Czy organizować stypę?

Śmierć bliskiej osoby jest wydarzeniem, które w każdym z nas wzbudza smutek i przygnębienie. Niejednokrotnie odejście przychodzi nagle, bez zapowiedzi. W bardzo krótkim czasie musimy zająć się organizacją pogrzebu i załatwieniem wszystkich niezbędnych formalności. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wszystko odbywa się pod wpływem silnych emocji. Do tego dochodzi kwestia, czy organizować stypę, czy też nie. Osoby, które straciły bliskich często wahają się, czy urządzać pożegnalne przyjęcie, będąc w kiepskiej formie psychicznej, a jednocześnie obawiają się tego, co będzie w przypadku, gdy zrezygnują z tej tradycji. Czy organizować stypę? A jeśli tak to, jak to wszystko urządzić? Kilka informacji na ten temat znajdziecie w artykule poniżej.

Tradycja organizowania stypy

Stypa jest tak naprawdę przyjęciem pożegnalnym, na które zaproszone są osoby uczestniczące w pogrzebie. Tradycja jej organizowania jest bardzo stara. Jest to słowiański zwyczaj, który zapewniał rodzinie zmarłego ochronę przed jego powrotem. Dziś już nikt nie kultywuje tego zwyczaju z obawy przed duchami, stypa jest po prostu podziękowaniem gościom za przybycie, które przejawia się w poczęstunku ciepłym posiłkiem. Dodatkowo podaje się również kawę i ciasto. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie w przypadku, kiedy ktoś przyjeżdża z daleka po to, aby towarzyszyć zmarłemu w jego ostatniej drodze.

Czy stypę trzeba organizować?

To, czy trzeba robić stypę, jest jednym z największych dylematów osób organizujących pogrzeb. Z jednej strony w dobrym tonie jest zrobienie takiego przyjęcia. Z drugiej strony pogrążeni w żałobie ludzie często nie mają ochoty na dodatkowe formalności i załatwianie w pośpiechu kolejnych kwestii związanych z odejściem zmarłego. Jest to bowiem dla nich zbyt duże obciążenie, nie tylko emocjonalne, ale również finansowe.

Kiedy mamy dylemat odnośnie do organizowania stypy, warto kierować się własnymi przekonaniami i odczuciami. Jeśli w naszej rodzinie nie ma tradycji, która mówi, że trzeba zaprosić przybyłych na poczęstunek, wtedy warto rozważyć, czy rzeczywiście z tego nie zrezygnować. Również kiedy czujemy się wyczerpani emocjonalnie i wiemy, że będzie to dla nas wydarzenie ponad siły, należy poważnie rozważyć brak stypy. W tym przypadku opinia dalszej rodziny i znajomych nie powinna być dla nas kwestia wiążącą, ponieważ strata kogoś bliskiego jest sprawą niezwykle delikatną i osobistą.

Czy na stypę trzeba zaprosić wszystkie przybyłe osoby?

Kolejnym dylematem osób organizujących stypę jest to, czy musimy na nią zapraszać wszystkich przybyłych. Oczywiście, nie jest to konieczne. Jest to czasem wręcz fizycznie niemożliwe, ponieważ zdarzają się pogrzeby, w których uczestniczy nawet 100 osób. W takim przypadku pierwszeństwo zawsze ma rodzina i przyjaciele. Warto również pomyśleć nad zaproszeniem sąsiadów i bliskich współpracowników. Jednak wszystko powinno być zorganizowane na miarę naszych możliwości finansowych. Każdy z pewnością zrozumie, że zazwyczaj nikt nie ma wcześniej odłożonych pieniędzy na takie wydarzenie, ponieważ śmierć jest często przypadkowa i nieprzewidywalna.

Stypa w lokalu czy w domu?

Bardzo dużo osób decyduje się na stypy w lokalu. Jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ oszczędza kłopotów związanych z robieniem zakupów, przygotowywaniem posiłków, sprzątaniem i innymi czynnościami, niezbędnymi w przypadku podejmowania gości. Jednak wiąże się to z kosztami, na które nie każdego stać. Dlatego niektórzy decydują się na stypę w domu. Jest to dobra alternatywa w przypadku gdy liczba osób zaproszonych jest niewielka. Jeśli jednak planujemy większe przyjęcie, wtedy wynajęcie lokalu wydaje się konieczne.

Czy na stypie podaje się alkohol?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W niektórych rejonach alkohol na stypie jest czymś naturalnym, podobnie jak w przypadku wesela, czy urodzin. Natomiast są miejsca, gdzie jest to uważane za nietakt i jest przejawem braku szacunku dla zmarłego.

Jeśli w naszym regionie nie ma żadnej tradycji odnośnie do alkoholu na stypie, wtedy decyzja o jego obecności bądź braku należy do nas. Kiedy zdecydujemy się, że jednak będzie on obecny na stołach, musimy dopilnować, aby nikt z gości nie przesadził z jego ilością, ponieważ waga przyjęcia jest wyjątkowo poważna. Można uniknąć takiej sytuacji, ograniczając trunki, np. podając tylko wino do obiadu.

Decyzja o zorganizowaniu stypy jest zawsze bardzo trudna. Dla rodziny pogrzeb to przeżycie trudne i traumatyczne. Nie każdy czuje się na siłach, aby podjąć się takiego przedsięwzięcia, szczególnie gdy śmierć była nagła lub tragiczna. Dlatego warto pamiętać, że robienie stypy nie jest obligatoryjne i zależy jedynie od nas.

W Hotelu na Błoniach istnieje możliwość urządzenia stypy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą lub do kontaktu z managerem obiektu. W tym trudnym dniu możemy pomóc wam w zorganizowaniu poczęstunku i ugoszczenia osób przybyłych na pogrzeb.

Źródło zdjęć: Hotel na Błoniach