W jaki sposób usadzić gości na weselu?

Kwestia usadzenia gości na weselu wbrew pozorom wcale nie jest taka prosta, bo istnieje kilka kryteriów ustawienia stolików. Modnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie winietek na miejscu każdego z gości, na których będzie znajdować się imię i nazwisko weselnika. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy zaproszeni zaczną wykłócać się pomiędzy sobą o to, który stolik jest ich. Warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami rozplanowania miejsc i według nich ustalić sposób rozmieszczenia gości. Od tego bowiem zależy, czy zaproszeni będą się dobrze czuć na weselu i tym samym dobrze się na nim bawić.

Stół Młodej Pary – sposób tradycyjny

Planując rozmieszczenie stolików, warto najpierw zacząć od ustalenia, w jakiej kombinacji będzie siedzieć Młoda Para. Jest to punktem wyjścia do tego, jak ustawione będą pozostałe stoliki. Główna zasada mówi, że stolik Młodej Pary powinien znajdować się w miejscu centralnym, widocznym dla wszystkich gości, najlepiej przodem do sali i do drzwi wejściowych.

Tradycyjny sposób ustawienia stolików ma kształt liter: U, V lub T. W takiej kombinacji stolik Pary Młodej znajduje się w środku, oni sami zaś zajmują przy nim centralne miejsce (trzeba pamiętać o tym, że Pani Młoda zawsze zasiada po prawej stronie męża). Obok nich powinni siedzieć najbliżsi goście, do których zaliczyć można rodziców, dziadków, świadków. Główną zasadą, którą należy się kierować, jest zasada przeplatania, polega ona na tym, że obok kobiety powinien siedzieć mężczyzna. Zasada ta dotyczy nie tylko stolika Młodej Pary, ale wszystkich stolików, przy których będą siedzieć weselni goście.

wedding-table_2

Rodziców Młodej Pary można usadzić przy stole w dwojaki sposób. W środku na honorowym miejscu zawsze powinna siedzieć Młoda Para. Obok Pani Młodej należy usadzić ojca Pana Młodego, a obok niego matkę Pana Młodego. Podobnie robimy w przypadku rodziców Pani Młodej, których sadzamy obok Młodego Pana, pamiętając jednak o tym, że należy odwrócić kolejność. W tym przypadku teściowa będzie siedzieć pomiędzy zięciem i swoim mężem.

Drugi sposób polega na tym, że rodziców Młodego Pana sadza się obok syna, a rodziców Pani Młodej umieszcza się obok córki. Jeśli zdarzy się sytuacja, że któreś z rodziców jest rozwiedzione i jest w ponownym związku, należy pamiętać o tym, że nowego partnera również należy posadzić przy stoliku Państwa Młodych. Jeśli rozwiedziony jest ojciec Pana Młodego, wtedy sadzamy go pomiędzy byłą żoną a obecną partnerką. Jeśli rozwiedziona jest matka Pana Młodego, wtedy to ona zajmuje miejsce pomiędzy byłym mężem a obecnym partnerem. Tak samo robi się w przypadku rodziców Młodej Pani.

Często poza rodzicami Państwo Młodzi dzielą stolik także z dziadkami, którzy zajmują miejsce obok rodziców weselnych, zgodnie z zasadą przeplatania. Ostatnimi czasy można jednak zaobserwować, że zamiast dziadków przy stole zasiadają świadkowie Młodej Pary. Tutaj istnieją dwie szkoły – albo świadkowie zasiadają przy stoliku Młodej Pary sami, albo z osobami towarzyszącymi. Jeśli są zaproszeni do stolika sami, zajmują miejsca z dwóch stron stołu, obok rodziców weselnych, z uwzględnieniem zasady przeplatania. Jeśli towarzyszą im partnerzy, zajmują oni miejsce u ich boku. Coraz bardziej popularne staje się usadzenie przy stoliku Młodej Pary jedynie świadków z osobami towarzyszącymi. Wtedy należy pamiętać, że zaproszenie do stolika świadków bez ich partnerów, może się odbyć jedynie w przypadku, kiedy są parą, w przeciwnym razie należy zaprosić również ich osoby towarzyszące.

Stół Młodej Pary – sposób nowoczesny

Nowoczesny sposób rozmieszczania gości polega na swobodnym rozstawieniu stolików, które nie tworzą żadnej litery ani wzoru. Reguła mówi, że w takim przypadku stół Młodej Pary powinien znajdować się naprzeciwko wejścia głównego. Młoda Para podobnie jak w wersji tradycyjnej może go dzielić, z kim chce – z rodzicami, dziadkami lub świadkami. Może również zadbać o to, by stolik ten wyróżniał się spośród innych, np. dekoracjami.

wedding-table_3

Przy takim ułożeniu stolików należy koniecznie pamiętać o tym, aby Młoda Para nie siedziała do nikogo tyłem i by nikt nie zasłaniał ich widoku. Dlatego przednia część stołu od strony gości powinna być odsłonięta i nikt nie powinien siedzieć na tym miejscu.

Pozostałe stoliki

W wersji tradycyjnej powinniśmy trzymać się założenia, że najbliżej stolika Młodej Pary siedzi rodzina, a później im luźniejsze więzi, tym zajmowane są dalsze miejsca. W wersji nowoczesnej odchodzi się od takiego sposobu ustalania miejsc przy stole. Kieruje się wtedy raczej wiekiem osób, zainteresowaniami, stopniem znajomości.

Jeśli na weselu obecne są dzieci, warto zastanowić się nad stworzeniem dla nich osobnego stolika. Wiele Młodych Par w takim przypadku decyduje się na wynajęcie opiekunki do dzieci, która zapewni najmłodszym pociechom zabawę i rozrywkę. To wielka pomoc dla rodziców, którzy zostaną odciążeni od obowiązku pilnowana, dzięki czemu będą mieli szansę na lepszą zabawę. Warto jednak pamiętać, aby stolik dla dzieci nie znajdował się w zbyt dużej odległości od miejsca, gdzie siedzą dorośli. Z reguły rodzice i tak doglądają swoich dzieci podczas zabawy albo posiłków, dlatego dobrze by było oszczędzić im przemierzania całej weselnej sali wzdłuż i wszerz.

sala-balowa-hotelnabloniach

Dobrą opcją jest również stworzenie osobnego stolika dla młodzieży. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w swoim towarzystwie będą się lepiej bawić, niż w bliskim sąsiedztwie rodziców czy wujostwa.

Należy też zawsze pamiętać o tym, by nie sadzać blisko siebie osób skonfliktowanych. Nie ma nic gorszego, niż goście, którzy krzywo na siebie patrzą i psują zabawę wszystkim dookoła. Jeśli istnieje taka sytuacja, że pomiędzy zaproszonymi jest konflikt, należy zadbać, by siedzieli oni w dużej odległości od siebie, najlepiej na przeciwległych końcach sali.

Oczywiście jak w przypadku wszystkich reguł, tak i tutaj można je dostosować do własnych potrzeb. To w głównej mierze od Młodej Pary zależy, w jaki sposób rozsadzi ona swoich gości przy stole, ponieważ zna najlepiej zaproszone przez siebie osoby i wie, jak sprawić, by wszyscy dobrze się bawili.

Źródła zdjęć: Hotel na Błoniach, pixabay.com