Cudownych rodziców mam, czyli kilka słów o podziękowaniach ślubnych

Podziękowania dla rodziców to bardzo ważna chwila, zapisana głęboko w weselnej tradycji. W ferworze przygotowań bardzo łatwo zapomnieć o wielu kwestiach. I choć można pominąć kilka nieistotnych rzeczy, a świat z tego powodu się nie zawali, jest coś, o czym z całą pewnością pamiętać musicie – podziękowania. To moment szczególnego wyróżnienia dla ludzi, którzy was wychowali i poświęcili kilkanaście lat życia. Przyłóżcie się do przygotowania podziękowań tak, aby wasi rodzice na długo zapamiętali tę chwilę.

Idealny moment na składanie podziękowań

Wszyscy wiemy, że idealne momenty mają to do siebie, że praktycznie nie istnieją. Dlatego liczy się przede wszystkim sposób i forma, jaką przybierzecie. Warto  zawczasu zaplanować chwilę, w której podziękujecie rodzicom- dzięki temu unikniecie chaosu i stresu, że coś nie wyjdzie. Podziękowania powinny być złożone w eleganckiej formie – to oznaka szacunku i wdzięczności za opiekę i trud wychowania. Młode Pary wybierają najczęściej moment na składanie podziękowań podczas samego wesela: przed krojeniem tortu lub tuż po oczepinach. Można się również spotkać z przypadkami, kiedy rodzicom dziękuję się w czasie powitalnego toastu lub po pierwszym tańcu.

Czasami podziękowania następują podczas ceremonii ślubnej. Można wybrać moment wejścia do kościoła lub USC, lub też moment wyjścia.

bouquet, bride, celebration

Jeśli zdarzy się sytuacja, że któreś z waszych rodziców jest rozwiedzione, warto rozważyć podziękowania w trakcie błogosławieństwa w domu, w kameralnym gronie. Ta propozycja polecana jest zwłaszcza w przypadku, w którym konflikt w rodzinie jest poważny i jawny. Dzięki temu zapewnicie komfort nie tylko rodzicom, ale również i wam.

Forma podziękowań

Podziękowania najczęściej przybierają formę ustną lub pisemną. Forma ustna jest najbardziej wzruszająca, ponieważ słowa wypowiedziane pod wpływem chwili, pozostają w pamięci na długo. Towarzyszą temu silne emocje, które pokazują, ile rodzice dla was znaczą.

Jeśli zdecydujecie się na pisemną formę podziękowań, musicie szczególną uwagę zwrócić na estetykę wykonania. Taki prezent z pewnością pozostanie rodzinną pamiątką, warto więc aby był wykonany w sposób elegancki i z klasą.

Oryginalną formą podziękowań stały się ostatnio piosenki napisane specjalnie dla rodziców. Młoda Para, która jest uzdolniona muzycznie, sama może odpowiadać za muzykę i śpiew takiego przedsięwzięcia. Jeśli jednak nie czujecie się na siłach, możecie o pomoc poprosić wynajęty zespół muzyczny. Innym pomysłem jest nagranie filmiku, na którym zawrzecie podziękowania. Jest to forma trochę mniej skomplikowana niż skomponowanie piosenki, ponieważ starczy wam jedynie kamera i …  inwencja twórcza.

 ceremony, champagne, cheers

Prezent dla rodziców

Tradycyjnie przyjęło się, że oprócz samych podziękowań w dobrym tonie, jest również wręczenie prezentu rodzicom. Nie musi to być nic drogiego, wystarczy mały upominek na pamiątkę. Pomysłów na takie gadżety są tysiące, wszystko zależy od tego, ile jesteście w stanie wydać na taki prezent. Istnieją również rzeczy, których wykonanie kosztuje grosze, ale wartość sentymentalna jest ogromna.

Przykłady prezentów dla rodziców:

  • album lub ze zdjęciami z dzieciństwa,
  • kosze kwiatów lub słodyczy,
  • bilety do teatru, opery lub SPA,
  • wykupiona wycieczka do wymarzonego miejsca,
  • biżuteria.

Pamiętajcie jednak, że to nie prezenty są najważniejsze, a podziękowania, które płyną z głębi serca. Warto docenić trud, jaki wasi rodzice włożyli w  wychowanie- tego nikt im nie wróci. Wy możecie jedynie pokazać, jak bardzo jesteście im za to wdzięczni.

Źródło zdjęć: pexels.com, pixabay.com