7 obowiązków świadka, dzięki którym Młoda Para może spać spokojnie

Na świadka wybiera się takie osoby, które są nam bliskie. To one będą przecież zaświadczać o tym, że Wasze małżeństwo zostało zawarte zgodnie z prawem. Poza tym wbrew obiegowej opinii świadkowie również mają sporo do zrobienia na ślubnej uroczystości. Dlatego należy na nich wybrać takie osoby, które są dobrze zorganizowane i na których można polegać. Jakie są ich obowiązki? Sprawdź 7 rzeczy, za które są odpowiedzialni świadkowie weselni!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie są obowiązki świadków?
  • W czym świadkowie mogą Wam pomóc na weselu?
  • Jakie dokumenty są Wam potrzebne do spisania aktu ślubu?
  • Kto organizuje wieczór kawalerski i panieński?
  • Kto opiekuje się obrączkami, a kto bukietem ślubnym?

TL;DR

Świadkowie odgrywają bardzo ważną rolę na ślubie. Nie tylko podpisują stosowane dokumenty, ale również organizują wieczór panieński i kawalerski oraz pomagają w przygotowaniach do ślubu. Oprócz tego są obecni w czasie ubierania się nowożeńców w stroje weselne, opiekują się obrączkami i bukietem ślubnym, odbierają prezenty oraz dbają o gości. Właśnie dlatego ich wybór powinien być dobrze przemyślany.

Organizowanie wieczoru panieńskiego/kawalerskiego

Jedną z najprzyjemniejszych rzeczy jest oczywiście wieczór kawalerski i panieński. W tym momencie żegnacie się bowiem ze swoją wolnością w gronie przyjaciół i przygotowujecie na to, co ma nadejść. Na tej imprezie możecie się również odstresować – ślub jest jednak formalną uroczystością, która wymaga nienagannego wyglądu, organizacji oraz dobrych manier. Trzeba również wziąć pod uwagę, że Młoda Para jest zawsze „na cenzurowanym” – nie może pić zbyt dużo alkoholu, powinna z każdym porozmawiać i zatańczyć oraz dbać o swoich gości. Trudno więc mówić tutaj o bezstresowym przyjęciu. Właśnie dlatego świętuje się wieczór panieński i kawalerski – żeby móc pobawić się na 100% i to z reguły w towarzystwie swoich znajomych, bez obstrzału spojrzeń cioć i wujków, których pewnie widujecie jedynie na ślubach i pogrzebach. Całe szczęście organizowanie tej imprezy nie należy do Was, a do świadków. To oni wynajmują lokal, „porywają” do oryginalnych miejsc oraz gwarantują świetną zabawę. Oczywiście, z tym też można przesadzić. Wszystkim znane są opowieści o tym, jak do ślubu nie doszło, ponieważ jedna ze stron nie była zadowolona z przebiegu wieczoru swojej drugiej połówki. Dlatego tak ważny jest przemyślany wybór odpowiednich świadków, co do których macie pewność, że znają Wasze preferencje i tak zorganizują świętowanie „utraty wolności”, że pozostaną Wam piękne wspomnienia, a nie łzy i rozczarowanie.

Pomoc w przygotowaniach

Przygotowania do wesela pochłaniają mnóstwo czasu. Począwszy od rezerwacji terminu i wyboru ślubnego ubrania, a skończywszy na wybieraniu menu i dekoracji sali – wszystkie te obowiązki spadają na Młodą Parę. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że to całkiem sporo jak na dwie osoby, które muszą jeszcze chodzić do pracy, a często również załatwiać kwestie związane z mieszkaniem lub domem, w którym wspólnie zamieszkają, warto mieć do pomocy przyjaznych ludzi. Dlatego świadkowie (jeśli tylko mają na to ochotę) mogą zaangażować się w przygotowanie ślubnego przyjęcia. W czym mogą pomóc? W wyborze ślubnego bukietu i oprawy florystycznej, degustacji weselnego menu oraz przymiarki sukni ślubnej i garnituru, a także w zapewnieniu rozrywki gościom i zorganizowaniu oczepin. Choć często Młode Pary nie korzystają z takiego rozwiązania, okazuje się, że świadkowie (zwłaszcza, jeśli są bliską rodziną lub przyjaciółmi) chętnie podejmują się realizacji tych zadań. Dla nich jest to ogromna radość, a dla Was ułatwienie. Dlatego warto zapytać, czy świadkowie byliby zainteresowani taką formą pomocy, a następnie ustalić wszystkie kwestie, tak aby nie było niedomówień i każdy wiedział, za co jest odpowiedzialny.

