Alkohol na wesele- jaki wybrać i jak go podawać?

Kiedy organizujemy weselne przyjęcie, oprócz skomponowania menu musimy zatroszczyć się też o alkohol na stołach. Najczęstszym dylematem nowożeńców jest to, jaki trunek wybrać i ile go zamówić. Nie należy to do najłatwiejszych zadań z kilku powodów. Po pierwsze trzeba dobrze znać preferencje naszych gości, zarówno jeśli chodzi o kwestię smakową, jak i o możliwą ilość spożycia przez nich alkoholu. Po drugie trzeba liczyć się z tym, że cena trunków jest kosztowną rzeczą, więc robienie zapasów może odbić się niekorzystnie na naszych finansach. Nie można jednak dopuścić też do sytuacji, w której na stole nagle braknie alkoholu, ponieważ jest to oznaka znieważenia gości. Właśnie dlatego warto dobrze zaplanować tę kwestię, aby nic nas nie zaskoczyło i abyśmy mogli cieszyć się w pełni tym wyjątkowym dniem.

Wino

Na początku warto dowiedzieć się, jak przedstawia się sytuacja z podawaniem wina. Często błędnie przyjmuje się, że na weselu jedynym alkoholem może być wódka. Nie powinno być tak z dwóch powodów: po pierwsze nie każdy lubi jej ostry smak, po drugie nie pasuje ona do wszystkich serwowanych posiłków. Dlatego warto mieć oprócz niej coś innego do zaproponowania.

Wyróżniamy cztery rodzaje wina: szampan, ziołowe, wytrawne: czerwone lub białe oraz deserowe.

Szampan jest podawany na samym początku weselnego przyjęcia. Służy do toastu, który wznoszony jest przez ojca Pani Młodej, i który ma oznaczać powitanie zięcia w rodzinie. Jest to również forma powitania gości i podziękowania im za przybycie. Zasada mówi, że jedna butelka szampana starcza na 5 osób. Jednak warto mieć w zapasie 3-4 butelki więcej, żeby nie zdarzyła się sytuacja, że zabrakło szampana dla któregoś z gości.

To, co warto również wiedzieć na temat szampana to to, że z powodzeniem można nim zastąpić wszystkie inne wina. Wtedy oczywiście butelek tego trunku musi być znaczenie więcej. Jego idealna temperatura powinna wynosić 6-8°C, podaje się go w wysokich i wąskich kielichach w kształcie tulipana.

Wina ziołowe (m. in. wermuty) takiej jak: Martini, Campari, Cynar, Alpini są często używane do drinków. Mają słodki, słodko-gorzki i wytrawny smak. Serwuje się je w temperaturze 12-14°C, w kielichach o średniej wielkości, niskiej nóżce i zwężonej górnej części.

Wina wytrawne są często podawane do przystawek i dań. Do potraw składających się z ryb i jaj daje się białe wino wytrawne. Serwuje się je również do ostryg i raków, chudych serów, drobiu, owoców, białego mięsa. Jego temperatura powinna wynosić 8-10°C. Podawane jest w dużym kielichu o wysokiej nóżce.

Czerwone wino wytrawne serwuje się do potraw z grzybów, czerwonego mięsa, tłustych serów, dziczyzny, pieczeni, wędlin oraz mięsa z kaczki i gęsi. Idealna temperatura czerwonego wytrawnego wina wynosi 16-20 °C. Podaje się je w kielichu o nieco niższej nóżce i owalnym kształcie.

Wina deserowe to trunki słodkie i półsłodkie. Podaje się je najczęściej do deserów w kielichu o średniej wielkości, rozszerzającym się ku górze. Jego prawidłowa temperatura wynosi 14-16°C.

Przyjmuje się, że jeśli wino nie jest jedynym trunkiem na weselu, wtedy na 100 osób powinno zakupić się 30 butelek. Natomiast w przypadku, kiedy zdecydujemy, że nie będziemy kupować żadnego innego alkoholu, na 100 osób przypada 60 butelek.

Wódka

Trunek ten od wieków towarzyszy polskiej tradycji weselnej. Przyjmuje się, że w przypadku wesela jednodniowego na parę przypada 0,7 l wódki. Jednak trzeba mieć w zapasie kilkadziesiąt butelek (30-40), ponieważ nie da się dokładanie obliczyć ilości, na jaką będzie zapotrzebowanie. Należy pamiętać, że wódka jest częstą wygraną w weselnych konkursach, a także daje się ją w przypadku organizowania tzw. bramy (Młodą Parę na drodze przepuszcza się dopiero w momencie otrzymania alkoholu), więc sztuczne wyliczenia w tym przypadku z pewnością nie pomogą. Wódka powinna być podawana w małych kieliszkach, jej prawidłowa temperatura wynosi 8-10 °C. Jest idealna do przystawek i tłustych dań.

Kolorowe alkohole i piwo

Do najpopularniejszych kolorowych alkoholi zaliczyć możemy whiskey, rum, brandy lub gin. Niektórzy goście preferują tylko takie trunki, dlatego warto mieć 4-5 butelek tego specjału.

Warto również zastanowić się nad podaniem piwa, które jest bardzo lubiane, szczególnie wśród panów. Najlepszym i najsmaczniejszym sposobem serwowania piwa jest lanie go z beczki (jej pojemność to 50 l). Jest to idealne rozwiązanie podczas poprawin lub kiedy na dworze jest gorąco. Prawidłowa temperatura piwa powinna wynosić 8-10 °C.

Kilka zasad, o których warto pamiętać podając alkohol

• Temperatura ma ogromny wpływ na jakość i smak alkoholu, dlatego należy przestrzegać zasad dotyczących jego prawidłowego schłodzenia.

• Nie należy podawać razem napojów, które różnią się od siebie składem, np. wódki z piwem.

• Wina słodkiego nie dajemy przed wytrawnym, czerwonego przed białym, ciężkiego przed lekkim.

Warto zapoznać się z zasadami podawania trunków na ślubie. Jest to ważne, ponieważ na tego typu przyjęciach alkohol jest obecny niemal przez cały czas. Napoje procentowe są produktami, które mogą umilić nam czas, ale które mogą nam również zaszkodzić. Nieprawidłowa temperatura, źle dobrane drinki do potrawy – to wszystko może skutkować przykrymi konsekwencjami dla gości, takimi jak zatrucie, czy gorsze samopoczucie. Trzeba być zapobiegliwym i wiedzieć, co można z czym podać i w jaki sposób. Wtedy z pewnością unikniemy zagrożenia, które może popsuć zabawę nam i gościom.

Źródła zdjęć: Hotel na Błoniach, pixabay.com