Bielsko-Biała jako baza wypadowa na stoki narciarskie

Listopad to czas, kiedy powoli myślimy już o zimie. W niektórych, zwłaszcza górskich rejonach już pada śnieg, a trasy narciarskie powoli się zabielają. Taka sytuacja to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów narciarstwa i snowboardu. Jednym z wartych odwiedzenia miejsc z rewelacyjnymi szlakami narciarskimi są Beskidy. Różnorodność tras, sposób ich zagospodarowania i atrakcyjna lokalizacja – wszystkie te cechy składają się na ten malowniczy region. Dobrym miejscem do skorzystania z okolicznych możliwości będzie Bielsko-Biała. Ferie lub zimowy weekend w tym mieście, to świetny pomysł dla wszystkich preferujących aktywność na śniegu.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czym charakteryzuje się miasto Bielsko-Biała?
  • Stoki narciarskie w Bielsku-Białej?
  • Gdzie na narty w okolicy?

TL;DR

Sezon narciarski coraz bliżej, więc warto już teraz zaplanować wypoczynek. Jeśli preferujemy aktywny wypoczynek na nartach lub snowboardzie, weźmy pod uwagę wypad w Beskidy, a konkretnie do Bielska-Białej. Lokalizacja miasta jest rewelacyjna, jeśli szukamy czegoś w bliskiej odległości od popularnych i atrakcyjnych stoków narciarskich np. Dębowca, Szyndzielni, Skrzycznego i innych. Ponadto miejscowość oferuje także inne ciekawe sposoby spędzania czasu – Teatr Polski, kina, restauracje czy ciekawe muzea.

Miasto z duszą

Bielsko-Biała to miasto, które nie bez przyczyny nazywane jest Małym Wiedniem – duża ilość zabytków w stylu secesyjnym sprawia, że klimat Bielska-Białej jest niezwykły i charakterystyczny. Bielsko to także miasto specyficzne pod względem położenia – prawie 36% powierzchni miasta to tereny chronione – tereny górskie, które się tutaj znajdują to dwa parki krajobrazowe (Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego oraz Park Krajobrazowy Beskidu Małego), dwa rezerwaty przyrody oraz dwa użytki ekologicznie. Ponadto bliskość miejscowości turystycznych, takich jak Szczyrk, Brenna, Międzybrodzie, Milówka, Ustroń, Wisła czy Żywiec, sprawiają, że Bielsko-Biała jest doskonałym miejscem wypadowym zarówno na stoki narciarskie, jak i turystyczne zwiedzanie beskidzkich atrakcji. Wybierając się na weekend lub ferie, warto znaleźć wygodny hotel, usytuowany otoczeniu zieleni, który jednocześnie będzie znajdował się blisko dróg prowadzących na najpopularniejsze stoki narciarskie. Dobrą propozycją może być chociażby bielski Hotel na Błoniach

narty w okolicy Bielska-Białej

Stoki narciarskie w Bielsku-Białej

Dębowiec

Samo Bielsko-Biała to miejsce, w którym znajdziemy pomysły na narciarskie szaleństwo. Kuszą takie trasy, jak Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski „Dębowiec”, stosunkowo nowy stok, który jest doskonałą trasą zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących narciarzy. Korzystający z uroków tego stoku chwalą także ceny, które nie są tak wygórowane, jak w przypadku wielu innych tras narciarskich. Ośrodek turystyczny na stokach bielskiego Dębowca został wyposażony w nowoczesny wyciąg – kolejkę z kanapą czteromiejscową, czynną aż do godziny 19. Stok jest w pełni oświetlony, więc jazdą na nartach możemy cieszyć się aż do samego wieczora.

narty w okolicy Bielska-Białej

Szyndzielnia i Klimczok

Kolejnymi znanymi od dawna trasami narciarskimi w obrębie Bielska-Białej są te znajdująca się na zboczu Szyndzielni. Niestety popularna wiele lat temu trasa zjazdowa „sahara” jest póki co nieczynna, lecz nawet obecnie znajdziemy na Szyndzielni kilka tras do poszusowania. Po wyjeździe kolejną gondolową na Szyndzielnię możemy z łatwością dostać się na zbocze Klimczoka, gdzie czeka na nas świetny stok narciarski. Wyjeżdżamy na niego, korzystając z wyciągu talerzykowego.

narty w okolicy Bielska-Białej

Stoki narciarskie obok Bielska-Białej

Szczyrk

W Szczyrku znajduje się mnóstwo atrakcyjnych tras dla narciarzy i snowboardzistów – zróżnicowanie pod względem trudności i długości sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Świetną propozycją będzie chociażby – Czyrne – Solisko, gdzie znajdziemy trasy długie i łagodne oraz te nieco bardziej wymagające. Rejon Skrzycznego oferuje naprawdę sporą różnorodność, przez co nawet jeśli jesteśmy na wypadzie z całą rodziną, to znajdziemy tam coś dla siebie.

Wisła

W Wiśle ciekawym ośrodkiem narciarskim jest Cieńków. Tam również odkryjemy trasy, spośród których można wybierać – trudniejsze bądź łatwiejsze w zależności od naszych upodobań. Ciekawe trasy proponuje np. ośrodek narciarski Klepki w Wiśle Malince – świetne miejsce do szaleństw narciarskich dla całych rodzin – trasy są dostosowane do najmłodszych, a dzięki wygodnym wyciągom (orczykowym i krzesełkowym) można z nich komfortowo korzystać.

narty w okolicy Bielska-Białej

Z Bielska-Białej najlepiej!

Na wszystkie te stoki z powodzeniem dojedziemy z Bielska-Białej. W mieście będziemy mieli także co robić po narciarskim szusowaniu – wypad do pięknego Teatru Polskiego, do kina, na zakupy czy do restauracji, to tylko niektóre z propozycji. W wolnej chwili warto zobaczyć Zamek Sułkowskich, czy przespacerować się Starym Rynkiem oraz klimatycznymi, wąskimi uliczkami. Bielsko-Biała to także miasto pełne pysznych potraw – po szusowaniu na Dębowcu, warto zajrzeć np. do Restauracji Wirtuozeria, która serwuje smaczne i pożywne potrawy. Koniecznie spróbujcie roladki z polędwiczki wieprzowej, nadziewanej maślakami i oscypkiem w sosie bazyliowym – niebo w gębie! Oczywiście, jeśli zastanawiacie się nad noclegiem w Bielsku, nie sposób nie polecić Hotelu na Błoniach, którego lokalizacja będzie doskonała dla narciarzy, snowboardzistów i nie tylko.

Poniżej kilka porad, dla szukających zimowego wypoczynku:
Jak przygotować się do sezonu narciarskiego w Beskidach?
Jak wypoczywać zimą? Źródło zdjęć: mapa Google, pixabay.com, wikipedia.com