Pomoc w ubieraniu sukni ślubnej

O ile ubranie garnituru nie jest najtrudniejszym zadaniem, o tyle włożenie sukni ślubnej potrafi być wyzwaniem. Samo sznurowanie gorsetu zajmuje nawet pół godziny, nie mówiąc o zakładaniu dodatków w postaci biżuterii, kwiatów, czy welonu. Należy również wziąć pod uwagę, że zanim Panna Młoda przyodzieje się w suknię, jest już po wizycie u fryzjera i makijażystki. Trzeba więc wykazać się wielką precyzją, aby nie zburzyć misternie ułożonej fryzury, nie rozmazać makijażu i nie pobrudzić białej sukni. Dlatego Panna Młoda potrzebuje pomocy podczas przygotowań do najważniejszego dnia w swoim życiu. To również jest zadanie świadkowej. Oczywiście, należy pamiętać, że również ona musi się ubrać, uczesać i umalować, dlatego powinna rano zająć się sobą, natomiast 2-3 godziny przed ślubem pojawić się u Panny Młodej i wspierać ją w przygotowaniach.

Opieka nad obrączkami i bukietem ślubnym

Największe zamieszenie zaczyna się w chwili, gdy do domu Panny Młodej przyjeżdża przyszły mąż z rodzicami i zaczyna się błogosławieństwo. Większość małżeństw ze śmiechem przyznaje, że w tym momencie kończy się racjonalne myślenie, a pojawia stres. Dlatego to najczęściej świadek jest proszony o to, by zaopiekował się obrączkami. Choć moment, w którym podczas składania ślubnej przysięgi okazuje się, że nikt nie wziął ze sobą najważniejszego symbolu małżeństwa, kojarzy się raczej ze scenariuszem hollywoodzkiej komedii romantycznej, takie rzeczy naprawdę się zdarzają. Dlatego, aby tego uniknąć, najlepiej poprosić świadka, by był za to odpowiedzialny. Z kolei świadkowa ma za zadanie opiekować się bukietem przez cały czas trwania wesela, jeśli Panna Młoda jest akurat czymś zajęta. Kwiaty w nienaruszonym stanie powinny przetrwać do północy, czyli do momentu oczepin.

Podpis stosowanych dokumentów

Oczywiście, najważniejszym obowiązkiem świadków jest podpisanie stosownych dokumentów, które poświadczą, że małżeństwo zostało ważnie zawarte w świetle obowiązującego prawa. Choć złożenie podpisu pod aktem ślubu nie wydaje się skomplikowane, okazuje się, że również jest czynnością stresującą. Warto pamiętać, że zarówno świadkowie, jak i Para Młoda przy spisywaniu aktu muszą mieć przy sobie dowód osobisty, chyba że wcześniej podane zostały podane numery seryjne wszystkich dokumentów. Jednak nawet wtedy warto je ze sobą wziąć na wypadek, gdyby okazało się, że wystąpił jakiś błąd – ważą one niewiele, a mogą się przydać.

Odbieranie prezentów

Po uroczystości złożenie przysięgi małżeńskiej i wyjściu z Kościoła lub z USC następuje składanie życzeń i wręczanie prezentów. Tutaj pomoc świadków jest nieoceniona! Jeśli na ślub zaprosiliście 80 osób, to zapewne dostaniecie ok. 40 bukietów lub innych drobiazgów (np. butelek wina, książek itp.) oraz kopert. Nie jesteście w stanie sami się nimi zaopiekować, dlatego świadkowie powinni stać u Waszego boku i przejmować podarunki. Najlepiej wcześniej ustalić gdzie należy je przewieźć – do domu, na salę weselną lub w inne miejsce, tak aby były bezpieczne. Trzeba liczyć się z tym, że suma pieniędzy z kopert często kwotę kilku tysięcy złotych, co może być doskonałym łupem dla złodziei. Niestety, często zdarza się, że podczas gdy goście i nowożeńcy bawią się na weselu, następuje włamanie do domu Pary Młodej. Dlatego kwestia przechowywania prezentów powinna być wcześniej ustalona.

Dbanie o to, by gościom niczego nie brakowało

Świadkowie powinni również pomóc Wam w dbaniu o to, by goście dobrze się bawili. Może się zdarzyć, że w czasie przyjęcia pojedziecie na sesję zdjęciową. Oprócz tego jesteście również najważniejszymi osobami na ślubie – każdy będzie chciał z Wami zatańczyć i porozmawiać. Dlatego świadkowie powinni zadbać o to, by każdy stolik miał zapewnioną odpowiednią ilość jedzenia oraz picia. Najczęściej ta kwestia dotyczy alkoholu, ponieważ to on znika najszybciej i trudno nieraz nadążyć z uzupełnianiem braków. Świadkowie są pomocni także podczas oczepin – mogą przynosić przydatne gadżety, a także zachęcać gości do wzięcia udziału w przygotowanych zabawach.

Bycie świadkiem jest nie tylko zaszczytem, ale również obowiązkiem. Dlatego warto na nich wybrać obowiązkowych i zaufanych ludzi. Jeśli jesteście dopiero na etapie szukania sali weselnej, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Hotelu na Błoniach. Posiadamy 4 sale weselne każda z nich pomieści inną liczbę gości, dlatego możecie wybrać pomieszczenie w 100% dopasowane do Waszych potrzeb. Serdecznie zapraszamy!

Sprawdź także:

Niezbędnik Panny Młodej – co powinno znaleźć się w weselnym koszyku ratunkowym?

Jak mądrze usadzić gości przy weselnym stole?

Jak wybrać Wedding Plannera?

Źródło zdjęć: pexels.com