Bielsko-Biała na weekend. Co warto zobaczyć w stolicy Podbeskidzia?

Idealne miejsce na weekendową wycieczkę? Bielsko-Biała! To miasto, w którym znajdziesz ślady niezwykłej historii, urokliwą plątaninę wąskich uliczek, klimatyczne kawiarnie i nowoczesne centra handlowe, a także niekończące się połacie zieleni porastającej rozpościerające się tuż obok góry. Dawniej wypełniał je terkot maszyn włókienniczych, dziś – gwar miejskiej rzeczywistości i… cisza lasu. Zapraszamy na krótki spacer po największych atrakcjach Bielska-Białej.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Bielsko-Biała – jakie atrakcje oferuje?
  • Co warto zwiedzić w Bielsku-Białej?

TL;DR

Bielsko-Biała, nazywane stolicą Podbeskidzia i Beskidu Śląskiego, to miasto, które ma wiele do zaoferowania. Znajdziesz tu piękne zabytki, muzea, galerie sztuki, moc atrakcji dla dzieci, a także wiele kilometrów szlaków turystycznych o zróżnicowanym poziomie trudności.

Bielsko-biała – trochę o historii

Bielsklo-Biała, urokliwa stolica Podbeskidzia, z pewnością Cię zaskoczy. Choć administracyjnie przynależy do województwa śląskiego, w niczym nie przypomina przemysłowych ośrodków Śląska (a i sami Bielszczanie z wielką mocą zawsze podkreślają, że mieszkają na Podbeskidziu, nie na Śląsku). Jego początki sięgają XIV wieku, ale formalnie powstało dopiero w roku 1951 z połączenia 2 miejscowości: Bielska, leżącego w granicach historycznego Śląska Cieszyńskiego, i przynależącej do ziemi krakowskiej Białej. To specyficzne położenie zdecydowało o wyjątkowym charakterze miasta, w którym przed laty stykały się i harmonijnie łączyły 4 kultury: polska, niemiecka, czeska i żydowska.

Czas najdynamiczniejszego rozwoju Bielska i Białej przypada na drugą połowę XIX w., gdy miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego. Po II wojnie światowej słynęło natomiast z produkcji samochodów – to w dawnej Fabryce Samochodów Małolitrażowych powstała kultowa Syrena i Polski Fiat 126p, a także z tworzenia filmów rysunkowych dla dzieci. A dziś? Dziś Bielsko jest stolicą jazzu (już od 20 lat odbywa się tutaj festiwal jazzowy – Bielska Zadymka Jazzowa), bazą wypadową w Beskidy, lubianym przez miłośników szaleństw na stoku ośrodkiem narciarskim, a przede wszystkim miejscem, które zachwyca 2 obliczami: miejskim i górskim.

Bielsko-Biała – krótki spacer po mieście

Niezależnie od tego, jakim środkiem transportu dostaniesz się do Bielska-Białej, spacer po mieście rozpocznij od… dworca PKP. Budynek jest prawdziwą wizytówką miasta – powstał pod koniec XIX w. jako część linii kolejowej łączącej Galicję, Śląsk Cieszyński i Morawy, a zaprojektowany został według wzorca wiedeńskiego. Przechodząc przez główny hol, spójrz w górę – na suficie znajdują się piękne neorenesansowe polichromie, które przyciągają spojrzenia bogatymi zdobieniami w stylu pompejańskim.

Zabytkowy dworzec PKP w Bielsku-Białej

Zabytkowe perełki Bielska-Białej

Wychodząc z dworca, kieruj się w lewo, wzdłuż ulicy 3 Maja. Po kilku minutach spaceru dotrzesz do ścisłego centrum Bielska, po drodze mijając urokliwe (choć niestety nieco zaniedbane) kamienice, a także kolejną dumę miasta – XIX-wieczny Hotel President, początkowo nazwany Kaiserhof („Dwór Cesarski”) na cześć cesarza Franciszka Józefa, a potem – w hołdzie innemu wielkiemu politykowi, Gabrielowi Narutowiczowi – przemianowany na Prezydent. Nieco dalej, po prawej stronie trafisz natomiast na Plac Chrobrego, zwany przez Bielszczan Pigalem, oraz górujący na niewielkim wzniesieniu Zamek Sułkowskich.

Zamek książąt Sułkowskich to najstarsza zabytkowa budowla Bielska. Powstał w XIV w. na miejscu, jak mówi legenda, grodu zbójeckiego. Początkowo pełnił funkcję warowni, strzegącej granicy Księstwa Cieszyńskiego, która biegła wzdłuż rzeki Białej. Z czasem stał się rezydencją szlachecką. Ten szlachecki rodowód wyraźnie widoczny jest we wnętrzu zamku – z łatwością można sobie wyobrazić, że w klasycznych komnatach książąt odbywały się wystawne bale. Obecnie w Zamku Sułkowskich mieści się Muzeum Historyczne.

