4 rzeczy, o których musicie pamiętać, organizując wesele latem w Bielsku-Białej

Lato to najpopularniejszy okres w sezonie ślubnym. W czerwcu, lipcu oraz sierpniu lokale przeżywają prawdziwe oblężenia i co rusz można usłyszeć o kolejnej parze, która postanowiła złożyć przysięgę małżeńską. Warto jednak wziąć pod uwagę, że ślub latem to rozwiązanie, które oprócz zalet, ma również wady. O czym powinny pamiętać Młode Pary, planujące wesele w okolicach Bielska-Białej? Podpowiadamy!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Na co zwrócić uwagę, organizując ślub latem?
  • Dlaczego latem odbywa się najwięcej ślubów?
  • Jak przechowywać jedzenie i alkohol w czasie upałów?
  • Dlaczego sesja w ostrym słońcu to nie jest dobry pomysł?

TL;DR

Latem odbywa się najwięcej ślubów. Z jednej strony nikogo to nie dziwi – to okres, w którym najczęściej można trafić na ładną pogodę. Jednak warto wziąć pod uwagę, że warunki atmosferyczne bywają zmienne, zwłaszcza w górach. Oprócz tego w upalne dni trzeba zapewnić żywności, napojom oraz trunkom odpowiednie przechowywanie. Podczas sesji fotograficznych należy znaleźć zacienione miejsce, ponieważ zdjęcia w ostrym słońcu są problematyczne. Trzeba również przygotować się na długi czas oczekiwania na upragniony lokal oraz wyższe ceny – w pełnym sezonie ślubnym są one o wiele wyższe niż w mniej popularnych miesiącach.

Terminy, czyli latem robi się tłok

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że latem odbywa się najwięcej wesel. Jest to spowodowane nie tylko niesamowitą aurą, ale również polską tradycją. Większość par decyduje się na ślub kościelny, a te nie są udzielane w okresie adwentu (praktycznie cały grudzień) oraz w czasie wielkiego postu (okres ruchomy, który może się rozpocząć w lutym, a skończyć w kwietniu i trwa 40 dni). To jedna z przyczyn, dla których sezon ślubny w Polsce trwa od maja do września. Co ze styczniem, październikiem oraz listopadem? Tutaj wielką rolę odgrywa aura, która zazwyczaj jest niekorzystna – krótkie dni, deszczowa lub śnieżna pogoda to czynniki, które raczej zniechęcają do wesela. Dlatego decydując się na przyjęcie letnią porą, należy uwzględnić, że okres czekania na lokal wynosi zazwyczaj 2, a niekiedy 3 lata. Sporo, prawda? Zwłaszcza że im popularniejsza sala, tym okres oczekiwania jest dłuższy. Dlatego decydując się na ślub w czerwcu, lipcu lub sierpniu, musicie liczyć się z tym, że albo poczekacie na wolne terminy, albo będziecie musieli wybrać inną porę.

Pogoda bywa nieprzewidywalna, zwłaszcza w górach

Planujecie ślub latem, ponieważ macie nadzieję na piękną, słoneczną pogodę? Możecie się rozczarować. Nikt nie da Wam gwarancji, że w tym wymarzonym dniu nie będzie padać deszcz, a temperatura się nie ochłodzi. Dlatego nie powinien być to główny czynnik, który zadecyduje o wybraniu terminu. Jeśli natomiast planujecie ślub w okolicach Bielska-Białej lub w innej miejscowości, która znajduje się w pobliżu gór, musicie również wziąć pod uwagę, że warunki pogodowe na górzystym terenie zmieniają się z większą częstotliwością niż na nizinach. Dlatego może się zdarzyć, że nawet jeśli rano będzie świecić słońce, po południu będzie padać deszcz lub na odwrót – brzydka aura nagle przemieni się w wymarzoną pogodę. To jednak rodzi pewne problemy zarówno dla Pary Młodej, jak i dla gości – nie wiadomo bowiem do końca jak się ubrać i czego się spodziewać. Dla osób, które decydują się na ślub w plenerze to dodatkowy kłopot, ponieważ często stawia pod znakiem zapytania całe przyjęcie.

Zimno źle, gorąco jeszcze gorzej

Piękna pogoda w czasie ślubu to marzenie praktycznie każdej Pary. Jednak upalny dzień to również nie jest dobre rozwiązanie. Przede wszystkim wiele osób, zwłaszcza starszych, źle znosi wysokie temperatury. Dlatego planując ślub latem, koniecznie trzeba się dowiedzieć, czy wynajmowana sala posiada klimatyzację, która pozwoli zachować optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Należy również być przygotowanym na to, że makijaż w czasie upałów szybciej się wyświeca, a często również spływa, co dla Panny Młodej, jak również zaproszonych kobiet stanowi nie lada problem. Trzeba wtedy pamiętać o regularnych poprawkach oraz zabraniu ze sobą podstawowych kosmetyków. Wysoka temperatura nie wpływa dobrze na alkohol oraz menu weselne. Źle schłodzone trunki są nie tylko nieapetyczne, ale mogą również doprowadzić do poważnego zatrucia. Z kolei wszelkie ciasta z ciężkimi masami, lody oraz wędliny i mięso również muszą być przechowywane w chłodnym miejscu. Dlatego latem lepiej zdecydować się na lżejsze ciasto (np. z konfiturą), zamiast tradycyjnego toru wybrać naked caskes, a zamiast lodów – sorbety lub domową lemoniadę.

Sesja zdjęciowa w ostrym słońcu – to może się nie udać

Marzy Wam się sesja zdjęciowa w promieniach gorącego słońca w samo południe? Koncepcja ta prezentuje się wspaniale, jednak każdy fotograf potwierdzi, że takie zdjęcia są trudne do wykonania i nie powinno się ich robić. Dlaczego? Ponieważ powstają cienie na twarzy. Mimika osób, które znajdują się na fotografii, również nie jest zadowalająca – zmrużone lub przymknięte oczy to efekt zbytniego promieniowania słonecznego. Dlatego, jeśli już decydujecie się na sesję w ciągu dnia, lepiej poszukajcie zacienionych miejsc. Piękne fotografie mogą również wyjść na tle zachodzącego słońca, które jest mniej intensywne, a buduje niesamowity klimat.

Lato to najpiękniejsze pora roku. Jednak decydując się na organizację wesela o tej porze, warto pamiętać o kilku niedogodnościach. Co prawda nie da się przewidzieć pogody, ale można być przygotowanym na to, że może być ona inna, niż planowaliście. Dlatego Panna Młoda powinna posiadać dodatkową narzutkę oraz mieć przygotowany parasol, który ochroni fryzurę przed zmoknięciem. Oprócz tego dobrze, żeby miała przy sobie kosmetyczkę, która pozwoli na poprawki makijażu. Jedzenie, alkohol oraz napoje muszą znajdować się w lodówce lub chłodnym pomieszczeniu, dlatego warto sprawdzić, czy wynajęty lokal dysponuje takim rozwiązaniem.

Jeśli planujecie ślub w okolicy Bielska-Białej i jesteście na etapie szukania sali weselnej, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Hotelu na Błoniach. Posiadamy 4 sale weselne, a sam hotel ulokowany jest w przepięknej okolicy, która doskonale nadaje się na plener fotograficzny. Serdecznie zapraszamy!

Sprawdź także:

Sesja narzeczeńska – jak się do niej przygotować? Porady i inspiracje

Ślub w plenerze – zalety i wady

Jak wybrać tort weselny?

Źródło zdjęć: pexels.com