt wesela – polega on na odliczeniu od całego kosztu wesela ustalonego rabatu, jego wartość waha się w granicach 10-25%.

rabatu za gościa – bardzo często można spotkać się z kosztem za tzw. talerzyk, czyli ceną, którą trzeba zapłacić za jednego gościa. W takich przypadkach właściciele oferują niższą cenę za osobę, obniżka waha się w granicach 10-40 zł. Biorąc pod uwagę, że często liczba gości sięga nawet 100 osób, można zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy.

dodatkowe usługi w cenie wesela – niektórzy właściciele decydują się na zaoferowanie klientom innych usług, które w przypadku organizacji ślubu poza sezonem, są wykonane za darmo. Ich przykładami jest np. dekoracja sali, ustalona liczba miejsc noclegowych. W takim przypadku liczy się szczególnie kwestia porozumienia właściciela z klientem, ponieważ może okazać się, że niektóre punkty proponowanej oferty są po prostu zbędne.

Organizacja ślubu podczas świąt i innych ważnych wydarzeń

Najpopularniejszymi okresami świątecznymi, w których organizowane są wesela, są Boże Narodzenie i Wielkanoc. Równie dużą popularnością cieszy się Sylwester oraz długi weekend majowy. Można wymienić szereg zalet wyboru tych dat, takich jak rodzinna atmosfera czy magiczna aura. Jednak w tym artykule powiemy o wadach takiego rozwiązania, które z pewnością należy wziąć pod uwagę.

Święta to rzeczywiście czas, który kojarzy nam się z niezapomnianą atmosferą i rodzinnymi spotkaniami. Jednak na ślub zazwyczaj oprócz najbliższej rodziny, są zaproszeni inni goście.W takim przypadku może zdarzyć się, że duża część z nich zrezygnuje z udziału w weselu, ponieważ spędzenie dla nich świąt w domu z najbliższymi, jest rzeczą bezdyskusyjnie najważniejszą. Często dzieje się również tak, że goście zmuszeni są do odmowy, bo ich rodzina nie wyobraża sobie innego scenariusza świąt niż dotychczas. W takiej sytuacji należy zrozumieć drugą stronę i iść na ustępstwo, ponieważ wybierając taką datę ślubu, trzeba liczyć się z konsekwencjami.

W przypadku Sylwestra i długiego weekendu majowego istnieje inne zagrożenie. Wynika to z faktu, że nie są to święta o charakterze typowo rodzinnym, więc dużo osób planuje w tym czasie wyjazdy. Termin rezerwacji dla obu tych okresów wynosi czasem nawet rok wprzód, jeśli więc zapraszamy gości na wesele parę miesięcy wcześniej, może okazać się, że mają oni już zaplanowany wyjazd, którego nie są w stanie lub zwyczajnie nie chcą przełożyć.

Rezerwacje

Jeśli nasz budżet nie jest mocno ograniczony i marzy nam się ślub w środku sezonu, musimy wziąć pod uwagę okres rezerwacji sali. W miejscach, które są popularne i chwalone, wynosi on do dwóch lat naprzód.

Ta sama kwestia dotyczy rezerwacji fotografa- Ci najlepsi mają zaplanowane terminy nawet rok wcześniej. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę, że należy również zamówić datę w kościele lub w USC, może okazać się, że musimy z czegoś zrezygnować.

wesele-w-gorach2

Ustalając termin ślubu trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników. Nie zawsze to, co sobie wymarzyliśmy, ma szansę się spełnić w 100%. Należy również pamiętać, że choć data ślubu ma w głównej mierze pasować nam, to warto pamiętać także o zaproszonych. Jeśli wybierzemy termin, która nie odpowiada połowie gości, może okazać się, że na sali weselnej co drugie miejsce będzie puste. Taka sytuacja sprawi przykrość nie tylko nam, ale również tym, którzy nie będą mogli uczestniczyć z nami w tym ważnym dniu. Dlatego ze szczególną starannością należy ustalić dzień, w którym powiemy wymarzone „tak”.

Jeśli zaczynasz planować ślub, sprawdź ofertę weselną Hotelu na Błoniach lub skontaktuj się z naszym managerem.

Źródło zdjęć: Hotel na Błoniach