Catering wigilijny – czy warto?

Już za chwilę powitamy listopad, a to idealny moment na to, by zastanowić się nad tym, gdzie zorganizować wigilię dla pracowników. Niektórzy zdecydują się na wynajęcie lokalu, z kolei inni wykorzystają do tego firmowe biuro. W tym drugim przypadku często jedzenie przygotowują samodzielnie wszyscy uczestnicy. Nie dla każdego jest to jednak przyjemność – brak czasu, pomysłu, a często również talentu kulinarnego sprawiają, że udział w wigilii zamiast być przyjemnością, jest przykrym obowiązkiem. Czy można tę kwestię inaczej rozwiązać? Tak! Coraz bardziej popularny staje się catering, czyli jedzenie, które można zamówić, a obsługa przywiezie je pod wskazany adres. Czy warto się na niego zdecydować? Sprawdź!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czy warto urządzić wigilię firmową w lokalu?
  • Czy warto urządzić wigilię firmową w biurze?
  • Czy warto wynająć catering wigilijny?
  • O czym należy pamiętać, przygotowując wigilię firmową?

W skrócie

Zanim podejmiemy decyzję, czy lepiej wynająć lokal, czy firmową wigilię urządzić w biurze, warto najpierw przeanalizować wady i zalety obu tych rozwiązań. Pierwsza opcja pozwala zaoszczędzić czas, a druga pieniądze. Jest jeszcze trzecie rozwiązanie – catering. Dzięki niemu możliwe jest zorganizowanie wigilii w siedzibie firmy, jednocześnie nie tracąc czasu na gotowanie, ani pieniędzy na wynajem lokalu.

Wigilia – w lokalu czy biurze?

Kiedy nadchodzi grudzień, ulice oświetlone są świątecznymi lampkami, a sklepowe wystawy kuszą nas magicznymi dekoracjami. Czas wtedy pomyśleć o zorganizowaniu wigilii firmowej. To doskonała okazja, by po całym roku ciężkiej pracy spotkać się z wszystkimi współpracownikami i dobrze się bawić. W czasie takiego przyjęcia często konflikty zostają zażegnane, dzięki czemu w Nowym Roku można wrócić do pracy wypoczętym i pełnym sił. Również świąteczna atmosfera oraz wzajemne składanie sobie życzeń jest okazją do tego, by zapomnieć o wszystkich urazach oraz żalach i zapisać nową kartę w relacjach z innymi osobami.

Jednym z najczęstszych dylematów, z którymi borykają się kierownicy odpowiedzialni za organizację wigilii, jest wybór miejsca. W tym wypadku mogą oni się zdecydować albo na wynajęcie lokalu, albo na urządzenie przyjęcia w biurze firmowym. Oczywiście, oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Warto je porównać i dopiero po wnikliwej obserwacji zdecydować się na najlepsze rozwiązanie.

Lokal

Kierownicy najczęściej decydują się na wynajęcie lokalu. Nic dziwnego – to jedno z najmniej problematycznych rozwiązań. Wystarczy znaleźć wolną salę, ustalić menu, a potem… z niecierpliwością czekać na ostatni dzień w pracy, by móc wraz z wszystkimi udać się do lokalu na wspólne świętowanie. W tym przypadku naprawdę można skupić się na dobrej zabawie, odpada bowiem wszelkie sprzątanie, mycie naczyń, przygotowywanie posiłków oraz zamykanie sali. Wszystkie te rzeczy należą do obowiązków obsługi lokalu.

Biuro

Wigilia organizowana w biurze ma znacznie luźniejszy charakter. Pracownicy, spędzając czas w miejscu, które znają, czują się o wiele swobodniej. Ponadto nie obowiązują wtedy żadne limity czasowe – budynek można zamknąć wtedy, gdy ostatnia osoba zdecyduje się na wyjście z przyjęcia. Jednak w przypadku takiej wigilii problemem jest to, że jedzenie trzeba przygotować samodzielnie. Najczęściej robi się wtedy listę i każda osoba biorąca udział w wigilii, decyduje się na przyniesienie ze sobą jednej potrawy.

To nie do końca komfortowe rozwiązanie – nie każdy lubi lub chce gotować dodatkowe rzeczy, zwłaszcza przed świętami, których przygotowanie jest bardzo pracochłonne. Poza tym pozostaje jeszcze kwestia ustawienia i nakrycia stołów, a później sprzątnięcia sali po zakończeniu przyjęcia. Jak to często bywa – tylko garstka osób jest zaangażowana w te czynności i dba o to, by wigilia się udała, podczas gdy pozostała część uczestników doskonale się bawi. W takich momentach zamiast przyjemnej atmosfery pojawiają się nowe konflikty.

