Aktywny weekend w Bielsku-Białej i okolicach

Pragniesz aktywnie spędzić weekend? Wybierz się do Bielska-Białej, uroczej miejscowości położonej u podnóża Beskidów. Liczne szlaki turystyczne stanowią tu gratkę dla fanów wycieczek górskich, a ścieżki Enduro Trails corocznie przyciągają tysiące miłośników jednośladów. Niezdecydowany? Pozwól nam oprowadzić Cię po okolicznych szczytach i trasach rowerowych.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Bielsko-Biała – jakie szczyty górskie warto zdobyć?
  • Ścieżki rowerowe w Bielsku-Białej – jakie najlepsze?

TL;DR

Bielsko-Biała to nie tylko urokliwe uliczki i naznaczone historią zabytkowe budynki, ale też atrakcje dla osób aktywnie spędzających czas. Liczne szczyty górskie i ścieżki wśród lasów i polan kuszą naturalnym pięknem. Na kolarzy czekają natomiast specjalnie wytyczone trasy rowerowe o różnym poziomie trudności.

Malownicze Podbeskidzie, czyli szczyty górskie w okolicach Bielska-Białej

Bielsko-Biała od lat przyciąga miłośników trekkingu. Znajduje się tu mnóstwo szlaków turystycznych o różnej długości i stopniu trudności, a gęsto rozsiane schroniska stanowią oazę dla zmęczonych podróżnych. Beskid Śląski to piękne widoki i szczyty przystępne dla każdego.

Szczyty górskie w Bielsku-Białej

Kozia Górka

Wypad na Szyndzielnię to idealny sposób na spędzenie popołudnia. Trasa nie jest trudna ani czasochłonna – jej przejście zajmuje średnio 6 godzin, możesz więc zabrać ze sobą dziecko bez obaw o jego kondycję. Dobrym punktem wypadowym będzie Hotel na Błoniach, usytuowany blisko ścieżek rowerowych na Kozią Górkę (zwaną też Stefanką).

Zielony szlak poprowadzi Cię aż do bramy Daglezjowy, od której powinieneś odbić w prawo. Po pewnym czasie trafisz na drzewa oznaczone czarnym i żółtym kolorem. Na najbliższym rozwidleniu skręć na żółty szlak i wypatruj zejścia na zielony, który zaprowadzi Cię już bezpośrednio na Stefankę.

Na szczycie Koziej Górki czeka na Ciebie schronisko, w którym serwowane są ciepłe posiłki. Możesz tutaj delektować się pięknem panoramy bielskiej i przyjrzeć się nieczynnemu już, naturalnemu wyciągowi saneczkowemu. Twojemu dziecku z pewnością spodoba się zaś Kozia Chata, czyli drewniany plac zabaw z wieloma zjeżdżalniami i wiszącymi mostkami. Po chwili odpoczynku czas ruszać na najwyższy szczyt Bielska – Klimczok.

Klimczok

Trzymaj się niebieskiego szlaku, a po kilkunastu minutach dotrzesz na Kozią Przełęcz. Ocieniona bukami i olchami ścieżka prowadzi lekko w dół aż do przęłęczy Kołowrót. Trochę poniżej znajdziesz siodło z rozstajem dróg – miejscem, w którym łączy się kilka szlaków. Skup się na zielonych oznaczeniach i krocz pod baldachimem drzew, pokonując łagodne podejście.

Po ponad godzinie marszu trafisz na zniszczony budynek ze źródłem – to właśnie tutaj swój początek ma rzeka Biała, która przed wielu laty stanowiła granicę między historycznymi krainami: Śląskiem i Małopolską. Chwilę później wejdziesz na dużą polanę (pozostałości po lesie pierwotnym), będącą fantastycznym punktem widokowym na okoliczne pejzaże – położony niżej krajobraz gminy Bystra i Kołowrót oraz Szyndzielnię i pobliski szczyt Magury.

Z tego punktu trasa staje się stroma i pnie się wzdłuż powalonych drzew aż do Przełęczy Siodło, skąd już tylko rzut kamieniem do schroniska i szczytu Klimczoka. To doskonałe miejsce na odpoczynek w sąsiedztwie przyrody – wśród okolicznych polan i przy kojącym szumie lasu szybko nabierzesz sił. Dla relaksu możesz ochłodzić się w otwartym basenie albo spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej. Możliwe, że do Twoich uszu dotrze mechaniczny dźwięk kolejki gondolowej, prowadzącej do finalnego punktu wyprawy – na Szyndzielnię.