Katedra św. Mikołaja, Zamek Sułkowskich i gmach dawnej Poczty Głównej w Bielsku Białej

Zwiedzając zamek, koniecznie przysiądź na moment na murze po wschodniej stronie – roztacza się stamtąd widok na piękny, choć niewielki Teatr Polski i neobarokowy gmach z okazałą kopułą, dawniej będący siedzibą Poczty Głównej. Oba budynki są kolejnymi śladami wiedeńskich wpływów – stworzone zostały na wzór projektów austriackich. Pośrodku roztaczającego się pomiędzy nimi placu znajduje się fontanna, latem otoczona kolorowym wieńcem z kwiatów, a zimą mieniąca się tysiącami światełek. Po stronie południowej nad miastem góruje strzelista wieża Katedry św. Mikołaja.

Serce Starego Miasta – Rynek w Bielsku-Białej

Po chwili odpoczynku czas na dalszą wędrówkę. Z Placu Chrobrego skieruj się w górę – każdą z kilku wąskich uliczek, skrytych w cieniu wiekowych kamienic, dotrzesz na Rynek Starego Miasta, wśród Bielszczan znany jako ZWM. Rynek jest niewielki, ale klimatyczny. Otaczają go kolorowe, niedawno odrestaurowane kamienice. Znajdziesz na nim przytulne kawiarenki, tętniące życiem puby i restauracje serwujące dania z całego świata.

Studio Filmów Rysunkowych

Ponieważ Bielsko-Biała to polska stolica kreskówek, podczas zwiedzania miasta nie możesz ominąć Studia Filmów Rysunkowych. To w nim narodziły się tak sławy, jak Bolek i Lolek, Reksio, Bartłomiej Bartolini herbu Zielona Pietruszka czy Profesor Baltazar Gąbka. Do Studia, jak do każdego miejsca w centrum Bielska, dojdziesz pieszo – skieruj się na lewo, w górną część Rynku, a następnie wzdłuż ul. Cieszyńskiej.

Stary Rynek (ZWM) w Bielsku-Białej

Prywatne Muzeum Literatury im. Reymonta

Nieopodal Rynku znajduje się też inne wyjątkowe miejsce – Prywatne Muzeum Literatury im. Reymonta. Prowadzi je Tadeusz Modrzejewski, który od prawie 30 lat zajmuje się ręcznym przepisywaniem (a właściwie – kaligrafowaniem) i ilustrowaniem największych dzieł polskiej literatury, bez reszty oddając się swojej pasji. To niezwykłe muzeum odwiedziło już ponad 100 tys. gości z całego świata!

Co jeszcze warto zobaczyć w Bielsku-Białej?

Na uwagę zasługuje też druga strona miasta, czyli Biała. Z okolic Rynku skieruj w stronę Placu Chrobrego, a następnie przejściem podziemnym – w stronę ul. 11 Listopada. To główny deptak Bielska-Białej, na którym przed wiekami koncentrowało się życie miasta. Ul. 11 Listopada była też najważniejszą arterią komunikacją – do Krakowa kursowała nią poczta konna, a także dyliżanse Otaczają ją XVIII-wieczne kamienice w unikalnym stylu józefińskim. Wędrując deptakiem, spotkasz… Reksia – odlany z brązu pomnik, nieustannie oblegany przez dzieci (w pobliżu, przy ul. Wałowej, znajdziesz też pomnik Bolka i Lolka).

Kamienica pod Żabami w Bielsku-Białej

Zwiedzając Białą, koniecznie zobacz najpopularniejszą kamienicę w mieście – Kamienicę pod Żabami, znajdującą się na rogu pl. Wojska Polskiego i ul. Targowej. Swoją nazwę (i sławę!) budynek zawdzięcza portalowi z figurami 2 żab, ubranych w kolorowe fraki i przyjmujących nonszalanckie pozy. Jedna z nich gra na mandolinie, druga w trzyma w dłoniach długą fajkę i kieliszek. Opiera się na beczce, prawdopodobnie wina – w kamienicy, wzniesionej na początku XX w., pierwotnie mieściła się winiarnia.

Bielsko-Biała, choć spore, bo liczące ponad 170 tys. mieszkańców, jest miastem, w którym… odetchniesz. W ciągu 10 minut, korzystając z komunikacji miejskiej, możesz zamienić miejski gwar na ciszę szumiącego lasu i znaleźć się u podnóża Szyndzielni, jednego z najpopularniejszych górujących nad miastem szczytów. Stolica Podbeskidzia jest doskonałą bazą wypadową w Beskid Śląski. Ale to już temat na osobny wpis…

Hotel na Błoniach

Jeśli ten krótki, wirtualny spacer zachęcił Cię do przyjazdu do Bielska-Białej i szukasz komfortowego noclegu, zajrzyj do Hotelu na Błoniach. Mieści się w świetnej lokalizacji – tuż przy lesie, wśród wielu kilometrów ścieżek spacerowych, niedaleko wejść na liczne szlaki turystyczne. To idealna baza wypadowa do zwiedzania miasta. I nie tylko!

Więcej o atrakcjach Bielska-Białej przeczytasz na naszym blogu:

Co zwiedzić w Bielsku-Białej, czyli perły Podbeskidzia

Bielsko-Biała jako baza wypadowa na stoki narciarskie

Pomysły na jesienny weekend w Beskidach

Źródło zdjęć: hotelnabloniach.pl, pixabay.com, wikipedia.com (zdjęcia w domenie publicznej)