Catering, czyli jak bez żadnego wysiłku zorganizować przepyszną wigilię

Co zrobić, jeśli chcemy zorganizować wigilię w biurze, a jednocześnie pragniemy uniknąć chaosu, ustalania menu oraz gotowania? Jest na to sposób! Warto zastanowić się nad cateringiem. Wybrana firma z pewnością zadba o to, by wszystkie dania były smaczne, ładnie wyglądały oraz były przywiezione na czas.

Oprócz tego, że zyskujemy na tym czas oszczędzony na przygotowanie potraw, dodatkowo nie musimy tyle sprzątać. Odpada wszelkie mycie garnków, do wyczyszczenia zostają jedynie szklanki, talerze oraz sztućce. Brzmi dobrze, prawda? Dodatkowo zanim menu zostanie ustalone, można skonsultować z pracownikami ich preferencje smakowe. To ważne, zwłaszcza jeśli niektóre osoby są uczulone na dany składnik. O wiele łatwiej zlecić firmie cateringowej przygotowanie osobnego dania niż wymagać tego od któregoś z pracowników.

Warto również przedyskutować, czy pracownicy wolą zjeść tradycyjne menu wigilijne, czy chcą odrobinę poszaleć. W tym pierwszym przypadku warto zamówić barszcz czerwony z uszkami, rybę w galarecie, pierogi z kapustą i grzybami oraz makowca i orzechowca. Dla fanów nowoczesnej kuchni też istnieje kilka ciekawych propozycji jak choćby łosoś ze szpinakiem, krem z borowików, czy bardziej egzotyczne propozycje – sushi lub zupa po tajsku.

O czym trzeba pamiętać?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zorganizowanie wigilii w lokalu, czy w biurze, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Dzięki temu jeszcze przez długi czas będziemy z uśmiechem na ustach wspominać to spotkanie.

Przede wszystkim warto pamiętać o zaproszeniach. Większość wigilii firmowych odbywa się poza godzinami pracy, dlatego dobrze jest zadbać o to, by każdy z pracowników otrzymał imienne zaproszenie. Lepiej zrobić to w sposób tradycyjny, na wydrukowanym papierze, niż pójść na łatwiznę i wysłać wszystkim e-mail. Choć może się wydawać, że to błahy gest, zaproszeni z pewnością to docenią. Należy przy tym pamiętać o wszystkich pracownikach, również tych, którzy wykonują swoje zadania zdalnie lub aktualnie przebywają na urlopie.

Dobrze jest również zadbać o drobny upominek lub premię świąteczną. Firmy decydują się najczęściej na wręczenie pracownikom słodyczy oraz kawy. Jeśli chodzi o premię, warto zadbać, by została wręczona w kopercie. Miłym gestem jest także dołączenie do środka kartki z życzeniami.

Choć wspominamy o tym dopiero na końcu, kwestia ta jest niezwykle istotna. Chodzi oczywiście o ustalenie dogodnego terminu firmowego przyjęcia. Najlepiej, żeby odbyła się najpóźniej tydzień przed tradycyjną wigilią. Dlaczego? Ponieważ późniejszy okres jest zarezerwowany na obowiązki domowe i wiele osób może po prostu zrezygnować z przyjścia na wigilię.

Wigilia firmowa to nie tylko przyjęcie, ale również okazja do tego, by wreszcie odetchnąć, złożyć sobie nawzajem życzenia oraz z nową energią wejść w Nowy Rok. Jeśli szukasz lokalu, w którym będziesz mógł urządzić wigilię firmową, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Hotelu na Błoniach. Oferujemy również możliwość wynajęcia cateringu i dowiezienie jedzenia pod wskazany adres. Wybierz rozwiązanie idealne dla Twojej firmy. Pamiętaj – okres świąteczny zdarza się tylko raz do roku – wykorzystaj go w pełni!

Sprawdź także:

O czym pamiętać, biorąc ślub zimą?

4 sposoby na spędzenie andrzejek w Bielsku-Białej

Weselne inspiracje – uroki ślubu jesienią

Źródło zdjęć: Hotel na Błoniach, shutterstock.com, unsplash.com