Schronisko na Klimczoku

Szyndzielnia

Ze szczytu Klimczoka rozpościera się piękny widok na majaczące w oddali masywy szczytów Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego, a nawet (w warunkach dobrej widoczności) Tatr. Naciesz wzrok do woli, a następnie ruszaj czerwonym szlakiem. Z otwartego terenu wejdziesz wprost w przyjemne ciemności lasu mieszanego. Krótka, łagodnie opadająca droga w dół doprowadzi Cię w końcu do rozwidlenia, skąd po odbiciu w prawo dotrzesz do schroniska na Szyndzielni.

Wielką gratką dla dzieci (i nie tylko) jest tu tor saneczkowy z wyciągiem mieszczący się u podnóża góry. Miłośnikom botaniki spodoba się z pewnością alpinarium, czyli skalny ogród pełen chronionych roślin wysokogórskich. To już koniec podróży, warto więc wejść na pobliską wieżę widokową i raz jeszcze dać się pochłonąć krajobrazowi Śląska. Czas pożegnać się ostatni raz z malowniczą panoramą Bielska i wsiąść do (najnowocześniejszej w Polsce) kolejki linowej, która zawiezie Cię do Olszówki.

Enduro Trails – raj dla rowerzystów w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała to nie tylko ładne szczyty górskie, ale również mekka dla kolarzy. Fani dwóch kółek mają do dyspozycji 11 jednokierunkowych oznakowanych tras o różnych poziomie trudności. Najlepszym sposobem na zdobycie Koziej Góry (punktu wspólnego większości ścieżek) jest prawie 5-kilometrowy podjazd Daglezjowy. Ta prosta ścieżka zaczyna się w pobliżu Hotelu na Błoniach, który oferuje wypożyczanie rowerów oraz szkolenia dla początkujących kolarzy.

Dla początkujących – Cyganka

Krótka, ale malownicza trasa, której przejechanie umili Ci szum pobliskiego strumyka. Rozpoczyna się w pobliżu schroniska na Koziej Górce, a kończy przy kortach tenisowych obok Cygańskiego Lasu. Nie napotkasz na niej wielu przeszkód – pokonanie muld i mostków nad wodą nie będzie problemem.

Dla zaawansowanych – Stary Zielony

Trudna, zróżnicowana trasa – tylko dla doświadczonych rowerzystów. Pokonasz ją szybko, ale po drodze będziesz musiał uważać na liczne przeszkody: muldy, hopki, bandy i kładki. Poruszać się będziesz głównie po nawierzchni naturalnej – sporą część trasy pokrywa sieć wijących się korzeni drzew.

Dla ekspertów – DH+

Ścieżka dla weteranów kolarstwa górskiego. Bardzo stroma, usiana licznymi kamieniami, najeżona nierównościami i przede wszystkim wyjątkowo szybka – oto DH+. Ciasne bandy, korzenie, hopki i uskoki wymagają wysokiej kontroli nad rowerem i stałego skupienia. W pobliżu najtrudniejszych elementów trasy stworzono objazdy ułatwiające przejazd.

Trasy górskie Enduro Trails

Ścieżki trekkingowe i trasy rowerowe w pobliżu Bielska-Białej kuszą fanów aktywnego spędzania czasu. To jednak nie wszystko – coś dla siebie znajdą tu również grotołazi i miłośnicy szybowania w przestworzach (na tych atrakcjach turystycznych skupimy się w innym wpisie). Jeśli masz ochotę odwiedzić Bielsko, to świetnym punktem wypadowym do dalszych wojaży będzie Hotel na Błoniach. Położony w pobliżu lasu i ścieżek turystycznych, stanie się dla Ciebie przystanią po godzinach przyjemnego wysiłku. Zapraszamy!

Przeczytaj także:

Bielsko-Biała na weekend. Co warto zobaczyć w stolicy Podbeskidzia?

Ślub i wesele w plenerze – zalety i wady

Jak zabawić weselnych gości?

Źródło zdjęć: hotelnabloniach.pl, pexels.com, wikipedia.pl (zdjęcia w domenie publicznej)